Basia Lipska

Garbha Pindasana, Baddha Konasana – Dzień 23 z 30 Dni z Jogą

Jesteśmy teraz na poziomie bardziej zaawansowanym. Dzisiaj pokażę Ci jak wykonać poprawnie Garbha Pindasana oraz Baddha Konasana.

To już przedostatni dzień nauki asan. Jesteśmy teraz na poziomie bardziej zaawansowanym, nie bój się więc zwolnić i uczyć ich w swoim własnym rytmie. Dzisiaj pokażę Ci jak wykonać poprawnie Garbha Pindasana oraz Baddha Konasana.

Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.

Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.

https://www.instagram.com/p/BeIq7eYBJr1/

Dzisiejsze asany są dość mocno zaawansowane. Te, których nauczyłeś się w poprzednich dniach doskonale Cię do nich przygotują. Zapoznaj się z teorią i techniką a w odpowiednim czasie poczujesz moc do ich wykonania.

Garbha pindasana

Garbha  – pinda znaczy płód w łonie matki. W tym wariancie padmasany, czyli lotosu, wsuwamy ręce pomiędzy łydki i uda tak daleko, aż będziemy w stanie zgiąć łokcie. Zginamy ręce i podpieramy brodę bądź łapiemy się dłońmi za uszy.
Garbha pindasana

Garbha pindasana krok po kroku

1. Usiądź w padmasanie (pozycji lotosu).

2. Włóż ręce pomiędzy uda a łydki, osobno prawej i lewej nogi.

3. Wsuwaj ręce dotąd, aż będziesz mógł swobodnie zgiąć łokcie.

4. W czasie wydechu podnieś uda nad podłogę, utrzymuj równowagę na kości ogonowej i i chwyć palcami za uszy (bądź podeprzyj podbródek).

5. Pozostań w tej pozycji 15 sekund oddychając normalnie. Opuść nogi, uwolnij ręce, zmień skrzyżowanie nóg i powtórz pozycję.

Wskazówki dla początkujących

Na początek dobrze jest wyrobić poczucie równowagi oraz wzmocnić mięśnie pleców w trochę łatwiejszym wariancie. Jeśli lotos jest już dla Ciebie dostępny, wykonaj Garbha pindasana bez wkładania rąk między uda a łydki.

Opleć rękoma od zewnątrz nogi w lotosie, przyklejając nogi do tułowia.

Tak spróbuj balansować i utrzymywać równowagę. Jeśli zaś lotos jest dla Ciebie jeszcze niedostępny, skrzyżuj nogi (jak do Svastikasany), przyklej nogi do tułowia i chwyć zewnętrzne stopy dłońmi.

Siedź na kości ogonowej, nie zapadając się w kręgosłupie.

Korzyści z wykonywania Garbha Pindasana

  • poprawia krążenie krwi w okolicy brzucha
  • wzmacnia mięśnie kręgosłupa
  • poprawia poczucie równowagi

Baddha konasana – Pozycja schwytanego kąta

Pozycja ta jest bardzo dobra dla organów wewnętrznych w dolnym rejonie brzucha oraz dla układu moczowego. Można w niej wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz medytację.

Otwiera biodra i pachwiny.

Pozycja ta jest dobrodziejstwem dla kobiet.

Pomaga w regulowaniu cyklu miesięcznego oraz polecana jest kobietom ciężarnym. Stwierdzono, że kobiety, które codziennie siadają w Baddha konasanie przez kilka minut, odczuwają potem mniejsze bóle porodowe.
baddha konasana Basia Lipska

Baddha Konasana krok po kroku:

1. Usiądź w Dandasanie

2. Zegnij nogi jedna po drugiej, odsuwając kolana na zewnątrz, a pięty przysuń w kierunku krocza. Dociśnij podeszwy stóp do siebie, a zewnętrzne krawędzie stóp dociśnij do maty.

3. Przysuń pięty tak blisko krocza jak to możliwe.

4. Rozszerz kolana od bioder w kierunku podłogi.

5. Spleć palce i złap się za stopy (od spodu) lub za duże paluchy.

6. Siedź prosto, kręgosłup wyprostowany, unieś klatkę piersiową. Aby opuścić kolana niżej rozluźniaj stawy biodrowe i opuszczaj je do podłogi.

7. Z wdechem zacznij pochylać tułów w kierunku stóp. Wyciągnij się od bioder, nie z talii. Zegnij łokcie i naciśnij na wewnętrzne uda lub łydki (nigdy nie na kolana). Połóż głowę wygodnie na podłodze przed stopami.

8. Utrzymuj tę pozycję do minuty oddychając normalnie.

9. Wykonaj wdech, podnieś tułów, wyprostuj nogi i wróć do Dandasany.

Wskazówki dla początkujących

Naucz się w tej asanie otwierać pachwiny i rozluźniać stawy biodrowe.

Aby pomóc rozluźnić stawy biodrowe, użyj podpórek pod zewnętrzne uda np. dwóch klocków i połóż worki z piaskiem na wewnętrzne uda blisko pachwin.

Jeśli nie dosięgasz dłońmi do stóp, użyj paska.

Jeżeli masz sztywne biodra lub pachwiny i dół pleców jest wypukły, to podłóż koc pod pośladki. Nie schodź tułowiem w dół, chwyć dłońmi stopy i wyciągaj tułów od bioder do góry rozluźniając biodra i pachwiny.

Korzyści z wykonywania Baddha Konasany:

  • Tonizuje nerki
  • Pomaga w zaburzeniach pęcherza i macicy
  • Zapobiega rwie kulszowej i przepuklinie
  • Wzmacnia pęcherz i macicę

Te asany są już dość zaawansowane.

Jeżeli nadal codziennie będziesz stawiać się na macie, na pewno uda Ci się do nich dotrzeć w odpowiednim momencie.

Lotos to pozycja specjalna, warto się o nią postarać, nie wolno jednak niczego przyspieszać!

https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/1612801238787262/


Dołącz do Internetowego Studio i weź udział w wyzwaniu 30 Dni z Jogą.

Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.

Basia Lipska 30 dni z joga

Basia Lipska

Jest rozchwytywaną instruktorką Jogi

Już od ponad dekady pogłębia swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.Urodziła się w Polsce, ale większość życia spędziła za granicą – w Azji i Kanadzie, by w końcu osiąść w Norwegii. Tam też założyła rodzinę, a swojego męża Norwega poznała właśnie dzięki Jodze.

Co podkreśla na każdym kroku – joga absolutnie odmieniła jej podejście do życia i samej siebie, wyrwała ją ze szponów stresu, ciągłego przemęczenia i niskiej samooceny. Teraz joga pomaga jej zachować optymizm, spokój, balans oraz zdrowie.

Obecnie Basia zajmuje się głównie trenowaniem entuzjastów oraz nauczycieli jogi z całego świata. Organizuje kursy i obozy treningowe w takich zakątkach globu jak Kostaryka, indyjskie Goa, ale także coraz częściej w Polsce – miejsca jednak trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor