Magdalena Bałdys

Nie bój się swoich słabości – Powrót Na Matę – Tydzień #3

Kontuzja, brak kondycji czy sztywność ciała to nie słabości. Słabością jest to, że te właściwości stają się wymówką, by zrezygnować z jogi

Jeśli ostatnie pozycje nie stanowiły większego wyzwania, dzisiaj rzucimy je sobie! Przetestujemy swoje poczucie równowagi – tej fizycznej i psychicznej. Nie zrażaj się, gdy nie uda się od razu. Pobaw się tą asaną!

Rada na dziś: nie bój się swoich słabości

Kontuzja, brak kondycji czy sztywność ciała to nie słabości, ponieważ masz tylko ograniczone możliwości wpływu na nie. Słabością jest to, że te właściwości ciała stają się wymówką, by zrezygnować z praktyki. Tak naprawdę nieograniczony wpływ masz na swój umysł. Jeśli w porę rozpoznasz co cię blokuje i oddala od maty, masz szansę przezwyciężyć wszelkie trudności. Zaakceptuj siebie, swoje ciało takim, jakie jest w danej chwili i zobacz, że przeszkodą w praktyce są tylko twoje myśli.

Na każdą kontuzję znajdzie się odpowiednia modyfikacja asany

Nawet ze zwichniętą nogą możesz wykonywać pozycje, które nie angażują dolnych partii ciała, czyli siedzące, niektóre leżące. Joga to nie tylko praktyka dla ciała, pamiętaj o tym i korzystaj z jej dobroczynnego wpływu na psychikę. Dlatego nie bój się przyznać przed sobą do lenistwa, niekonsekwencji, szukania wymówek. Jeśli z tą świadomością będziesz kontynuować praktykę- właśnie wykonujesz krok, by pożegnać słabości!

Asana na dziś: Virabhadrasana III (Wojownik III)

Najtrudniejsza wersja wojownika. Wymaga mocnych mięśni brzucha oraz grzbietu. Jeżeli twój organizm jest osłabiony, jesteś po chorobie, ciąży, masz problemy z kręgosłupem- na początek wykonuj tę asanę z pomocami. Dobrym pomysłem będzie również pozostanie w pozycji przygotowawczej opisanej w punkcie 3 poniżej.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

Jak korzystać z pomocy?

Koniecznie podeprzyj się na kostce (lub jeśli nie posiadasz specjalnej kostki oprzyj je na udzie albo niskim stołku). Gdy mięśnie nieco się wzmocnią i łatwiej będziesz  łapać równowagę, możesz wybrać inne warianty tej asany. Oto lista modyfikacji z uwzględnieniem stopnia trudności (od najłatwiejszej do najtrudniejszej):

 1. w każdym z poniższych wariantów możesz oprzeć stopę uniesionej nogi o ścianę, co bardzo stabilizuje pozycję
 2. ręce na klocku
 3. jedna ręka na klocku druga wzdłuż tułowia (unoś raz prawą raz lewą rękę, by symetrycznie wzmacniać mięśnie grzbietu i ramion)
 4. obie ręce wzdłuż ciała
 5. jedna ręka na klocku druga skierowana do przodu (na zmianę prawa i lewa)
 6. obie ręce do przodu (pełna pozycja)

Efekty

 • wzmacnia mięśnie grzbietu
 • wzmacnia ramiona
 • wzmacnia mięśnie nóg (kostki, łydki, uda, pośladki)
 • wzmacnia mięśnie brzucha
 • buduje równowagę

Sposób wykonania

WARIANT DLA ZABIEGANYCH:

 1. Rozpocznij od tadasany. Wdech – trikonasana: przenieś lewą nogę do tyłu i stań w dużym rozkroku z ciałem ułożonym równolegle do dłuższego boku maty.
 2. Wykonaj końcową wersję virabhadrasany I (kończysz na wdechu).
 3. Wydech – zegnij tułów i wysuń do przodu. Oprzyj klatkę piersiową na prawym udzie, ręce wyciągnięte do przodu.
 4. Wydech – przenieś cały ciężar ciała na prawą nogę, unieś tułów i lewą nogę. Wyprostuj obie nogi, wydłuż kręgosłup. Całe ciało jest równoległe do płaszczyzny podłogi. Spoglądaj do przodu.
 5. Pozostań w pozycji na 3 oddechy.
 6. Wydech – opuść lewą nogę i postaw na macie.
 7. Wdech – wróć do virabhadrasany I.
 8. Wydech – stań w tadasanie.
 9. Powtórz wszystkie kroki na drugą nogę.

WARIANT DLA AMBITNYCH:

Pozycje łączymy w obrębie jednej strony, czyli wykonujemy po kolei virabhadrasana I, II i III najpierw na prawą, a potem dopiero na lewą nogę.

 1. Kontynuuj z virabhadrasana II. Wydech – opuść ręce, wyprostuj kolano prawej nogi.
 2. Wdech – obróć się twarzą do krótszego boku maty i wykonaj virabhadrasanę I (ugnij prawe kolano i złącz ręce nad głową.
 3. Wydech – wykonaj kroki opisane w punktach 3-9.

Przeciwwskazania i (modyfikacje)

 • nadciśnienie (wykonuj pozycję w podparciu, nie pozostawaj w niej długo lub całkowicie z niej zrezygnuj, gdyż mocno pobudza krążenie krwi)
 • urazy szyi (pozostaw głowę w pozycji neutralnej)
 • przeprosty w kolanach (wykonuj pozycję na lekko ugiętej nodze; ugięcie to nie powinno być mocno widoczne)
 • pogłębiona lordoza lędźwiowa (nie przenoś rąk do przodu, by nie obciążać nadmiernie kręgosłupa, pamiętaj o mocnej pracy mięśni brzucha)

Wybierz jogę dla siebie spośród setek sesji i wyzwań z najlepszymi nauczycielami. Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz – w stylu, na który masz ochotę lub wybierz gotowy Plan Praktyki na cały miesiąc. Dołącz do Internetowego Studio PortalYogi – studio jogi najbliżej Twojego domu.

dołącz do Studio

 

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor