Portal Yogi

Przeczytaj te porady zanim zniechęcisz się i przestaniesz praktykować jogę w domu

Czasem potrzeba niewiele, żeby się zniechęcić. Jak praktykować jogę z satysfakcją? I przede wszystkim – żeby nie była to jednorazowa przygoda.

Czasem potrzeba niewiele, żeby się zniechęcić. Jak praktykować jogę z satysfakcją? I przede wszystkim – żeby nie była to jednorazowa przygoda. Oto kilka podstawowych zasad, które uchronią nas przed ewentualnym poddaniem się.

To bardzo ważne, jak podejdziemy do tematu i jak rozpoczniemy praktykę jogi. Właściwe przygotowanie pozwoli nam zaprzyjaźnić się z tą formą aktywności na lata.

Czego zatem unikać, a czego szukać na początku drogi? Oto kilka wskazówek.

 

UNIKAJ: Porównywania się z innymi

Skup się na sobie. W jodze nie chodzi o rywalizację; to nie ma znaczenia, że inni być może już stają na głowie, a Ty masz problem z podstawowymi asanami.

Każdy kiedyś zaczynał. Porównywanie się z innymi może prowadzić co najwyżej do frustracji lub kontuzji, a finalnie do zaprzestania praktyki. Zamiast oglądać się na to, co i jak robią inni, skup się na własnym oddechu i poprawnym wykonywaniu pozycji. Przyniesie Ci to znacznie więcej korzyści i – co równie ważne – radości.

Każdy z nas ma inne ciało i indywidualne predyspozycje, a joga właśnie z tego aspektu czyni atut. W jodze Twoim punktem odniesienia jesteś Ty sam.

POSZUKUJ: Bezpieczeństwa

Twoje bezpieczeństwo to podstawa. Ćwicz zawsze na boso, żeby uniknąć poślizgnięcia się na macie, które może prowadzić do poważniejszych urazów.

Zorganizuj sobie niezbędne pomoce do praktyki asan, takie jak klocki, paski, wałek. Niektóre pozycje są na tyle trudne, że ciężko jest, zwłaszcza na początku, utrzymać prawidłową postawę.

Akcesoria (niekoniecznie profesjonalne, możesz użyć domowych sprzętów) odciążą Cię, zwiększą zakres ruchów, sprawią, że zaangażujesz w danej pozycji właściwą grupę mięśni, co zminimalizuje ryzyko ewentualnych kontuzji.

UNIKAJ: Forsowania ciała

Twoje ciało daje Ci subtelne sygnały, a joga polega między innymi na tym, aby te sygnały usłyszeć, zrozumieć i uszanować. Jeśli nie możesz wykonać trudnej pozycji, odpuść.

A już na pewno, jeśli odczuwasz nadmierne napięcie lub ból.

Praktyka jogi nigdy nie powinna sprawiać Ci bólu.

Nasza kondycja zmienia się z dnia na dzień i wcale nie oznacza to, że jest to zawsze tendencja wzrostowa. Jednego dnia założysz nogę za głowę, drugiego będziesz mieć problem ze zwykłym skłonem.

Za każdym razem ćwicz na tyle procent, na ile pozwala Ci Twoje ciało. Jak praktykować jogę? Jeśli czujesz w asanie dyskomfort – wyjdź z niej. Joga to uważność: naucz się rozpoznawać swoje możliwości, ale i ograniczenia, i do nich dostosowuj poziom i tempo swojej praktyki.

POSZUKUJ: Wyciszenia

Nie ma nic gorszego niż chaos myśli, który nie pozwala nam zapomnieć o codziennych sprawach: problemach w pracy, liście rzeczy do wykonania.

praktykować jogę

Kiedy już decydujesz się na wejście na matę, staraj się w całości poświęcić praktyce jogi i na ten moment odrzucić wszelkie inne myśli, które mogą Cię rozpraszać.

Jeśli to Ci pomoże, możesz poprzedzić sesję medytacją. Wycisz telefon i inne sprzęty. Niech to będzie czas dla tylko Ciebie. Kiedy uda Ci się okiełznać natłok myśli, wyciszyć, skupić na ciele i oddechu, będziesz mógł w pełni cieszyć się korzyściami, jakie daje joga.

UNIKAJ: Jedzenia tuż przed wejściem na matę

Zaczynanie praktyki z pełnym żołądkiem nie jest dobrym pomysłem.

Przerwa między posiłkiem a ćwiczeniami powinna wynosić minimum 2 godziny (w przypadku lekkiego posiłku), a najlepiej 3-4 godziny (zwłaszcza jeśli posiłek był obfity), podczas których nasz organizm upora się ze strawieniem pokarmu.

O ile nie jest to problemem rano, kiedy praktykę rozpoczynamy tuż po przebudzeniu, o tyle zapominamy o tym w ciągu dnia. Praktyka popołudniowa czy wieczorna wymaga od nas pewnego planowania, także w kwestii jedzenia.

Praktyka jogi wymaga wszelkiego rodzaju skrętów ciała, wygięć, zgięć, a to niezbyt dobrze działa na trawienie. Z wypełnionym żołądkiem po prostu będziesz czuć duży dyskomfort.

POSZUKUJ: Inspiracji i różnorodności

Rozmowy z innymi ludźmi praktykującymi jogę, uczestniczenie w różnego rodzaju grupach dyskusyjnych (w ramach Internetowego Studia PortalYogi zyskujesz dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, która zrzesza joginów i joginki), gdzie możesz wymienić się doświadczeniami. Różne nagrania, różne rodzaje jogi – pozwoli Ci to wybrać najlepszą formę dla siebie Joga to wspaniałe narzędzie do samorozwoju, samoobserwacji, relaksu i głębszego doświadczania, a także wyjścia poza utarte schematy.

UNIKAJ: Traktowania jogi jako kolejnego zestawu fitnesowych ćwiczeń.

Chociaż joga zawiera w sobie elementy pracy kondycyjnej, jej strona fizyczna nie jest jedyna i najważniejsza.

Joga łączy w sobie ćwiczenia (asany) z medytacją oraz technikami oddechowymi. Dążymy do połączenia umysłu i ciała.

Doświadczanie jogi w jej różnych aspektach pozwoli Ci nie tylko na wzmocnienie siły, rozbudowanie mięśni, rozciągnięcie i zwiększenie elastyczności ciała, ale również na poznanie, rozumienie i bardziej świadome postrzeganie siebie.

POSZUKUJ: Certyfikowanych nauczycieli

W internecie można znaleźć pełno filmików i tekstów na temat jogi.

Niestety, nie wszystkie źródła są wiarygodne i przekazują rzetelne informacje. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym podejściu i sprawdzonej merytorycznej wiedzy, znajdź instruktorów mogących przedstawić uznane dyplomy i certyfikaty. Są oni gwarantem
kompetencji, doświadczenia oraz najwyższej jakości oferowanych zajęć.

UNIKAJ: Omijania relaksu

Zdarza się, że po sesji jogi natychmiast zwijamy matę i biegniemy do pracy, rzucając się w wir obowiązków.

savasana

Moment relaksacji (zazwyczaj w pozycji Trupa) jest bardzo ważny. Zakończenie sesji rozciąganiem i głęboką relaksacją pozwala na utrwalenie efektów praktyki. Wzmacnia elastyczność, zapobiega bólowi mięśni, pozwala na uspokojenie rytmu serca, wyrównanie ciśnienia krwi – innymi słowy: wrócić ciału do stanu równowagi. Poza tym jest to świetny sposób na uspokojenie, wypoczynek i pozbycie się stresu.

POSZUKUJ: Odpowiedzi

Zgłębiaj, czytaj, poszerzaj wiedzę. Masz wątpliwości, szukaj odpowiedzi. Im bardziej poznasz świat jogi, tym więcej Ci on zaoferuje. Pamiętaj: kto pyta nie błądzi.

UNIKAJ: Niewygodnego stroju

Jak praktykować jogę? Podstawową zasadą w doborze ubrania do ćwiczeń jogi jest swoboda.

Strój nie powinien w żaden sposób krępować ruchów, uciskać lub rozpraszać. Ma być wygodny. Zbyt obcisły strój przeszkadza w swobodnym oddychaniu i ogranicza ruchy.

Zbyt luźny z kolei może nie sprawdzić się zwłaszcza w pozycjach odwróconych. Rekomenduje się wykonywanie asan boso, gdyż praca stóp jest bardzo istotna, a obuwie tylko krępuje ruchy. Zdejmij też biżuterię, która jest zbędna i może Cię rozpraszać, a także okulary (obowiązkowo przy wykonywaniu niektórych pozycji).

POSZUKUJ: Swojego własnego modelu praktyki

Czy to dotyczy stroju, czy innego aspektu jogi, chodzi o komfort.

Joga ma sprawiać Ci przyjemność.

Poświęć trochę czasu na wybór odpowiedniego miejsca w domu, idealnego do codziennej praktyki.

Zadbaj przede wszystkim o czystość i porządek. Usuń zbędne, zawadzające przedmioty. Otwórz na chwilę okna. Przypilnuj, żeby nastrój był odpowiedni. Jeśli lubisz świeczki zapachowe, rozstaw je w wybranej przestrzeni.

praktykować jogę

Zadbaj o ciszę, a jeśli wolisz, możesz włączyć muzykę relaksacyjną. Znajdź porę, która jest najlepsza dla Ciebie. Jedni wolą uprawiać jogę rano, drudzy wieczorem. Poszukuj swojego optymalnego modelu praktyki, poznaj swoje potrzeby i upodobania.

Jak praktykować jogę? Niech to będzie Twoja joga.

Przyjazna atmosfera i wszystko, co sprawia, że czujesz się dobrze podczas praktykowania jogi, sprawia, że sesja jest bardziej efektywna, a także wpływa na utrzymanie systematyczności.

UNIKAJ: Wymówek

Regularność w przypadku jogi jest najważniejsza.

Można powiedzieć, że jest to klucz do sukcesu. Staraj się więc ćwiczyć, w miarę możliwości, codziennie i nie znajdywać zbyt łatwo i często powodów do opuszczenia praktyki. Choćby miała trwać zaledwie kilka minut.

Powodzenia!


Odkryj spokój, radość oraz moc płynące z samoakceptacji i pełnego miłości kontaktu z własnym ciałem. Nasze wyzwanie to wyzwalająca podróż w głąb siebie, podczas której otworzysz się na zmiany, nauczysz pracy z intencją i odzyskasz wewnętrzną równowagę.

>>> Weź udział w wyzwaniu: Obudź ciało i umysł

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor