Czy zastanawiałeś się, co tak naprawdę decyduje o Twoim życiu? Bez jedzenia jesteś w stanie przetrwać kilka tygodni, bez picia kilka dni, a bez powietrza? Zaledwie parę minut. Oddychanie jest życiodajną funkcją naszego organizmu, z której nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy.
Oddychamy nieświadomie, czyli automatycznie – podczas pracy, snu czy odpoczynku. Oddech zaczynamy zauważać dopiero wtedy, gdy widocznie coś się w nim zmieniło. A wraz z wiekiem dostrzegamy go, kiedy jego przyspieszenie lub zatrzymanie uniemożliwia nam wykonanie prostych czynności. Tylko czy warto czekać na moment, w którym uświadomimy sobie, że coś jest nie tak?
Nawet wtedy, kiedy pozornie nic się z nim nie dzieje. Zauważ jak oddech połączony jest z naszym umysłem. Bardzo łatwo można zaobserwować zmiany w procesie oddychania towarzyszące różnym sytuacjom życiowym. Jego rytm zmienia się pod wpływem myśli, nastrojów i uczuć. Jest to najlepszy dowód na to, jak ściśle oddech związany jest z reakcjami ciała i psychiki, że pomiędzy oddechem a psychiką zachodzi ścisły związek. Co za tym idzie, panując nad oddechem można zmienić reakcję układu nerwowego. Kiedy jesteś zestresowany oddychasz płytko i szybko. Natomiast w stanie szczęścia i zadowolenia, oddech zazwyczaj wydłuża się i jest znacznie wolniejszy. Jednak, kiedy nasze życie wypełnione jest w większości sytuacjami stresującymi, to nawet te momenty wyciszenia i radości nie są w stanie ustabilizować oddechu, choć wydaje nam się że odpoczywamy i jesteśmy zrelaksowani.
Kiedy oddychamy nieświadomie, pozbawiamy się szansy na poprawienie naszej koncentracji, twórczego myślenia i radości życia. Prawidłowy oddech działa kojąco na nasz układ nerwowy, co leży u podstaw systemu hatha jogi. Układ nerwowy wpływa na procesy metaboliczne w naszym ciele oraz na prace układu krążenia. Czy potraficie już wyciągnąć z tego wnioski? Oddech ma więc wpływ na naszą fizjologię, a także jest mostem łączącym umysł i ciało.
W jodze zadaniem świadomej pracy z oddechem jest wypracowanie powolnych, głębokich, swobodnie wykonywanych oddechów. Dalszą pracą w ramach ćwiczeń oddechowych jest dbałość o właściwe parametry oddechu: siłę, rytm, czas trwania i głębokość.
Warto zacząć pracę ze świadomym oddechem od jego obserwacji, która nazywana jest pierwszym etapem oddechu ujjayi. Obserwację oddechu najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, która w większym stopniu pozwala adeptowi na swobodny przepływ powietrza niż pozycja siedząca.
Obserwacja oddechu jest przygotowaniem do pranayamy, czwartego aspektu ashtanga yogi.
Potrzebujesz wsparcia w nauce jogi i medytacji? Spróbuj uczyć się w swoim domu, pod okiem najlepszych nauczycieli. W nauce medytacji pomoże Ci program Don’t hate – meditate, czyli odkryj moc medytacji z PortalYogi. Aby spróbować, dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online. Otrzymasz dostęp do setek sesji medytacji oraz jogi i Pilates w jednym miejscu. Znajdziesz kursy, wyzwania, plany praktyki. Wszystko, co pomoże Ci samodzielnie zacząć i rozwijać praktykę. Zacznij już teraz, wystarczy kilka minut dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.