Portal Yogi

Podsumowanie roku – 25 Pytań, które powinieneś sobie zadać

Z poniższego artykułu dowiesz się dlaczego warto podsumować rok i jak to zrobić dobrze. Znajdziesz tu 25 pytań pomocnych w rozwoju osobistym.

Końcówka roku zwykle skłania nas do snucia rozległych planów na przyszłość. Dlatego w tym czasie postanawiamy, co chcielibyśmy zmienić i ulepszyć w naszym życiu. Uwielbiamy postanowienia w przeciwieństwie do podsumowania roku. Niewątpliwie trudniej jest  zamknąć pewien rozdział i okleić go etykietą „historia”. Nowy Rok jest takim magicznym momentem, który jawi nam się jako nowy początek, niczym niezmącony obszar do realizacji marzeń i działania.

Zero błędów, zero porażek – wszystko jest możliwe i – póki co – właśnie z tego powodu pozostaje w sferze potencjalnych realnych zdarzeń. Dlatego w tym roku, zanim przejdziesz do spisywania na kartce ustaleń noworocznych, upewnij się, że dobrze podsumowałeś rok poprzedni.

Po co robić podsumowanie roku?

Wygląda na to, że bardzo lubimy postanowienia noworoczne. Co więcej, aż 80% z nas je robi. Z pewnością ulegamy wizji nowego początku, marzymy, planujemy. A co z odchodzącym rokiem? Co ze wszystkimi zdarzeniami, na które tak czekaliśmy jeszcze rok temu? Wydaje się, że wolimy sięgać po nowe.

W związku z tym znajdź chwilę czasu i zastanów się nad mijającymi właśnie 12 miesiącami, jak je przeżyłeś oraz co się wydarzyło. Poświęć temu trochę uwagi. Dlaczego warto podsumować stary rok, zanim przejdziemy do planowania kolejnego? Oto kilka godnych uwagi powodów.

podsumowanie roku

Docenianie siebie

Z pewnością możesz docenić siebie, swoje starania, wysiłki i osiągnięcia. Zastanów się, co się udało, ile z rzeczy, które zaplanowałeś, zostało przez Ciebie zrealizowanych. Z czego jesteś dumny? Co sprawiło Ci trudność, a mimo to nie poddałeś się? Podsumowanie roku bezsprzecznie pomoże Ci zauważyć, jak wiele osiągnąłeś.

Samodoskonalenie

Po drugie dostrzegasz swoje słabe strony. Pomyśl tym razem, co się nie udało i dlaczego. Co Cię powstrzymało, co stanęło na przeszkodzie do zrealizowania danego zamiaru. Gdzie leży przyczyna porażki, jeśli coś się nie udało? Czy to były obiektywne powody niezależne od Ciebie, czy wynikały one z Twoich słabości – być może lenistwa, niecierpliwości, słabej woli? Spojrzenie wstecz uświadomi Ci, nad czym w tym roku powinieneś popracować. Co mógłbyś lub chciałbyś zmienić, teraz kiedy patrzysz na wydarzenia z perspektywy czasu?

Samoświadomość

Lepiej poznajesz siebie. Jeśli się zastanawiasz nad sobą, analizujesz to, co Ci się przydarzyło, to poznajesz mechanizmy, które Tobą kierują. Co Cię inspiruje, co jest motorem napędowym, a co zniechęca do działania? Podsumowanie pomaga odnaleźć równowagę, wskazuje, które pola w Twoim życiu są zaniedbane. Zwiększa się Twoja samoświadomość.

Pomyśl, co Cię w Tobie zaskoczyło? Przypomnij sobie kilka wydarzeń, które określają ten rok. Oceń je w swoim subiektywnym odczuciu. Dlaczego to właśnie one są ważne? Odpowiadając, poznasz Twoje priorytety, obszary i wartości, które mają dla Ciebie znaczenie – przyjaźń, rodzina, zdrowie, kariera. Dzięki temu będziesz mógł określić siebie, co w sobie lubisz i jakim człowiekiem chcesz być, zdefiniować swoje potrzeby i pragnienia.

podsumowania roku

Ustalenie priorytetów

Możesz zweryfikować, co jest dla Ciebie istotne i lepiej zaplanować kolejny rok. Co najważniejsze, podsumowanie pozwala wyciągnąć wnioski. Często planujemy coś automatycznie, z rozpędu. Mimo, że nie udało się nam zrealizować czegoś, automatycznie przesuwamy to na kolejny rok. A może to już nie jest dla Ciebie ważne? Marzenia i ambicje się zmieniają. Szczera analiza przeszłości pozwoli Ci wsłuchać się w siebie i rozpoznać prawdziwe potrzeby. Dzięki temu Twój rozwój będzie bardziej świadomy i efektywny.

Porządki

Pozwala zamknąć stare i zrobić miejsce na nowe. Pozwól sobie na odpuszczenie relacji, które Ci nie służą, sytuacji, które Cię nie rozwijają.

Jak podsumować rok?

Poniższa lista 25 pytań pomogą Ci zastanowić się nad różnymi obszarami Twojego życia, nakierują Cię, nad czym powinieneś pomyśleć. Uzyskane odpowiedzi pozwolą Ci podsumować rok, a jednocześnie z pewnością pokażą Ci, co powinieneś nadal w sobie rozwijać, jak lepiej o siebie zadbać, z jakich rzeczy i nawyków zrezygnować, aby czerpać z życia jak najwięcej satysfakcji i żeby kolejny rok przyniósł jeszcze więcej radości i spełnienia.

Zrób podsumowanie roku i odpowiedz na 25 pytań

podsumowanie roku

  1. Z czego jestem najbardziej dumny?
  2. Co było dla mnie największym wyzwaniem i dlaczego?
  3. Jakie podejmowałem decyzje i co mną kierowało?
  4. W jakich obszarach mojego życia się nie rozwijam?
  5. Gdzie muszę odpuścić?
  6. Czy jestem zadowolony ze swojej kariery?
  7. Czego nauczyłem się w minionym roku, jakie zdobyłem nowe doświadczenia?
  8. Co sprawiło mi największą radość i przyjemność? Co przyniosło satysfakcję i zadowolenie?
  9. Jak spędzam wolny czas? Co lubię robić?
  10. Co mnie rozczarowało (we mnie, w otoczeniu)?
  11. Jak dbam o swoje ciało, umysł i duszę?
  12. Czy jestem otwarty na zmianę?
  13. Co mnie inspiruje?
  14. Jakie projekty skończyłem?
  15. Jakie marzenie spełniłem?
  16. W jaki sposób mogę zarządzać lepiej swoim czasem?
  17. Czy brakuje mi energii do robienia wszystkiego, na co mam ochotę?
  18. Jakie nowe zwyczaje chciałbym pielęgnować?
  19. Czy jestem wdzięczny każdego dnia za to, co posiadam?
  20. Jakie budowałem relacje i jak mogę poprawić moje relacje z innymi?
  21. Czy jest ktoś, komu muszę wybaczyć?
  22. Jakich starych nawyków chciałbym się pozbyć?
  23. Czy strach przed porażką powstrzymywał mnie od działania?
  24. Jaką osobą byłem, a jaką chciałbym być? Co chcę w sobie zmienić?
  25. Co chciałbym zapamiętać, jakie wspomnienie zachować?

Jeżeli już odpowiesz sobie na te pytania, wypełnij również quiz, który pomoże Ci znaleźć metodę pracy z ciałem dla siebie. Odpowiedz na 4 pytania, by otrzymać spersonalizowany program jogi lub medytacji dla Twoich potrzeb.

Kultywuj wdzięczność – za poświęcony sobie czas

Kiedy już odpowiesz sobie na podstawowe pytania i dokonasz podsumowania minionego roku – podziękuj sobie za ten czas, za wszystko, co zrobiłeś, czego dokonałeś, za wszystkie chwile szczęścia i smutku. Więc przypomnij sobie pozytywne emocje, wzruszenia, radości. Wybacz sobie błędy. Pożegnaj cały bagaż minionego roku, pozwól mu odejść, zamknij tamten etap i przygotuj się na nową przygodę. Symboliczne zamknięcie przeszłości pozwoli Ci się otworzyć na przyszłość.

Jak zaplanować nadchodzący rok mądrze?

Na przełomie roku mamy więcej zapału, chęci i energii. Co więcej, stajemy się ambitni i zdeterminowani.  Jak to utrzymać? Oto co wydaje się być najważniejsze.

Kiedy już wiesz, które obszary są dla Ciebie ważne, w jakich aspektach chcesz się rozwijać, zaplanuj świadomie, co chcesz osiągnąć.

Niech Twoje postanowienia noworoczne będą przede wszystkim:

  • Konkretne

Jeśli Twoje postanowienie będzie zbyt ogólny, prędzej czy później się rozmyje. Dlatego rozłóż swój cel na etapy, doprecyzuj terminy.

podsumowanie roku

  • Realne

Nie planuj zbyt dużo i zbyt ambitnie. Co nie znaczy, że masz być asekurancki! Wręcz przeciwnie – nie bój się marzyć!


Więcej sposobów na uzdrowienie czakr i ich szersze omówienie znajdziesz w wyzwaniu Zmień Swoje Życie z Jogą. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i zmieniaj swoje życie dzięki jodze. Dzięki niemu w 7 tygodni lepiej poznasz wszystkie siedem czakr głównych i nauczysz się, w jaki sposób wykorzystywać ich energię do odzyskania wewnętrznej równowagi. Czeka Cię naprawdę fascynująca podróż, na której końcu znajdują się spokój i harmonia. By w nią wyruszyć dołącz do wyzwania już teraz!

To nie wszystko – razem z tym wyzwaniem otrzymasz setki innych programów, planów praktyki, sesji jogi, medytacji oraz Pilates. Wszystko dostępne 24/7 na wygodnej platformie.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor