Natalia Zięba

10 porad na Nowy Rok, czyli co powinieneś sobie odpuścić w Nowym Roku!

W nadchodzącym Nowym Roku ważne jest, aby spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które powinieneś odpuścić w mijającym roku.

W nadchodzącym Nowym Roku ważne jest, aby spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Zrobić sobie własne podsumowanie wydarzeń roku, wsłuchać się w swój wewnętrzny głos i zobaczyć, co się dla nas sprawdziło, a z czym moglibyśmy się pożegnać wraz z odchodzącym rokiem… Przygotowałam  10 porad na Nowy Rok, czyli co powinieneś sobie odpuścić w mijającym roku!

Ten rok był dla mnie, rokiem dużych zmian. Jak każdy rok przelatuje mi przez palce, ten wyjątkowo przeleciał mi z prędkością światła. Minął, tak szybko, że nawet nie zdążyłam usiąść, i tak naprawdę zastanowić się, co dobrego się wydarzyło, a z czego powinnam wyciągnąć wnioski, po to aby w nowym roku, lepiej mi się żyło 😉

Chciałabym również podzielić się z Tobą, moimi przemyśleniami, może pozwoli Ci to wejść w Nowy Rok, ze świeżym spojrzeniem na następne 365 dni.

Pierwszy stycznia to moment, w którym możemy podjąć wyzwanie i wprowadzić w nasze życie, pozytywne zmiany.

Zmiany, które pozwolą nam bardziej otworzyć się, połączyć ze sobą, wsłuchać się w naszą intuicję, i być w harmonii, ze swoim wewnętrznym –  Ja

Czy udało Ci się zrealizować cele, które założyłeś sobie w zeszłym roku? Może część z nich? A może żadnego? Zastanów się i odpowiedz sobie sam. Warto, również zastanowić się dlaczego? Może są rzeczy lub nawyki w Twoim życiu, które z jakiegoś powodu, trzymają Cię w tyle i nie pozwalają Ci rozwinąć Swojego pełnego potencjału. Czy, może wpadasz w te same schematy zachowań, przez co, trudniej Ci jest dosięgnąć swoich marzeń?

Jeżeli jesteś gotowy na to aby wprowadzić więcej harmonii w swoje życie, zapraszam Cię na 10 porad na Nowy Rok, czyli co powinieneś sobie odpuścić w Nowym Roku… 

porady na nowy rok

Wielu z nas Nowy Rok motywuje do podjęcia nowych wyzwań oraz obrania nowych celów. Dla niektórych, może być to czas trochę frustrujący. Przestań głowić się nad planem i tym, co będzie… prawda jest taka, że tak naprawdę nie wiemy co życie dla nas przygotuje. Czasem wymagamy od siebie, żebyśmy wiedzieli wszystko, żebyśmy mieli zrobione plany już na parę lat do przodu. Życie tak nie działa.

W Nowym Roku – Odpuść sobie. 

Ile razy zdarzyło Ci się, że sobie coś zaplanowałeś, ale wyszło zupełnie inaczej?

Jakbyś mi powiedział dwa miesiące temu, że wrócę do Polski po ośmiu latach… Z Karaibów przeprowadzę się do Warszawy na zime, i będę pisać ten artykuł dla PortalYogi, na pewno bym Ci nie uwierzyła. 😉

Jednak życie jest przewrotne, i bardzo dużo zależy od Twojego podejścia do codziennych sytuacji oraz Twojej zdolności do zmian. Otwórz się na zmiany!

Jeżeli nie jesteś do końca pewny dokąd zmierza Twoje życie, nie znasz odpowiedzi na pytania rodziców i znajomych, jakie masz plany na życie? Babcia przy świątecznym stole pyta się ‘A gdzie narzeczony/-a?’ A ty… po prostu: Nie wiesz… 

Wszystko jest ok. Nie jesteś w tym sam. 

Zastanów się czego tak naprawdę chcesz, i nie stresuj się tym, że nie wiesz jak tam dotrzesz… Pozwól swojemu życiu, powoli się odkrywać, bez stresu, bez ciśnienia. 

Wszystko co ma być będzie, to będzie. Daj sobie czas. 

Nie panikuj. Oddychaj!

Postaraj się BYĆ w momencie. Żyć dniem dzisiejszym, w taki sposób, jakby każdy kolejny dzień był nową przygodą, której nie musisz mieć zaplanowanej od A do Z.

Niech się dzieje co chce, przecież… wszystko się może zdarzyć!

porady na Nowy Rok

W ostatnim roku, bardzo dużo mówiło się o tym, jak ważne jest dbanie o siebie.

Czy tylko wtedy kiedy ciężko pracujesz i jesteś zmęczony, zasługujesz na chwile dla siebie? Otóż Nie!

Zasługujesz na chwilę dla siebie, o każdej porze, zawsze kiedy tego potrzebujesz! 

Postaraj się, regularnie, dawać sobie przestrzeń do odpoczynku i do złapania oddechu!

Czy myślałeś może o tym, żeby mieć swój własny, codzienny, rytuał, dawania sobie czasu każdego dnia, o tej samej porze?

Spędzanie czasu ze sobą, rozpieszczanie się lub inwestowanie czasu i pieniędzy w nas samych to coś, co w naszej kulturze może wydawać się egoistyczne, ale nie jest! Jeżeli zrobisz, coś dla siebie, żeby poprawić swój nastrój, wpłynie to pozytywnie na wszystkich dookoła! 🙂

W Nowym Roku porzuć poczucie, że zawsze musisz być zajęty i super produktywny, żeby zasłużyć na odpoczynek. Odpoczywaj i dawaj sobie czas, zawsze wtedy, kiedy brakuje Ci energii, słuchaj swojej intuicji. 

porady na nowy rok

A jak wyglądał Twój zeszły rok, jeśli chodzi o finanse? Czy czasami czujesz, że wydajesz więcej niż powinieneś? Nowy rok to świetny czas, żeby przejrzeć swoje konto bankowe i sprawdzić czy rzeczy, na które wydajesz są Ci naprawdę niezbędne do życia? Zainwestuj w książki lub ściągnij aplikacje, które pomogą Ci, w codziennym zarządzaniu wydatkami. Może są rzeczy, które możesz zastąpić, jak, na przykład, codzienne kupowanie kawy przed pracą 😉

Takie wydatki codziennie wyglądają dość niewinnie, ale w skali miesiąca lub roku, mogłyby spokojnie zafundować Ci bilet w jakieś fajne miejsce, w którym jeszcze nie byłeś 😉 

porady na nowy rok

‘Odetnij się od toksycznych ludzi! – łatwo, powiedzieć ale dużo trudniej zrobić! W szczególności, jak zna się osoby przez parę lat i pojawia się sentyment oraz jakieś ukłucie w sercu. Jednak gdzieś tam w głębi siebie, czujemy, że może ta znajomość nie wnosi nic pozytywnego do naszego życia, ba wręcz wnosi więcej zła niż dobra.

Ludzie, którzy wnoszą w Twoje życie zamęt, smutek, negatywne emocje, to ludzie, którzy niestety nie pomogą Ci, w byciu lepszą osobą.

Staraj się otaczać ludźmi, którzy inspirują. Miej w swoim gronie ludzi, którzy zamiast obgadywać swoje koleżanki, wierzą w ich potencjał i motywują do zmian na lepsze!

Zrób porządki w swoich mediach społecznościowych! Może niepotrzebnie śledzisz konta, które też nic dobrego nie wnoszą w Twoje życie.

Pamiętaj, że to ty masz kontrolę nad tym, kogo masz w swoim życiu, i to od Ciebie zależy, kogo dopuszczasz do swojego życiu.

porady na nowy rok

Na pewno, gdy robisz swoje własne podsumowanie roku, myślisz o tym ile się nauczyłeś. Albo o tym, ile się dowiedziałeś o sobie przez ten ostatni rok? Ile rzeczy wyszło Ci w tym roku? Na pewno przeszły Ci przez myśli, również i Twoje porażki.

Sytuacje, w których powinieneś postąpić inaczej, odpuścić, powstrzymać się od zbędnego komentarza, lub po prostu poczucie winy za to, że czegoś nie zrobiłeś.

Pamiętaj, że nikt nie jest idealny i przez całe nasze życie, zbieramy bagaż doświadczeń! 

Każde doświadczenie nas czegoś nauczyło i najważniejsze jest to, żeby nie skupiać się na samokrytyce, nie obwiniać się za przeszłość, nie rozmyślać! Nie bądź zbyt krytyczny dla siebie, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie wiedziałeś jak to postąpić lepiej… 😉

Dzisiaj, już wiesz:)

porady na nowy rok

‘’ Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.’’

Żyjemy w czasach, gdzie wszyscy oczekują od nas tego, że wiemy dokładnie dokąd zmierzamy, dokąd i po co? Jeszcze dwa miesiące temu, byłam zagubiona pomiędzy tym co czuję w środku, co chciałabym naprawdę robić, a tym co ‘powinnam’ robić.

Prawda, jest taka, że nic nie powinieneś, a życie i tak, pokieruje Cię tak, jak chce tego siła wyższa.

Może coś, co sprawiało Ci radość kiedyś, po czasie, już nie sprawia Ci takiej samej przyjemności, i też nie ma w tym nic złego!

Czasem nie rozumiemy dlaczego innym udaje się i żyją takim życiem jakim chcą, a innym nie? Dlaczego niektórym, rzeczy przychodzą łatwiej? Te pytania, zawsze mnie nurtowały. Byłam po tej stronie obozu, która wierzyła, że wszystko co dobre w życiu przychodzi ciężką pracą i nic ‘samo’ się nie zrobi. Trochę tak i trochę nie;)

Zamiast stresować się tym, że nie wiesz co masz robić w swoim życiu… po prostu odpuść. Daj sobie czas i otwórz się na świat. Poczekaj, aż życie podsunie Ci nowy pomysł, nową znajomość lub nową propozycję, o której nigdy wcześniej nie myślałeś. 

Tak było ze mną i tym, że za bardzo nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić. W miejscu, w którym byłam nie czułam się szczęśliwa. Nie czułam się zmotywowana, ani zainspirowana i często było mi przykro, bo nie widziałam jak pokierować swoim życiem.

Chciałam na siłę znać wszystkie odpowiedzi i dokładnie widzieć co mam zrobić. Chciałam, żeby ktoś mi najzwyczajniej na świecie powiedział co dalej.

Niestety, to tak nie działa. W momencie, kiedy odpuściłam sobie, usiadłam, wzięłam głęboki wdech i napisałam dokładnie, w punktach, to jak chce się czuć w momencie, do którego zmierzam, życie samo mnie pokierowało. I się udało.

Przyjechałam na wakacje do Polski. Odwiedzić moja mamę, z którą się nie widziałam 3 lata. I zupełnie się tego nie spodziewając, przez przypadek trafiłam na ofertę stanowiska, które łączyło moje wykształcenie oraz pasję. Po 4 latach mieszkania na Karaibach, przeprowadzka do Polski na zimę była ostatnią rzeczą, która przyszła mi do głowy… No, ale jestem! Jest zimno, ale czuję, że jestem w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie. Jest to uczucie, którego powinnaś szukać.

Rzeczy czasem się dzieją same kiedy najmniej się tego spodziewasz, zaufaj życiu!

Zawsze gdy nie mogłam podjąć decyzji i szukałam porady u innych, kierowałam się zasadą, że biorę pod uwagę tylko porady na życie, ludzi których życie mnie inspiruje.

Druga zasada to taka, że podejmuj decyzje o przyszłości kierowane ‘nadzieją’ a nie ‘strachem’.

porady na nowy rok

Wnieś fizyczną przestrzeń w swoje życie! 

Rozdaj rzeczy, które nie są Ci potrzebne swoim koleżankom lub do punktu, dla osób potrzebujących! 

Nie jestem osobą, która ma zawsze idealny porządek, ale jest to przestrzeń w moim życiu, nad którą staram się świadomie pracować. Świadomie, staram się odkładać rzeczy w to samo miejsce, z którego je biorę. Staram się wykorzystywać metodę 2 minut. Jeżeli coś zajmie mi mniej niż 2 minuty, to wolę zrobić to teraz, niż później.

Wiem, z własnego doświadczenia, że przestrzeń w której jestem, bardzo na mnie wpływa. Jeżeli jest ładnie, czysto, pachnąco i wszystko stoi na swoim miejscu, czuję się dużo lepiej psychicznie, łatwiej mi się skupić.

Postaraj się w nowym roku, odgracić swoje miejsce 😉

porady na 2020

Jeżeli żyjesz w przeświadczeniu,  że nigdy nie będziesz szczęśliwy i nie odniesiesz sukcesu, to prawda jest taka, że są małe szanse, że dokądkolwiek dojdziesz!

Sukces dla wielu osób ma zupełnie inne znaczenie, więc zapytaj siebie, co rozumiesz przez słowo sukces.

Dla każdego bowiem definicja sukcesu, może być zupełnie inna.

Dla mnie, na przykład, sukces nie ma nic wspólnego ze światem materialnym.

Wykorzystaj czas, przed Nowym Rokiem na to aby zaobserwować, swoje własne myśli, opinie oraz wierzenia, które masz na swój własny temat.

Wypełnij quiz, który pomoże Ci znaleźć metodę pracy z ciałem dla siebie. Odpowiedz na 4 pytania, by otrzymać spersonalizowany program jogi lub medytacji dla Twoich potrzeb.

To jak widzisz Siebie, i jakie ‘głosy’ do siebie wpuszczasz, ma ogromny wpływ na to Twoje życie. 

 

dyscyplina w Nowym Roku

Samodyscyplina to coś bardzo magicznego, ale i trudnego! Jest to jedna, z tych rzeczy, które mają ogromne znaczenie. Nie tylko przy osiąganiu swoich celów, ale również w dbaniu o siebie.

W dzisiejszych czasach, wszystko domaga się naszej uwagi. Przy braku samodyscypliny, jesteś narażony na to, że wszystko dookoła może Cię rozpraszać! Jej brak, jest też jednym z powodów  do nie kończenia tego, co zacząłeś i sobie założyłeś. Jeżeli, jesteś jedną z tych osób, które potrafią założyć sobie coś i konsekwentnie do tego dążyć, masz z górki 😉

Jednym z powodów dlaczego kocham jogę jest samodyscyplina. Joga, uczy mnie tego codziennie!

porady na nowy rok

W starym roku, zostaw poczucie, że musisz mieć nad wszystkim kontrolę.

Stres bowiem pojawia się wtedy, kiedy wydaje Ci się, że tracisz nad czymś kontrolę.

Niestety prawda jest taka, że nie mamy kontroli nad większością sytuacji, które zachodzą w naszym życiu. 

Możesz tylko w małym stopniu oczekiwać, że Twoje życie potoczy się dokładnie tak jak sobie to zaplanowałeś. Jeżeli masz tego świadomość, to przyjmij założenie, że niektóre rzeczy dzieją się niezależnie od Ciebie. Nie trać energii na negatywne zdarzenie, których i  tak nie możesz zmienić.

Zamiast tego możesz kontrolować swoją reakcję na daną sytuację. 

np. Przestań się denerwować na to, że stoisz w korku! Puść swoją ulubioną muzykę lub ciekawy podcast i wykorzystaj ten czas milej! 🙂

Podsumowując…

Obiecaj sobie, że znajdziesz chwilę, w której będziesz miał czas na refleksję. Na zastanowienie się, czego tak naprawdę chcesz.

Daj sobie moment na sprecyzowanie tego, jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie. 

Czuję, że dla mnie nowy rok będzie rokiem wyjątkowym, bardzo produktywnym. Mam parę punktów na mojej liście ‘rzeczy do zrobienia’. Będą ode mnie wymagały wiele pokładów energii, konsekwencji oraz samodyscypliny. Jeśli chodzi o to co, czuję zostawiając stary rok to przede wszystkim jestem niesamowicie wdzięczna.

Wdzięczna za każde doświadczenie, za każdy moment, który sprawił, że jestem tu i teraz. Za każdą chwilę wątpliwości, która popchnęła mnie do działania.  Oraz za ludzi, którzy pojawili się na chwilę i za tych, którzy pozostali do dzisiaj. Czuję wdzięczność za każdą sytuację, w której nie czułam się dobrze, ponieważ była mi potrzebna do tego aby zmotywować się do zmian!

Powodzenia, życzę Ci ogromnych pokładów pozytywnej energii!


Więcej sposobów na uzdrowienie czakr i ich szersze omówienie znajdziesz w wyzwaniu Zmień Swoje Życie z Jogą. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i zmieniaj swoje życie dzięki jodze. Dzięki niemu w 7 tygodni lepiej poznasz wszystkie siedem czakr głównych i nauczysz się, w jaki sposób wykorzystywać ich energię do odzyskania wewnętrznej równowagi. Czeka Cię naprawdę fascynująca podróż, na której końcu znajdują się spokój i harmonia. By w nią wyruszyć dołącz do wyzwania już teraz!

To nie wszystko – razem z tym wyzwaniem otrzymasz setki innych programów, planów praktyki, sesji jogi, medytacji oraz Pilates. Wszystko dostępne 24/7 na wygodnej platformie.

Natalia Zięba

Nauczycielka Holistycznych Terapii Jogą

Jest nauczycielką certyfikowaną przez Yoga Alliance. Wiedzę zdobyła u samego źródła, czyli w miejscu, które nazywane jest Stolicą Jogi – Rishikesh w Indiach. Jej styl jogi odzwierciedla połączenie tradycji ze współczesną wiedzą o ruchu. Praktykuje Ashtangę, hathe, Vinyase, Yin oraz Aerial, wykorzystując elementy tańca, animal movement czy ruchu intuicyjnego.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor