Jak co roku na wiosnę nadchodzi detoksowy boom. Na blogach dotyczących zdrowego stylu życia pojawia się coraz więcej propozycji jak się oczyścić, jak dać odetchnąć układowi trawiennemu po zimie, karnawale, tłustym czwartku, przed kolejnymi świętami no i finalne: jak czuć się swobodnie podczas nadchodzącego lata. Nie wiem jak wy, ale ja czuję się czasem przytłoczona ilością informacji na ten temat.
Co w przypadku, kiedy nie czuję się jeszcze na siłach, by przeprowadzić detoks? Jak się odżywiać jeśli na wiosnę chciałabym przede wszystkim skupić się na jodze i mieć na nią siłę każdego dnia, nie czując się jednocześnie ociężale?
Sekwencja asan ashtangi vinjasy jogi, poza tym, że jest medytacją w ruchu, jest też sporym wyzwaniem dla mięśni. Przy dość intensywnym codziennym wysiłki, ważne jest, by wzmocnić odporność organizmu i jednocześnie przyspieszyć metabolizm, tak, by kolejnego dnia na macie nie mieć poczucia zakwasów, sztywności czy osłabienia. Ciało jogina powinno być jednocześnie mocne i lekkie. Mięśnie silne i elastyczne. Należy zadbać o mocne kości i dobre nawilżenie stawów. Odpowiednie zbilansowanie posiłków w ciągu dnia jest w tym przypadku kluczowe.
Załóżmy, że jako jogini uczymy się słuchać swojego ciała, wspomagamy się wiedzą zaczerpniętą z ajurwedy. Szukamy nowinek na blogach, unikamy wysoko przetworzonej żywności i cukrów prostych. Wiemy mniej więcej jak wygląda piramida żywienia. Czy mamy jednak pewność co do prostych zasad bilansowania posiłków do trybu dnia, który nakręca lub zamyka joga? Wspólnie z dietetyczką Hanią Stolińską – Fiedorowicz przygotowałyśmy propozycję 3 kluczowych posiłków, które pozwolą Joginowi zachować siły witalne każdego dnia.
Hania prowadzi wiele programów dotyczących leczenia dietą, współpracuje na stałe z Instytutem Żywienia i Żywności, blogerami, kucharzami, regularnie udziela porad w radio i telewizji. Mimo pracy na globalną skalę przyjmuje pacjentów indywidualnych i znajduje czas na nieustanne podwyższanie swoich kwalifikacji. Praktykując jogę, warto kierować się jedną z pięciu zasad moralnych ashtanga jogi — ahimsą (niekrzywdzenie) również w doborze posiłków. Dlatego też poniższy schemat oparty będzie na diecie roślinnej, znajdą się też propozycje bezglutenowe.
Plan dnia osób praktykujących rano różnić się będzie od tych, którzy praktykują wieczorem. Zalecenia dietetyczne powstały na podstawie własnych doświadczeń. Nie jestem lekarzem, jeśli wiesz, że coś ci szkodzi słuchaj się siebie i swojego ciała, poniższe opracowanie jest jedynie propozycją, która ma na celu poprawić jakość życia, nie na odwrót.
Źródło piramidy: veganworkout.org
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.