Dzisiaj czeka Cię coś zupełnie nowego – Janu Sirsasana A & Triangmukha Ekapada Paschimottanasana. Dwie asany, które w centrum uwagi stawiają pracę nad dnem miednicy. Do dzieła!
Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.
Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.
https://www.instagram.com/p/BeIq7eYBJr1/
Zacznij swoją praktykę od 5 Powitań Słońca A i 5 Powitań Słońca B. Poświęć chwilę czasu na opanowanie pozycji zaplanowanych na dzisiaj a następnie wykonaj całą sekwencję przedstawioną na grafice powyżej.
Jeżeli sprawi Ci to trudność – ćwicz w swoim tempie, praktykuj tylko nowe asany a także te, w których nie czujesz się jeszcze pewnie.
Należy do asan, w których skupisz się na pracy z dnem miednicy. Pozycja ta doskonale uspokaja, pogłębia poczucie „zakorzenienia” oraz przynależności w świecie, a także jest świetnym przygotowaniem do bardziej zaawansowanych asan, jak np. Krauncasana (pozycja czapli).
Asana ta polecana jest osobom z płaskostopiem. Pomaga w leczeniu zwichnięć w kostkach i kolanach oraz zmniejsza obrzmienie nóg.
1. Usiądź z wyprostowanymi nogami w Dandasanie. Unieś klatkę, zrób wklęsłe plecy i patrz przed siebie.
2. Zegnij prawe kolano i ułóż nogę wzdłuż prawego biodra tak aby podeszwa stopy była zwrócona do góry. Udo, goleń i stopa znajdują się w takiej samej pozycji jak w Virasanie (tyle, że na jedną stronę). Przy pomocy dłoni zwiększ przestrzeń pomiędzy udem a łydką (przesuwając mięśnie łydki na zewnątrz), aby lepiej docisnąć prawe udo i pośladek do maty.
3. Ponownie wyprostuj się, dłonie po bokach bioder. Jeśli jesteś początkujący, usiądź ciężarem bardziej po stronie nogi zgiętej (na ogół siedzi się bardziej po stronie nogi wyprostowanej). Aktywuj bandhy, przyciągnij pępek do kręgosłupa.
4. Na wydechu wyciągnij tułów do przodu i złap się rękoma za lewą stopę. W zależności od Twoich możliwości, chwyć kostkę lub złap się za nadgarstek za stopą. Jeśli obie te opcje są dla Ciebie nieosiągalne – użyj paska.
5. Rotuj udo wyprostowanej nogi do środka, a zgiętej nogi na zewnątrz. Z każdym wydechem staraj się coraz pełniej rozluźnić, zachowując prace nóg.
6. Pozostań w pozycji od 30 sekund do minuty, a następnie na wdechu unieś głowę i klatkę i wyjdź z pozycji i usiądź w Dandasanie. Powtórz na drugą stronę.
Do tej pozycji dobrze przygotuje Cię praktyka Virasany.
Jeżeli czujesz ból lub dyskomfort w jednym lub obu kolanach bądź przechylasz się znacznie na jedną ze stron, możesz podłożyć pod pośladki złożony koc lub bolster.
Jeśli słaba elastyczność nie pozwala Ci sięgnąć stopy wyprostowanej nogi, użyj paska.
W tej asanie pracujesz jednocześnie nad siłą, jak i elastycznością. Janu Sirsasana otwiera stawy biodrowe, ale tonizuje wątrobę i śledzionę pobudzając proces trawienia. Janu Sirsasana należy także do pozycji skupiających się na pracy z dnem miednicy, przez co doskonale uspokaja, pogłębia poczucie „uziemienia”.
Pamiętaj, aby trzymać mięśnie brzucha przyklejone do kręgosłupa, tak by go wesprzeć.
1. Usiądź z wyprostowanymi nogami w Dandasanie. Unieś klatkę, zrób wklęsłe plecy i patrz przed siebie.
2. Na wdechu zegnij prawe kolano i przysuń prawą stopę do krocza (kolano na ziemi). Ustaw prawą podeszwę po wewnętrznej stronie lewego uda. Pomiędzy wyprostowaną nogą i nogą zgiętą jest kąt rozwarty.
3. Lewa noga prosta, palce skierowane do sufitu.
4. Ponownie wyprostuj się i rozłóż ciężar ciała równomiernie na obu pośladkach. Aktywuj bandhy, przyciągnij pępek do kręgosłupa.
5. Na wydechu wyciągnij tułów do przodu i złap się rękoma za lewą stopę. Zrób wklęsłe plecy. W zależności od Twoich możliwości, chwyć kostkę lub złap się za nadgarstek za stopą. Jeśli obie te opcje są dla Ciebie nieosiągalne – użyj paska.
6. Z wydechem zacznij rozszerzać łokcie na boki i wyciągnij tułów jeszcze bardziej do przodu. Oprzyj czoło na lewym goleniu.
7. Rotuj udo wyprostowanej nogi do środka, a zgiętej nogi na zewnątrz. Z każdym wydechem staraj się coraz pełniej rozluźnić, zachowując prace nóg.
8. Pozostań w pozycji od 1 do 3 minut, a następnie na wdechu wyprostuj się i przejdź do Dandasany. Powtórz na drugą stronę.
Jeżeli kolano nogi zgiętej nie dotyka ziemi, podłóż złożony koc pod zgięte kolano, to pozwoli biodru rozluźnić się pełniej.
Jeśli słaba elastyczność nie pozwala Ci sięgnąć stopy wyprostowanej nogi, użyj paska. Naucz się w tej pozycji wydłużać boki tułowia równomiernie z obu stron.
Korzyści z wykonywania Janu Sirasana A:
https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/1612801238787262/
Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.