Portal Yogi

Bakasana – strach ma wielkie oczy, czyli trudne początki pięknej miłości

Sprawdź, czy zakochasz się w Bakasana? Zobacz, jak się przygotować i jak wykonać w Pozycję Kruka? Przyda Ci się odwaga i może... poduszka :)

Kompletnie nie wiem, dlaczego właśnie Bakasana przyciągała mnie tak bardzo. Są przecież bardziej wymagające asany, jest też wiele, na których powinnam się skupić by ruszyć dalej ze swoją praktyką. I nawet jakoś szczególnie nie czułam, że muszę popracować na balansach.

Na dodatek Bakasana pojawia się dopiero w drugiej serii ashtangi, a do niej jeszcze długa droga i wiele wytartych leginsów… No i jest niby fotogeniczna, ale są przecież bardziej instagramowe asany (nie żeby to kiedykolwiek był dla nie wyznacznik, mój instagram leży odłogiem).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

Trudne początki

A jednak przyszedł taki dzień, kiedy poczułam, że muszę szybko, tu i teraz zrobić pozycję kruka… i zaliczyłam spektakularne lądowanie na czole.

Całe szczęście, mogło być przecież gorzej.

Potem długo jeszcze strach nie pozwalał mi zrezygnować z układania przed sobą „poduszki asekuracyjnej”, ale po jakimś czasie okazało się, że delikatne i powolne wchodzenie w tę asanę pozwoliło mi znaleźć punkt, w którym stoję stabilnie i nie walczę o utrzymanie równowagi.

Balanse w jodze Magdalena Janik

Piękna miłość

Bo z tą asaną jest tak, że ona tylko pozornie wygląda na łatwą. Potem próbujesz ją wykonać i jasne staje się, że łatwa absolutnie nie jest. Ale też bardzo szybko przychodzi moment, w którym robisz ją po raz pierwszy i okazuje się, że ona rzeczywiście jest łatwa. I przyjemna. I chcesz do niej wracać.

Często.

Co (prócz odwagi) jest potrzebne do wykonania tej asany?

 • Pusty żołądek (tak, robienie jej zaraz po obiedzie może nie być najlepszym pomysłem)
 • Rozgrzane nadgarstki
 • Silne ramiona
 • Silne mięśnie brzucha

bakasana

Pozycje przygotowujące do pozycji kruka

 • Malasana – ze ściskaniem kolanami rąk
 • Chaturanga Dandasana – by wzmocnić ramiona i brzuch oraz rozgrzać nadgarstki
 • Navasana – by wzmocnić mięśnie brzucha
 • Vasisthasana (deska boczna) – na wzmocnienie mięśni poprzecznych brzucha

Korzyści z praktyki pozycji kruka

 • Wzmacnia mięśnie brzucha
 • Wzmacnia nadgarstki, ramiona i barki
 • Tonizuje organy wewnętrzne
 • Dodaje energii
 • Uczy koncentracji
 • Podnosi świadomość własnego ciała
 • Dodaje pewności siebie i odwagi
 • Świetnie przygotowuje do medytacji

Jak krok po kroku wykonać pozycję kruka

bakasana

 1. Palce dłoni szeroko rozpostarte.
 2. Dłonie oparte na macie mniej więcej na szerokość barków.
 3. Stoisz na palcach stóp, możesz zaczynać ze skłonu z wyprostowanymi nogami lub z pozycji zbliżonej do Malasany, czyli z kolanami ugiętymi i rozłożonymi na boki.
 4. Teraz przenieś kolana najwyżej jak się da, prawie pod same pachy, ustawiając je trochę na zewnątrz ramion. Oprzyj się nimi mocno o ręce. Uda przylegają do brzucha. Ręce, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący mogą być lekko ugięte w łokciach, ale dobrze by przedramiona były ułożone prostopadle do podłogi.
 5. I w tym momencie zaczyna się cała ciężka praca – przenoś powoli i delikatnie ciężar ciała do przodu – możesz to robić wspinając się jeszcze wyżej na palce stóp lub naprzemiennie odrywając raz jedną, a raz drugą nogę. Wskazówka: Nie patrz w dół! Patrzenie do przodu, podnosząc nieco głowę, pomaga utrzymać równowagę!
 6. Gdy już uda ci się odnaleźć równowagę w tej asanie, spróbuj całkiem wyprostować ręce w łokciach, połączyć stopy. Pięty unieś wysoko do pośladków, a uda podciągnij do tułowia.

Gotowe!

A tak serio, dochodź do pozycji kruka we własnym tempie szanując swoje ograniczenia.

Pamiętaj, że nie jest ona bezpieczna dla osób, które mają problemy z barkami oraz nadgarstkami.

Zobacz video – jak się przygotować oraz jak wykonać Bakasanę!

Powodzenia!

Autorką tekstu jest Małgorzata Wójcik, uczestniczka kursu nauczycielskiego prowadzonego przez Basię Lipską-Larsen. 


Zachowanie równowagi w wybranej asanie może być prawdziwym sprawdzianem umiejętności… Dlatego dołącz do PortalYogi – Studia Jogi Online i weź udział w wyzwaniu: „Balanse w jodze – siła vinyasy”. Przygotuj ciało oraz umysł do 4 najtrudniejszych jogowych pozycji: Kruka, Tancerza, Pincha i Pozycji rajskiego ptaka i odzyskaj wewnętrzny balans.

Balanse w jodze Magdalena Janik

 

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor