Magdalena Bałdys

Powrót na matę do jogi – Tydzień #1 – Virabhadrasana I

Świetnie, że jesteś! Dzisiaj wspólnie zaczynamy naszą podróż powrotną na matę! Krok po kroku odbudujemy praktykę od początku, starając się znaleźć motywację na każdy dzień.

Świetnie, że jesteś! Dzisiaj wspólnie zaczynamy naszą podróż – powrót do jogi! Krok po kroku odbudujemy praktykę od początku, starając się znaleźć motywację na każdy dzień.

Dla twojej wygody wyzwanie będzie przebiegać dwutorowo:

1. Dla zabieganych – Powitanie Słońca + 1 asana tygodnia
2. Dla ambitnych – Powitanie Słońca + asany z poszczególnych tygodni ułożone w sekwencji
Wybierz, która z tych opcji będzie najlepsza dla ciebie i do dzieła!

powrót na matę

Wiadomo, że ciężko jest zacząć i zrobić powrót do jogi

Nie lubimy zmian i trzymamy się tego co znane. Dobrze jest wykorzystać tę właściwość i przekuć ją na swoją korzyść.

Właśnie dlatego zaczynamy od Powitania Słońca A.

Biorąc udział w wyzwaniu wybierasz swoją wersję Powitania – tę którą znasz najlepiej i dobrze się z nią czujesz.

Jeżeli jednak twoje rozstanie się z matą jest na tyle długie, że mgliście pamiętasz kolejność asan – zerknij na infografikę poniżej.

powrót na matę

Rada na dziś: bądź dla siebie bohaterem

Każdego dnia przywdziewasz jakąś rolę dla kogoś- dla rodziny, szefa, znajomych, pracowników. Codziennie pełnisz wiele tych ról jednocześnie i dokonujesz c u d u pogodzenia wszystkich swoich obowiązków z oczekiwaniami innych. Dla nich jesteś bohaterem dnia. Bądź nim też dla siebie!

Jak tego dokonać w tyglu codzienności, kiedy piętrzą się obowiązki a czasu ciągle brakuje?
Są dwie możliwości. Zazwyczaj robisz coś, ponieważ musisz, ale czasem robisz to, ponieważ chcesz.

Chcesz tak bardzo, że znajdujesz jakiś sposób, by osiągnąć swój cel. Więc albo przekonasz siebie, że absolutnie musisz, albo zaczniesz chcieć. Wyznacz sobie cel, do którego dążysz a chęci powinny pojawić się same. Bez celu twoja praktyka prawdopodobnie długo nie przetrwa.

Odpowiedz sobie na pytanie, po co chcesz wykonywać asany?

Dlaczego chcesz zrobić powrót do jogi?

Co przez to możesz osiągnąć?

Czy joga ma postawić cię na nogi po kontuzji, czy ma przywrócić dawną sylwetkę i sprawność, a może potrzebujesz uporządkować emocje, wyciszyć rozbiegane myśli…

Odpowiedź na to pytanie zapisz w widocznym miejscu i jak najczęściej powtarzaj – w chwili słabości będzie twoim drogowskazem.

A jeśli już wiesz, jaki jest twój cel, podziel się nim ze społecznością na forum, być może staniesz się dla kogoś natchnieniem.

Asana na dziś: Virabhadrasana I (Wojownik I)

Energetyczna, wzbudzająca chęć do działania. Należy do grupy pozycji stojących, z lekkim wygięciem do tyłu oraz poprawia krążenie krwi, z racji czego ma potrójne działanie pobudzające! Długo wykonywana może męczyć, dlatego dostosuj długość pozostania w pozycji do swoich możliwości. W ramach ustalenia celu lub wzmocnienia motywacji przypomnijmy sobie co może ona dla nas zrobić:
VIRABHADDRASANA I
Efekty:

 • wzmacnia kostki, kolana, uda
 • uelastycznia kostki
 • poprawia równowagę, stabilność
 • otwiera klatkę piersiową
 • uelastycznia szyję
 • wysmukla uda
 • wzmacnia ramiona i barki
 • usuwa sztywność górnej części pleców
 • rozciąga zginacze bioder (tylnej nogi) i mięśnie brzucha
 • pomaga w terapii płaskostopia i rwy kulszowej
 • dodaje odwagi

Sposób wykonania (nieco odmienny od klasycznego):

1. Rozpocznij od tadasany. Wdech – wyrzuć lewą nogę daleko do tyłu i stań w rozkroku. Prawa stopa nie zmienia ułożenia, lewą ustaw pod kątem 45 stopni. Biodra powinny pozostać równoległe do linii barków.
2. Wydech – ugnij prawe kolano do momentu aż udo będzie równoległe do podłogi (ale kolano nie wyprzedza kostki!). Lewa noga pozostaje prosta, napięta i przenosi częściowo ciężar ciała, dlatego dociśnij mocno stopę do maty.
3. Wdech – unieś ręce nad głowę i złącz dłonie, wydłuż kręgosłup, spójrz na dłonie lekko odchylając głowę.
4. Pozostań w pozycji na 5 oddechów.
5. Wydech – wyjdź z pozycji w odwróconej kolejności (opuść ręce, wyprostuj kolano, dołącz lewą nogę do prawej)
6. Wdech – stań w tadasanie.
7. Powtórz wszystkie kroki na drugą stronę.

Przeciwwskazania i (modyfikacje)

 • choroby serca, nadciśnienie (nie unoś rąk nad głowę, oprzyj je na biodrach; ponieważ jest to bardzo męcząca asana nie pozostawaj w niej zbyt długo)
 • problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa (nie odchylaj głowy)
 • urazy barków/ramion (nie łącz dłoni lub w ogóle nie podnoś rąk- możesz oprzeć je na biodrach lub rozciągnąć ramiona na boki)
 • pogłębiona lordoza lędźwiowa (kontroluj wygięcie przez podwijanie kości ogonowej- tak jakbyś chciał wypchnąć biodra do przodu i cofnąć pępek napinając lekko mięśnie brzucha; możesz również zmniejszyć rozkrok, ale wtedy pozycja przyniesie mniej korzyści dla nóg)
  Dziękuję za dzisiejszą praktykę razem i do zobaczenia za tydzień!

Wybierz jogę dla siebie spośród setek sesji i wyzwań z najlepszymi nauczycielami. Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz – w stylu, na który masz ochotę lub wybierz gotowy Plan Praktyki na cały miesiąc. Z tym Planem powoli, ale regularnie możesz wrócić na matę. Dołącz do Internetowego Studio PortalYogi – studio jogi najbliżej Twojego domu.

dołącz do Studio

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor