Camil Borowski

Jak uzdrowić relacje z Twoim ciałem? Poznaj 3 techniki

Jeśli chcesz stać się lepszą wersją siebie i doświadczać więcej życia w życiu to odpuszczanie tego, co ci nie służy, jest jednym z kroków do osiągnięcia tego.

Jak uzdrowić relacje z Twoim ciałem?

Czy wiesz, że relacja z Twoim ciałem, to praktycznie to samo, co relacja z innymi osobami? Dziś proszę, wyobraź sobie, że Twoje ciało to osoba:)

Czy powiedziałbyś do kogoś?

 • Jesteś brzydki i przydałoby Ci się zrzucić kilka kilogramów!
 • Nie wyglądasz tak, jak kilka lat temu!
 • MUSISZ IŚĆ na siłownię albo trochę pobiegać!
 • Idź na dietę, a najlepiej nic nie jedz!

 

Czy uważasz, że miałbyś dobre relacje z osobą, która zwraca się do Ciebie w ten sposób? Dlaczego więc, tak często, zapominamy o tym i mówimy dokładnie w ten sposób do siebie samych.

Jeśli w ten sposób się do siebie zwracasz , możesz doświadczać symptomów takich jak;

 • nienawiści do siebie i swojego ciała
 • braku akceptacji
 • szukania ciągle czegoś, co zmieni Twoje ciało (diety, które i tak nie  zadziałają)
 • ciągłe obwinianie się i karanie

Jak możesz uzdrowić relację z ciałem i po co to zrobić?

1. Praca z przekonaniami

Jedną z technik, jaką możecie zastosować jest praca z przekonaniami, poprzez pracę w  zeszycie/ dzienniku inaczej journaling.

Polega ona na odpowiadaniu na pytania i wyciągania przekonań, które możesz mieć w swojej podświadomości. Są różne techniki i sposoby zadawania pytań, ale na potrzeby tego artykułu przygotowałem kilka, które mogą ci pomóc w zmianie twojej relacji z ciałem.

Pamiętaj o najważniejsze rzeczy: bądź 100-procentowo szczery w stosunku do samego siebie.

Pierwsze skojarzenia, które Ci przychodzą, są odpowiedzią, którą chcesz wypisać. Przez uświadomienie sobie, jakie masz przekonania, jesteś o krok bliżej do kreacji nowych.

Żeby uzdrowić relacje z ciałem odpowiedz w dzienniku na poniższe pytania:

(Z każdym pytaniem możesz dodać następne pytanie, DLACZEGO? – aby wejść głębiej)

Pamiętaj bądź szczery ta praca jest dla ciebie!

 1. Co ludzie myślą o osobach, które dbają o siebie?
 2. Dlaczego ludzie nienawidzą swojego ciała?
 3. Dlaczego ludzie przechodzą na radykalne diety i torturują się ćwiczeniami?
 4. Z czym ludziom kojarzą się ćwiczenia fizyczne?
 5. Co by było, gdybyś patrzył na ćwiczenia fizyczne/ruch jako aspekt miłości do siebie? Jakbyś wtedy się czuł?
 6. Co by było, gdybyś zobaczył swoje ciało jako przyjaciela. Zamiast z nim walczyć, byś po prostu współpracował. Co możesz zrobić, aby być dobry dla swojego ciała?
 7. Jak czuje się twoje idealne ciało? Jak wygląda, opisz jak się czujesz, posiadając idealne ciało dla ciebie? Opisz mi je dokładnie. Wyobraź sobie, że opowiadasz komuś, że 6 miesięcy temu postanowiłeś np. Regularnie ćwiczyć po 30 minut dziennie albo 3 razy w tygodniu. Opisz jak się twoje ciało, zmieniło!
 8. Wypisz mi, jak chcesz się czuć w relacji z twoim ciałem fizycznym i postanów, że od tu i teraz tak jest!

 

2. Napisz list do „ciała”

Kolejną techniką, którą możesz zastosować to list do ciała🙂

 1. Podziękuj za relacje jaką macie teraz
 2. Wypisz wszystko, co chcesz swojemu ciału powiedzieć (za co chciałbyś podziękować)
 3. Pozwól, aby twoje ciało wypisało wszystko, co chce ci powiedzieć (Wyobraź sobie, że piszesz w odpowiedzi do tego, co napisałeś w punkcie 2)
 4. Przeproś się za to, co było.
 5. Ustal nowe relacje w waszym związku (jak chcesz się czuć ze swoim ciałem, WYPISZ WSZYSTKO I PAMIĘTAJ o EMOCJACH) np. Moje ciało się mną opiekuję i mi służy, czuję, się z tym dobrze, bezpiecznie, w kompletnym zaufaniu, miłości do siebie i mojego ciała itd.
 6. Schowaj list. Najlepiej o nim zapomnij na jakiś czas!

 

3. Co w sobie lubisz?

Ostatnia technika, która uzdrowi Twoje relację z ciałem, da Ci piękne rezultaty to skupianie się na tym, co lubisz w sobie. Mówię tu o cechach charakteru i wyglądzie fizycznym. Moim wielkim kompleksem był nos, więc całą swoją uwagę skupiłem na tym, jak wysoki jestem, jakie mam piękne oczy i to, że kocham mój naturalny kolor włosów.

Przez to, że skupiłem się na tym, co lubię z czasem, zauważałem więcej rzeczy, które bardzo mi się podobają w moim wyglądzie.

pokochaj siebie

Rzeczywistość należy do Ciebie

Pamiętaj, masz wolną wolę i moc wyboru jak chcesz, aby twoja rzeczywistość wyglądała!

Jeśli chcesz stać się lepszą wersją siebie i doświadczać więcej życia w życiu to odpuszczanie tego, co ci nie służy, jest jednym z kroków do osiągnięcia tego.

Z mojego doświadczenia wynika że bardzo ważnym etapem w procesie pokochania siebie jest aktywność fizyczna. Jest to prezent dla naszego ciała od nas samych. Dajesz swojemu ciału możliwość ruchu i nie musi to być trening wyczynowy i godziny na siłowni.

Wystarczy 15-20 minut dziennie świadomego ruchu jak np. joga, świadomy spacer (mindfulness walk), medytacja w ruchu itp.

Masz jedno ciało w tym życiu, możesz o niego zadbać albo nie. To jest twój wybór. Możesz każdego dnia patrzeć na siebie w lustrze z niechęcią czy też nadużywać własnego ciała, ale możesz też traktować je z szacunkiem, kochać i troszczyć się o nie:)

Jeśli zastosujesz te trzy techniki, którymi się z Tobą podzieliłem, będziesz na naprawdę dobrej drodze do nowego cudownego w związku z własnym ciałem!

Życzę Ci pięknej pracy i gratuluję rozpoczęcia twoje procesu pokochania siebie:)

Przeczytaj też mój artykuł o tym, Jak pokochać siebie.

Camil Borowski

YouTuber, Mentor, i założyciel podcastu „Ewolucja Męskości”. Wspiera mężczyzn sukcesu w odnalezieniu ich męskości, co w rezultacie poprawia ich relacje z samymi sobą i innymi oraz pomaga odpuścić trudną przeszłość, która stoi na drodze do pełniejszego, bardziej satysfakcjonującego życia.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor