Joga regeneracyjna to ukojenie dla obolałych mięśni. Jeśli jesteś po zabójczym treningu lub po nieprzespanej nocy, chorobie, wieczorze na parkiecie albo czujesz się wyczerpany/a codziennymi obowiązkami. Albo po prostu — chcesz porządnie odpocząć po pracowitym dniu? Odpowiedź jest jedna: joga.
Jeśli ostatnio notujesz spadek siły i nie wiesz, jaka jest przyczyna tego stanu, to całkiem możliwe, że twój organizm jest przeciążony.
Źródłem tego stanu mogą być zbyt intensywne ćwiczenia, wyczerpująca praca, długotrwały stres – czynniki, przez na które jesteś ciągle narażony/a przez co nie masz czasu się zregenerować. Może joga regeneracyjna to właśnie to, czego szukasz?
Taki stan może nawet prowadzić do zespołu chronicznego zmęczenia. Jeśli szukasz wytchnienia, a nie chcesz zrezygnować zupełnie z ruchu i pozostać w rytmie, to z pomocą przychodzi joga regeneracyjna. Oto czego możesz się spodziewać, po praktyce czterech proponowanych tu asan
Jedyne czego potrzebujesz, to dwa lub więcej zrolowanych koców. Jeśli koce nie zapewniają wystarczającego podparcia, wykorzystaj dostępne Ci miękkie i wygodne przedmioty z domu, na przykład poduszki, czy złożoną kołdrę.
W Supta Baddha Konasana podeprzyj kolana na poduszkach, by nadmiernie nie rozciągać wewnętrznych części ud.
Każdą asanę wykonuj przez 3-5 minut, a nawet dłużej, by najlepiej poczuć jej działanie. Daj sobie czas! Oczywiście spokojne i ciche otoczenie lub łagodna muzyka relaksacyjna, też będą pomocne. Zapewnij sobie przyjemny odpoczynek, który pomoże ci wrócić do formy.
Pozycja Dziecka, podobnie jak Apanasana (pozycja leżąca, polega na przyciąganiu do brzucha nóg zgiętych w kolanach), stymuluje układ trawienny i narządy wewnętrzne.
Uklęknij na podłodze, trzymaj kolana razem, połącz duże paluchy u stóp, a następnie usiądź pośladkami na piętach. Odseparuj od siebie kolana na szerokość bioder. Wyciągnij się do góry tak, aby plecy były proste.
Na wydechu zegnij się do przodu, prowadząc ruch od miednicy tak, aby klatka piersiowa opadła ku udom, a głowa spoczęła na udach.
Rozszerz kość krzyżową na szerokość miednicy, kolce biodrowe skieruj w stronę pępka tak, aby wtuliły się w wewnętrzne uda.
Oddalaj kość ogonową od tułowia, wyciągaj pośladki w stronę pięt, a szyję i głowę w przeciwnym kierunku. Jeżeli czujesz dyskomfort w tej pozycji lub nie możesz położyć pośladków na piętach, podłóż pod głowę złożone koce lub poduszki.
Ramiona wyciągnij do tyłu obok ciała, połóż dłonie na podłodze tuż obok stóp. Dłonie mają być zwrócone wnętrzami do sufitu, palce swobodnie ugięte. Rozszerz i rozluźnij górną i dolną część pleców, odpręż łokcie, rozluźnij szyję.
Zrelaksuj się. Pozostań w pozycji od 30 sekund do kilku minut. Aby wyjść z pozycji, najpierw na wydechu unieś tułów, zaczynając ruch od kości ogonowej, powróć do pozycji siedzącej z prostymi plecami.
W obu tych pozycja uważaj, żeby nie zapadać się w klatce. Oddychaj równomiernie, rozluźniając gardło i mięśnie twarzy. Dodatkowo zamknij oczy. Pozwól oddechowi płynąć spokojnie.
Joga regeneracyjna bardzo ceni tą pozycję z uwagi na jej przystępność dla każdego praktykującego, jest też rewelacyjna dla kobiet w ciąży.
Hala znaczy „pług” i ciało w tej asanie przypomina jego kształt. Halasana to wariant Sarvangasany opisanej powyżej, dlatego wejście do pozycji zaczyna się od wykonania Pozycji Świecy.
Do jej wygodnego wykonania będą potrzebne pianka lub koc do jogi, ułożone pod całymi barkami i ramionami. Oczywiście możesz obejść się bez nich, ale z takim podparciem pozycja będzie o niebo wygodniejsza i przede wszystkim – bezpieczna dla szyi.
Nogi możesz podeprzeć wyżej o ścianę lub położyć je na krześle – wówczas rozciąganie będzie mniej intensywne. Ręce możesz położyć na podłodze tylko wtedy, gdy stopy są podparte.
Używaj koca i pianki w taki sposób, jak w przypadku Sarvangasana. Pamiętaj, że nie należy wykonywać pozycji odwróconych w trakcie menstruacji.
Jeżeli w pełnej pozycji czujesz zbyt duże rozciąganie kręgosłupa lub dyskomfort, wykonaj pół-pług: nogi oprzyj o ścianę lub na krześle tak, by były równoległe do podłogi. Możesz też lekko ugiąć kolana, tym samym zmniejszając napięcie tylnej strony ciała. Jeśli i to będzie wyzwaniem – rozstaw nogi szerzej, ugnij je jeśli potrzeba. Nie zaokrąglaj pleców!
Początkowo możesz mieć trudności z wyprostowaniem rąk i splataniem dłoni. Nie martw się – gdy tylko barki i ramiona otworzą się, bez problemów wykonasz ten ruch. Do tego czasu podpieraj dłońmi kręgosłup i wykonuj pracę oddalania barków od uszu i zbliżania łokci do siebie.
Końcowe ułożenie rąk jest możliwe tylko wtedy, gdy stopy opierają się na podłodze, ścianie lub krześle. W przeciwnym wypadku lepiej pozostaw ręce na plecach podpierając kręgosłup przez cały czas.
Savasana, czyli ta pozornie łatwa pozycja, jest jedną z najtrudniejszych do opanowania. Cała sztuka jej wykonania polega na unieruchomieniu zarówno ciała jak i umysłu, przy jednoczesnym pozostaniu w świadomym bezruchu.
Savasana usuwa zmęczenie spowodowane innymi asanami. Wykonywana poprawnie powinna wywołać spokój umysłu.
Podczas Savasany (szczególnie na początku) koncentruj się na głębokich i delikatnych wydechach.
Dolna szczęka nie powinna być napięta, tak samo jak język i oczy.
Postaraj się rozluźnić całe ciało, od stóp po czubek głowy.
Początkowo mamy tendencję do zasypiania w Savasanie. Stopniowo gdy nerwy staną się bierne nauczysz się doświadczać odprężenia i wypoczynku.
Wychodząc z pozycji, powoli przewróć się na prawy bok, pozostań przez chwilę i po otwarciu oczu, nie spiesząc się usiądź.
Jest to pozycja, w której całe ciało wchłania energię wytworzoną podczas praktyki jogi. Im głębiej zrelaksujesz ciało, tym głębsza będzie jego regeneracja.
Nie zaniedbuj relaksacji ciała, gdyż stres odkłada się w ciele, osłabia system odpornościowy i może prowadzić do wielu chorób i dolegliwości. A ponadto joga regeneracyjna – to przecież przyjemność!
W takim razie dołącz do naszego wyzwania „4-dniowe oczyszczanie z jogą” z Justyną Jaworską!
To wyzwanie powstało z myślą o osobach, które:
Wyzwanie „4-dniowe oczyszczanie” wyróżnia holistyczne podejście do ciała i umysłu.
Znajdziesz w nim nie tylko praktykę jogi oraz medytacji, ale i rytuały, które pomogą zadbać o Twoje samopoczucie oraz sprawią Ci przyjemność. Przygotowaliśmy przepisy na domowe kosmetyki, mix olejków oraz oczyszczający napar. Nie zabraknie również ciekawej lektury. To wyzwanie zadba o Ciebie w każdym aspekcie!
Nie tylko joga regeneracyjna pomoże Ci zapanować nad stresem. Naucz się technik zarządzania stresem w 14 dni! Poznaj różnorodne sposoby eliminujące napięcie i dzięki naszym wskazówkom wyrób nowy nawyk radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dołącz do wyzwania Stress Less i dzięki codziennej praktyce poczuj się pewniej i swobodniej w każdej sytuacji.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.