Malika Tomkiel

Stojąc na drabinie. O Hawkinsie i jego filozofii.

W artykule przybliżamy filozofię Davida Hawkinsa i fakt, dla którego zdecydowanie warto pochylić się w stronę autora, by odnaleźć własny kierunek.

David Hawkins – kilka słów i poleceń, które sprawią, że wejdziesz w relację z autorem publikacji: „Siła czy moc”, „Przekraczanie poziomów świadomości” czy „Doświadczenie rzeczywistości”. Może właśnie tego potrzeba Ci na wiosnę, by coś zmienić i ruszyć dalej?

autor

Czytam w swoim życiu dużo książek. Uczę również jogi i niedawno doszłam do wniosku, że zamiłowanie do tych dwóch rzeczy może pięknie się uzupełniać. Przychodzę tu, by polecić Wam autora, który, uwaga, nie napiszę „zmienił moje życie”.

David Hawkins nie może zmienić funkcjonowania nikogo, bo tylko my sami mamy wpływ na rozwój sytuacji i zdarzeń w swojej codzienności. Chciałabym więc przybliżyć jego filozofię i fakt dla którego zdecydowanie warto pochylić się w stronę autora, by odnaleźć własny kierunek.

Początki z siłą i relacje z mocą

Na książki Davida Hawkinsa wpadłam zupełnie przypadkiem. Podcast, pociąg i treść mówiąca o tym, że człowiek może „przemieszczać się” po poziomach swojej świadomości i wyzbyć się działania z poziomu „siły”, by przejść do swojej naturalnej „mocy”. Nie rozumiałam. Wiedziałam, że książka „Siła czy moc” Davida Hawkinsa ma z 400 stron, kolejne publikacje wcale nie należą do chudszych, a dr. nauk medycznych, psychiatra, nauczyciel duchowy i wykładowca, opisuje przeprowadzany przez lata test mięśniowy*, który stanowi narzędzie do uzyskania prostej odpowiedzi „tak” lub „nie” na zadawane pytania.

książka

Mapa Poziomów Świadomości, czyli nasz naturalny drogowskaz

Idąc krokiem w myśl nauki o ruchu, „kinezjologią”, dowiadujemy się, że mięśnie ciała reagują na idee, myśli bądź bodźce. I w zależności od poziomu ich pozytywnego bądź negatywnego wpływu na człowieka mogą go wzmacniać bądź osłabiać w trakcie drogi jego rozwoju.

Tak powstała Mapa Poziomów Świadomości – tabela przedstawiająca uczucia, zachowania, postawy wobec świata i listy rzeczy, które mogą powodować, że opadamy z sił (i wręcz przeciwnie – wzrastamy). Zaznajomienie się z jej zawartością sprawia, że otrzymujemy narzędzie do pracy, które powoli możemy wdrażać do swojego codziennego funkcjonowania. Powoli, dzień za dniem.

„Największą i najpotężniejszą moc transformacji ma prosta życzliwość dla siebie i dla wszystkiego, co żyje.” – fragment książki „Siła czy moc”

Pokazując Mapę Poziomów Świadomości kilku bliskim mi osobom, wiem, że każdy z nas odbiera ją inaczej (zważywszy na to, w jakim miejscu samorozwoju aktualnie się znajduje). Zauważam jednak, że narzędzie z książki „Siła czy moc” daje możliwość uplasowania się w aktualnym miejscu życia. W jakim stanie jestem? Może nie mogę wyzbyć się strachu bądź lęku i to blokuje mnie przed tym, by pójść dalej? Które z emocji przemawiają przeze mnie właśnie teraz? Działam z poczucia ciężaru-siły, z trudem, czy może przemawia przeze mnie lekkość?

Podoba mi się określenie „drabina duchowa”, na której każdy człowiek odnajdzie swój szczebel. A potem? Może piąć się wyżej w toku życia bądź zrobić sobie własny rachunek sumienia (przecież z drabiny można też spaść!).

W tym tekście zaczęłam od nakreślenia Wam pierwszej książki – „Siła czy moc” – od której warto zacząć przygodę z Hawkinsem. Idźmy dalej, by zobaczyć co czeka na czytelnika w kolejnych lekturach, które bazują na tym samym założeniu, ale zdecydowanie go rozwijają.

„Przekraczanie poziomów świadomości”

Książka o blokujących schematach w które wpadamy. Autor, bazując na wcześniej wspomnianej Mapie Poziomów Świadomości, prezentuje instrukcję i pomoce dzięki którym uwolnisz się od noszonych w sobie ograniczeń.

książka

„Doświadczanie rzeczywistości”

Ta książka w największej mierze skupia się na mechanizmach rządzących ego. Jak z nim obcować, jak współgra z jaźnią człowieka? Lektura zdecydowanie odpowiada na pytania i wątpliwości, które pojawiają się gdy nie wiemy czy zmierzamy w dobrym kierunku.

Bądź w czuciu: ciała i umysłu

„(…) tylko my sami mamy wpływ na rozwój sytuacji i zdarzeń w swojej codzienności (…)”

Powyżej macie więc już „mocną trójkę książkową” Hawkinsa. Gwarantuję, że z prezentowanym przez autora zamysłem możecie spędzić nie tylko nadchodzącą wiosnę, ale i wiele, wiele lat. Jeśli cierpicie na deficyt treści, które są w stanie zobrazować aktualną kondycję społeczeństwa, ale i mają potencjał do zajrzenia głębiej w człowieka (w danym momencie życia), to lektury dr. Davida Hawkinsa mają szansę sprawdzić się idealnie.

Pamiętajcie, człowiek przez cały czas jest na drodze indywidualnego postępu. A uświadomienie sobie linearnych i nielinearnych kwestii rozwoju może pomóc w dalszej wędrówce we wszechświecie. Korzystajmy więc z narzędzi: z poziomu umysłu, ale też czucia-ciała i obserwacji rzeczywistości.

* Np.: Według teorii Hawkinsa nasze mięśnie naturalnie się wzmacniają, gdy testowana osoba doświadcza uczucia miłości bądź czuje się bezpiecznie. W odwrotną stronę: nasze mięśnie słabną, gdy odczuwamy lęk, strach czy poczucie winy. Być może łatwiej jest to zrozumieć posługując się obrazowaniem, że nasze ciało słabnie w odpowiedzi na doświadczany stres – chorujemy.

Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online. Praktykuj, ucz się i doświadczaj w domu lub w podróży. Największe studio online w Polsce w Twoim komputerze lub telefonie. Znajdziesz u nas najlepszych nauczycieli w jednym miejscu. Korzystaj kiedy chcesz i gdzie ci wygodnie! Jesteśmy dla Ciebie 24/7.

Malika Tomkiel

Autorka w magazynach Slow, EPEA, Zwierciadło, noizz.pl, Vege, Freshmag, Kraft

Wieloletnia dziennikarka, redaktorka książek, magazynów oraz osoba pracująca szerzej z
autorami, komunikacją marek oraz słowem pisanym. Prelegentka TED, autorka warsztatów „Duszopisarstwa”, czyli tworzenia z sercem i sensem. Delikatność słów, próbę zrozumienia własnego ciała i umysłu przekłada na matę do jogi, której uczy mieszkając na Podlasiu oraz uczestnicząc w buddyjskich odosobnieniach medytacyjnych.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor