Basia Lipska

Co zrobić z myślami podczas praktyki medytacji – Dzień 21 z 30 Dni z Jogą

Medytujesz, ale czasami pojawiają się w twojej głowie myśli natrętne niczym komary? Wchodzisz w asanę, oddychasz i nagle pojawiają się problemy codzienności

Medytujesz, ale czasami pojawiają się w twojej głowie myśli natrętne niczym komary? Wchodzisz w asanę, oddychasz i nagle pojawiają się problemy dnia codziennego? Nie przejmuj się, dotyczy to każdego. Istnieje kilka sposobów, które możesz wypróbować by sobie z tym poradzić. Co zrobić z myślami podczas praktyki medytacji?

Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.

Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.

Dzień 21 praktyki, czyli koniec trzeciego tygodnia, to dzień odpoczynku od praktyki fizycznej i zarazem wyzwanie duchowe.

Pozwoli Ci wziąć głębszy oddech, zasymilować asany, zaobserwować ich wpływ, przyjrzeć się sobie.

Nie ćwiczysz ciała, jednak ćwiczysz umysł i zmysł obserwacji.

To nie jest dzień, w którym zapominasz o swojej praktyce. To dzień w którym poświęcasz jej szczególny rodzaj uwagi.

Swój codzienny czas na praktykę możesz przeznaczyć dzisiaj na medytację.

Co najczęściej pojawia się w myślach podczas medytacji?

Jeśli medytujesz w godzinach popołudniowych, na pewno przez umysł przebiegać będą zdarzenia z całego dnia, emocje które Ci towarzyszyły, być może postawione pytania, na które nie uzyskałeś jeszcze odpowiedzi.

Czasami pojawiają się zdarzenia z przeszłości, halucynacje, odczucia, wizje – przyjemne, ale również i budzące lęk.

Nie fantazjuj na ich temat oraz nie bój się ich – to naturalne zdarzenie, które jest wytworem Twojego umysłu.

Pamiętaj, że zawsze jesteś bezpieczny i nie pozwól, by Cię usidliły i odwiodły od zamierzonej praktyki.

ajurweda na bezsenność

Co zrobić z myślami podczas praktyki medytacji?

1. Obserwuj, nie oceniaj, pozwól im płynąć, a wtedy zatrzymają się same. Podąż za nimi, aby zrozumieć własną naturę umysłu.

2. Potraktuj każdą pojawiającą się myśl jako obcą, nienależącą i niewytworzoną przez własny umysł.

Oddziel się od niej i wciel się w postać obserwatora, spoglądającego na nie z boku. Uznaj je za przechodniów przebiegających przez pasy umysłu, którzy są po prostu szarzy i w ogóle nieinteresujący.

Po pewnym czasie Twój umysł podzieli się na dwie strony, z której pierwsza będzie spokojnym świadkiem, a druga przedmiotem obserwowania – czyli pojawiającymi się i przepływającymi myślami. Następnie i ta część zostanie uciszona.

3. Bądź bardzo czujny i przyjmij postawę, która zakłada pojawianie się myśli z zewnątrz głowy.

Stwórz jakby filtr, który będzie je wychwytywał na granicy Twojego pola świadomości i odrzucał je. Jest ona najtrudniejszą ale i najkrótszą drogą do zupełnej ciszy.

Jeśli po wykonaniu tych ćwiczeń jesteś bardzo znużony, odpuść na jakiś czas i po prostu pozwól myślom swobodnie płynąć.

https://www.facebook.com/portalyogipl/photos/a.197267330394370/1890605964393823/?type=3&theater

Z czasem trwania praktyki ich wyciszanie stanie się łatwiejsze. Podczas medytacji mogą pojawiać się również inne bodźce, dlatego bądź ich świadomy – wszelakie odgłosy od przyjemnego śpiewu ptaków, po nieprzyjemne hałasy.

https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/1612801238787262/


Dołącz do Internetowego Studio i weź udział w wyzwaniu 30 Dni z Jogą

Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.

Basia Lipska 30 dni z joga

Basia Lipska

Jest rozchwytywaną instruktorką Jogi

Już od ponad dekady pogłębia swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.Urodziła się w Polsce, ale większość życia spędziła za granicą – w Azji i Kanadzie, by w końcu osiąść w Norwegii. Tam też założyła rodzinę, a swojego męża Norwega poznała właśnie dzięki Jodze.

Co podkreśla na każdym kroku – joga absolutnie odmieniła jej podejście do życia i samej siebie, wyrwała ją ze szponów stresu, ciągłego przemęczenia i niskiej samooceny. Teraz joga pomaga jej zachować optymizm, spokój, balans oraz zdrowie.

Obecnie Basia zajmuje się głównie trenowaniem entuzjastów oraz nauczycieli jogi z całego świata. Organizuje kursy i obozy treningowe w takich zakątkach globu jak Kostaryka, indyjskie Goa, ale także coraz częściej w Polsce – miejsca jednak trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor