Mam pytanie dość oczywiste, ale już się pogubiłam w drodze wszystkich zdobytych informacji. Sprawa dotyczy Uddiyana Bandha: co dzieje się z wydechem? Wdech i ciśnienie w klatce piersiowej i brzuchu powiedzmy, że opanowałam, ale co się dzieje z wydechem ? Wstrzymujemy czy zasada jest ta sama, co przy wdechu ?
Maja
Uddiyana bandha w rozumieniu hatha jogi (m. in. opis tej techniki jaki znajdziemy w „Hatha joga pradipika”) jest oddzielną praktyką lub w połączeniu z innymi mudrami.
Polega na „zasysaniu” brzucha do środka i w górę na bezdechu. Bezdech osiąga się przez markowanie wdechu – żebra rozchylają się tak, jak do zaczerpnięcia powietrza, ale uniemożliwiamy jego przepływ.
Dzięki powiększeniu się objętości klatki piersiowej powstaje ubytek ciśnienia i w rezultacie brzuch ulega zassaniu.
Natomiast w ashtanga vinyasa jodze jest nieodłącznym elementem całej praktyki asan.
Uddiyana bandha w tym stylu jogi jest osiągane przez napięcie mięśnia poprzecznego oraz dołu m. prostego brzucha (pod pępkiem). Napięcie to utrzymuje się w trakcie całej praktyki, zarówno na wdechu jak i wydechu, wykorzystując je do ochrony dolnego odcinka kręgosłupa przy przejściach i ułatwia utrzymanie spokojnego oddechu ujjayi podczas wysiłku.
Jednak napięcie nie jest stałe i niezmienne – w zależności od wykonywanej asany mięśnie mniej lub bardziej napinają się.
W trakcie wydechu „pogłębia się”, brzuch robi się bardziej wklęsły, co min. ułatwia pogłębianie skłonów. W bardziej wysiłkowych asanach (np. Utthita Hastha Padangushta, Navasana, itd.) uddijana bandha wiąże się z większym napięciem. Wykonując uddijana bandhę można kierować uwagę w stronę kręgosłupa bądź w dół wspomagając w ten sposób ułożenie miednicy.
cyt. Patrycja Gawlińska, joginka.pl
John Scott natomiast o zastosowaniu bandhy w ashtanga jodze pisze tak:
Najłatwiej wyczuwa się ją (uddiyaja bandhę) przy końcu wydechu – „na pusto”. Tej pustki można doznać najlepiej w Adho Mukha Svanasana (Pozycja psa z głową w dół). […] Podczas wydechu przepona się rozluźnia, unosi ku płucom i bierze udział w wypychaniu powietrza. Wewnętrzne mięśnie międzyżebrowe pociągają klatkę piersiową w dół (w stronę podłogi) i tak kończą wydech. Wynikiem tego jest wciąganie ściany brzucha (obszar od pępka do spojenia łonowego). Jeżeli ściana dolnej części brzucha jest dobrze napięta, można utrzymać tę pozycję minimalnym wysiłkiem w ciągu całego cyklu „wdech-wydech”.
cytat z Joga ashtanga – podstawy dynamicznej jogi, John Scott
Tak więc z wdechem klatka piersiowa się rozszerza i lekko wciągasz dolny brzuch a na wydechu żebra opadają, ale brzuch pozostaje wklęsły i napięty, tym samym dodatkowo wzmacniasz bandhę.
Ten wpis jest częścią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka prowadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj.
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.