Magdalena Bałdys

Powrót Na Matę – Tydzień #2 – Wykorzystaj moc rytuału

Jak wrócić na matę, gdy posiadanie celu nie motywuje? Okazuje się, że jesteśmy największą przeszkodą dla samych siebie.

Za nami pierwszy tydzień wyzwania. Mam nadzieję, że podarowaliście sobie słuszną dawkę powitań słońca i te kilka minut na macie poruszyło w was dawno nieużywaną strunę. Pierwszy kamień milowy postawiony, zatem ruszamy dalej!

Rada na dziś: wykorzystaj moc rytuału

Jak przezwyciężyć usilny brak chęci, gdy posiadanie jasno określonego celu nie motywuje?

Czas poszukać motywacji zewnętrznej. Okazuje się, że jesteśmy największą przeszkodą dla samych siebie. Nasze myśli i przyzwyczajenia oddalają od upatrzonych celów. Ale o ile trudno jest zmienić myślenie, o tyle przyzwyczajenie odrobinę łatwiej i od tego możesz zacząć. Zmiana myślenia to proces powolny i zanim na dobre się do czegoś przekonasz, równolegle możesz już przemycać nowe nawyki.

powrót na matę

Co w twoim otoczeniu może cię zmotywować do wprowadzenia na stałe jogi w repertuar zajęć?

Wieczorem rozłóż matę, żeby rano bez ceregieli po prostu zacząć praktykę. Przygotuj drobiazgi, które umilą ten czas i wprowadzą cię w dobry nastrój, zanim zaczniesz. Może to być zapalenie świeczki, kadzidełka, włączenie muzyki relaksacyjnej.

Niech stanie się to dla ciebie rytuałem, który ułatwi rozpoczęcie. Tym sposobem, nawet gdy nie będziesz mieć ochoty na praktykę, samo wykonanie rytuału stanie się bodźcem inicjującym. A wtedy masz już z górki.

Pogratuluj sobie i przypomnij, do jakiego wielkiego celu właśnie zbliżasz się o krok (dzięki temu świadomie pracujesz nad zmianą myślenia). Koniecznie zaobserwuj jak się czujesz i następnym razem przypomnij sobie to uczucie.


Asana na dziś: Virabhadrasana II (Wojownik II)

Virabhaddrasana 2 przodem

Efekty

 • ulelastycznia i wzmacnia mięśnie nóg
 • usuwa skurcze łydek i ud
 • uelastycznia mięśnie pleców
 • otwiera biodra
 • zwiększa poczucie równowagi
 • stymuluje narządy jamy brzusznej
 • rozciąga i wzmacnia ramiona
 • w sferze psychicznej ukierunkowuje

Sposób wykonania

WARIANT DLA ZABIEGANYCH:

 1. Rozpocznij od tadasany. Wdech – trikonasana: przenieś lewą nogę do tyłu i stań w dużym rozkroku z ciałem ułożonym równolegle do dłuższego boku maty. Obróć lewą stopę lekko do wewnątrz, prawa jest skierowana na zewnątrz pod kątem 90 stopni do linii bioder. Unieś ręce na wysokość barków, równolegle do podłogi. Biodra, barki, plecy i tyły nóg pozostają w jednej płaszczyźnie (wyobraź sobie, że dotykasz całym ciałem do ściany za tobą).
 2. Wydech – ugnij prawe kolano do momentu aż udo będzie równoległe do podłogi. Rozłóż ciężar ciała na obu nogach- mocniej dociskaj do podłoża stopę prostej nogi. Pamiętaj! nie pozwól, by kolano ugiętej nogi wychylało się poza pion kostki. Spójrz w prawo.
 3. Pozostań w pozycji na 5 oddechów.
 4. Wdech – wyjdź z pozycji w odwróconej kolejności (wyprostuj kolano, opuść ręce).
 5. Wydech – stań w tadasanie).
 6. Powtórz wszystkie kroki na drugą nogę.

WARIANT DLA AMBITNYCH:

Przedłużenie praktyki z poprzedniego tygodnia, w której łączymy poszczególne asany w płynną sekwencję.

 1. Kontynuuj z virabhadrasana I. Wydech – opuść ręce, wyprostuj kolano prawej nogi i stań twarzą do lewego boku maty (trikonasana – opis ułożenia stóp w punkcie 1. powyżej).
 2. Wdech – unieś ręce na boki w jednej linii z barkami
 3. Wydech – wykonaj kroki opisane powyżej w punktach od 2 do 6.

Przeciwwskazania i (modyfikacje)

 • nadciśnienie (nie pozostawaj długo w pozycji)
 • problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa (nie skręcaj głowy)
 • urazy barków (ręce ułóż na biodrach)

Wybierz jogę dla siebie spośród setek sesji i wyzwań z najlepszymi nauczycielami. Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz – w stylu, na który masz ochotę lub wybierz gotowy Plan Praktyki na cały miesiąc. Dołącz do Internetowego Studio PortalYogi – studio jogi najbliżej Twojego domu.

dołącz do Studio

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor