Sarvangasana, czyli świeca to bardzo wyciszająca asana, a w dodatku świetnie regeneruje system nerwowy. Czy jesteś gotowy podjąć dzisiejsze wyzwanie? Zaczynajmy!
Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studiu PortalYogi.
Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.
Dzisiejszy zestaw jest w całości złożony z pozycji odwróconych, niektóre z nich są bardzo zaawansowane, szczególnie te, w których występuje kwiat lotosu, Padmasana.
Do tej pory powinieneś już znać możliwości swojego ciała, wykorzystuj więc śmiało pozycje uproszczone, jeśli tego potrzebujesz.
Wiedz, że wszystkie dzisiejsze asany można wykonać w sekwencji, jedna po drugiej. Jeśli czujesz się na siłach i jesteś w stanie dłużej opierać się na barkach, możesz po prostu połączyć kolejne asany. Zamiast wychodzić za każdym razem z pozycji, tylko przechodzisz do następnej. W opisach jak wykonać asanę krok po kroku znajdziesz wskazówki, kiedy można wykonać kolejną asanę.
Świeca nazywana jest królową asan.
Jej terapeutyczne i prozdrowotne właściwości tworzą długą listę. Układ sił działających na ciało na co dzień, tutaj jest odwrócony, co odciąża układ krwionośny, gdyż krew łatwiej powraca do serca.
Ułatwia oczyszczanie i jednocześnie wzmacnia. Balansuje czakrę gardła.
Oto jak w bezpieczny sposób wejść do Sarvangasana.
Powinieneś zachować szczególną ostrożność lub zrezygnować z Sarvangasany, jeżeli masz nadciśnienie, choroby oczu lub problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa.
W tej pozycji może wzrastać ciśnienie krwi w głowie, szyja jest obciążona, co przy wyżej wymienionych schorzeniach jest potencjalnie niebezpieczne.
Na początku do wykonania pozycji używaj jako podkładu zwiniętego koca lub ręcznika- zobacz zdjęcie powyżej.
Koc zwiń trzykrotnie lub użyj jednej pianki do jogi i na nią połóż warstwę koca. Ułóż barki oraz łokcie na kocach, głowa niech luźno spływa na podłogę. Sama szyja nie spoczywa na kocach, ani nie opiera się o podłogę – dzięki temu jest odciążona.
Hala znaczy pług i ciało w tej asanie przypomina jego kształt.
Halasana to wariant Sarvangasany opisanej powyżej, dlatego wejście do pozycji zaczyna się od wykonania świecy.
Do jej wygodnego wykonania będą potrzebne pianka lub koc do jogi ułożone pod całymi barkami i ramionami. Oczywiście możesz obejść się bez nich, ale z takim podparciem pozycja będzie o niebo wygodniejsza i przede wszystkim bezpieczna dla szyi.
Tak wygląda pełna Halasana. Nogi możesz podeprzeć wyżej o ścianę lub położyć je na krześle- wówczas rozciąganie będzie mniej intensywne. Ręce możesz położyć na podłodze tylko wtedy, gdy stopy są podparte.
Używaj koca i pianki w taki sposób, jak w przypadku Sarvangasana. Pamiętaj, że nie należy wykonywać pozycji odwróconych w trakcie menstruacji.
Jeżeli w pełnej pozycji czujesz zbyt duże rozciąganie kręgosłupa lub dyskomfort, wykonaj pół-pług: nogi oprzyj o ścianę lub na krześle tak, by były równoległe do podłogi. Możesz też lekko ugiąć kolana, tym samym zmniejszając napięcie tylnej strony ciała. Jeśli i to będzie wyzwaniem- rozstaw nogi szerzej, ugnij je jeśli potrzeba. Nie zaokrąglaj pleców!
Początkowo możesz mieć trudności z wyprostowaniem rąk i splataniem dłoni. Nie martw się – gdy tylko barki i ramiona otworzą się, bez problemów wykonasz ten ruch. Do tego czasu podpieraj dłońmi kręgosłup i wykonuj pracę oddalania barków od uszu i zbliżania łokci do siebie.
Pamiętaj! Końcowe ułożenie rąk jest możliwe tylko wtedy, gdy stopy opierają się na podłodze, ścianie lub krześle. W przeciwnym wypadku lepiej pozostaw ręce na plecach podpierając kręgosłup przez cały czas.
Karna:ucho; pida: ból, ucisk. Zatem w tej pozycji naciskamy na uszy. Jest to wariant Halasany.
Z początku może być trudno zbliżyć kolana do uszu, czy też dotknąć nimi ramion. Wystarczy regularnie wykonywać Karnapidasanę a niebawem zauważysz postępy.
Reguluj rozciąganie kręgosłupa przez ułożenie bioder. Im bliżej głowy, tym rozciąganie będzie mocniejsze.
Jeśli nie możesz złączyć dłoni, połóż ręce na macie równolegle do siebie i skieruj dłonie wewnętrzną częścią do podłogi.
Z poprzednich dni pewnie pamiętacie, że padma oznacza lotos. W tej niezwykłej pozycji wszystko jest do góry nogami! To po prostu Padmasana tylko odwrócona, gdzie punktem podparcia są barki. Jak zacząć?
Oczywiście dostosuj pozycję do swoich możliwości w danej chwili.
Padmasana to bardzo intensywna pozycja dla kolan, dlatego jeśli nie wykonujesz jej bez problemu w siadzie, lepiej nie próbuj w odwróconym układzie.
Możesz zawsze wykonać łatwiejszą wersję tej asany. Spójrz na poniższe zdjęcia:
Korzyści z wykonywania Urdhva Padmasana
Pinda: płód, zarodek.
Jest to kontynuacja Urdhva Padmasany, ma takie same korzyści jak Urdhva Padmasana, wzmocnione jest jej oddziaływanie na trawienie.
Pindasanę można wykonać również w wariancie uproszczonym, jeśli Lotos nie jest opanowany. Spójrz na zdjęcie poniżej. Zamiast Lotosu możesz z powodzeniem zastosować skrzyżowanie nóg, jednak pamiętaj, by zmienić skrzyżowanie nóg i wykonać pozycję symetrycznie na obie nogi.
Jeśli nie możesz zapleść nóg w Lotosie wykonuj uproszczoną Pindasanę, korzyści będą te same!
Korzyści z wykonywania Pindasana
Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.