Czy to na zajęciach jogi w studio czy gdy ćwiczysz jogę w domu ciągle słyszysz „Teraz wykonaj mula bandha, potem udijana bandha etc.” Czym są badhy? Jak je wykonać? I czym się różnią? przeczytaj poniższy artykuł i dowiesz się wszystkiego.
Bandhy mają za zadanie właściwie ukierunkować pranę (energię życiową) w ciele. Na poziomie energetycznym to bardzo subtelna praktyka o wielkiej mocy.
Mula bandhę na poziomie fizycznym można opisać jako pracę mięśni głębokich, która ułatwia właściwe ułożenie miednicy w trakcie praktyki pozwalając na bezpieczne wykonywanie asan oraz dynamicznych przejść pomiędzy nimi.
Bandha współgra z oddechem wspomagając ruchy oddechowe. To bardzo subtelna praktyka. Nie powinna więc powodować mocnych napięć w ciele, bo wtedy stanie się blokadą, ograniczeniem. Wówczas przestanie spełniać swoją funkcję i nie będzie ułatwiać, a stanie się przeszkodą w praktyce i przepływie energii.
Jak zlokalizować coś, czego nie można pokazać?
W odnalezieniu mula bandhy pomaga znajomość vajroli i aświni mudry, czyli wiedza czym mula bandha nie jest.
W bardzo upraszczając vajroli mudra to zaciskanie cewki moczowej tak, jakby chciało się zatrzymać mocz. A aświni mudra to zaciskanie zwieracza odbytu bez zaciskania, napinania pośladków.
Jak więc odnaleźć mula bandhę określaną również jako „unoszenie krocza”?
1. Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem. Przenieś uwagę do miejsca między odbytem a genitaliami i wyobraź sobie, że od środka „zasysasz” je ku górze. Na początku dla rozróżnienia między napięciem a rozluźnieniem, powtarzaj to działanie wraz z wydechem i rozluźniaj na wdechu. Jeśli wyobrażanie sobie „zasysania” nie pomaga, to wyobraź sobie, że od środka chwytasz to miejsce i unosisz je ku górze. Jeśli nadal tego nie czujesz również przejdź do punktu drugiego.
2. Przejdź do klęku podpartego. Rozluźnij brzuch i wraz z wydechem subtelnie unieś dół brzucha (pod pępkiem) w stronę kręgosłupa, z wdechem rozluźnij. Powtórz kilka razy i zapamiętaj to uczucie kierowania dołu brzucha w stronę kręgosłupa.
3. Usiądź w wygodnej pozycji z prostymi plecami. Przenieś uwagę do guzów kulszowych z intencja przyciągnięcia jednego do drugiego, bez napinania pośladków. Następnie wraz z przyciąganiem guzów kulszowych do siebie subtelnie pociągnij dół brzucha w stronę kręgosłupa (jak w punkcie 2). Obserwuj co dzieje się z dnem miednicy.
4. Kontynuując działanie z punktu 3, jednocześnie zasysasz/unosisz punkt między odbytem a genitaliami jak w punkcie 1. Dla lepszego odczucia i świadomego działania na początku wykonuj mula bandhę wraz z wydechem a z wdechem puszczaj luźno. Następnie utrzymuj bandhę zarówno podczas wdechów i wydechów.
Wszystkie te czynności wykonujesz bardzo subtelnie uważnie obserwując ich działanie na wdechu i wydechu. Zapamiętaj odczucia pojawiające się w obrębie miednicy. Następnie wykonujesz mula bandhę w trakcie prostych i znanych ci sekwencjach asan np. powitanie słońca.
Jeśli nadal nie udało ci się odnaleźć mula bandhy, to powtarzając opisane powyżej czynności czekaj, aż mula bandha ciebie znajdzie 😉
Źródło. Autorem tekstu jest Patrycja Gawlińska, która prowadzi bloga joginka.pl
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.