W pierwszej serii Jogi Ashtanga po Janu Sirsasana nadchodzi czas na grupę czterech asan Marichyasana. Dzisiaj nauczysz się dwóch pierwszych – Marichyasana A i B.
Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.
Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.
Jak zawsze zacznij swoją praktykę od 5 Powitań Słońca A i 5 Powitań Słońca B.
Dzisiaj poznasz dwie kolejne asany, mianowicie: Marichyasana A i Marichyasana B.
Dzisiaj wykonasz kolejne asany siedzące. Pamiętaj, że zawsze możesz przepleść je vinyasą. Tak jak i w przypadku Janu Sirsasany są one wykonywane na obie strony.
W tej asanie nie łapiemy się za palce stóp, jak było to w poprzednich pozycjach siedzących (np. Janu Sirsasana, Triangmukha Ekapada Paschimottanasana).
Aby wykonać ten skłon konieczne jest ściśnięcie narządów wewnętrznych, co poprawia cyrkulacje krwi i utrzymuje je w zdrowiu. Początkowo trudno jest się zgiąć do nogi wyprostowanej mając ręce zaplecione z tyłu, ale wraz z praktyką będzie to przychodzić coraz łatwiej.
Umiejętność splatania dłoni z tyłu pleców przyjdzie z czasem. Na początku możesz wykorzystywać po prostu pasek do jogi i stopniowo go skracać zbliżając obi ręce.
Jeśli zaplatając ręce z tyłu pleców nie dosięgniesz dłońmi do siebie, użyj paska. Nie pozwól też, żeby noga zgięta opadała na zewnątrz- kolano punktuje do sufitu. Przy skłonie do wyprostowanej nogi zachowaj oba boki tułowia równomiernie wydłużone.
Pozycja ta jest trudniejsza od od Marichyasany A, ale jej efekty są głębsze. Pięta umieszczona w okolicach pępka naciska na brzuch, przez co narządy brzucha są silniej tonizowane.
Ten trudniejszy wariant pozycji ma także i głębsze działanie – doskonale tonizuje narządy jamy brzusznej dzięki dodatkowemu uciskowi stopy.
Jeśli zaplatając ręce z tyłu pleców nie dosięgniesz dłoni do siebie, użyj paska. Nie pozwól też, żeby noga zgięta opadała na zewnątrz – kolano punktuje do sufitu. Przy skłonie do zgiętej nogi zachowaj oba boki tułowia równomiernie wydłużone.
Jeśli nie wykonujesz jeszcze swobodnie półlotosu, spróbuj wariantu. Zamiast umieszczać nogę u nasady uda ( półlotos), połóż stopę pod udo nogi, która będzie zgięta, blisko pośladka. Resztę komend wykonaj tak samo.
https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/1612801238787262/
Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.