Co jeść po jodze? Po dynamicznej praktyce jogi, warto zadbać o spożycie odpowiednio zbilansowanego posiłku. Takie danie powinno być przede wszystkim źródłem białka i węglowodanów, aby nasz organizm mógł zregenerować się po intensywnym wysiłku. Poznaj przepisy na wegetariańskie propozycje, które sprawdzą się w tej sytuacji.
Do najpopularniejszych dynamicznych rodzajów jogi możemy zaliczyć takie style jak m.in. ashtanga, vinyasa czy kundalini. Praktyki te są często bardzo wymagające dla naszego ciała. Dlatego po zakończeniu sesji, oprócz samego okazania wdzięczności za pracę, którą wykonało, warto mu zapewnić również wartościowy posiłek.
Dynamiczna praktyka jogi jest obciążająca dla mięśni. Z tego powodu po ćwiczeniach powinno się dostarczyć wraz z posiłkiem składniki, które umożliwią im odpowiednią regenerację. Jak zatem taki posiłek skomponować? Warto zadbać, aby składał się przede wszystkim z węglowodanów, które zapewnią uzupełnienie energii i glikogenu oraz z białka, które pozytywnie wpływa na odbudowę tkanek mięśniowych.
Glikogen to energetyczny materiał zapasowy, pochodzący z węglowodanów i jest magazynowany głównie w mięśniach. Intensywna aktywność fizyczna powoduje wykorzystywanie zapasu glikogenu z mięśni, dlatego tak ważne jest dostarczenie po praktyce jogi porcji węglowodanów, które odbudują zapasy. Ich ilość w posiłku powinna wynosić 1 g na 1 kg masy ciała.
Rolą białka jest odbudowa mikrouszkodzeń mięśni, które wywołują dynamiczne ćwiczenia. Brzmi niepokojąco, ale jest to standardowy proces. Przecież mięśnie wykonują ciężką pracę i podobnie jak wszystko inne, po prostu się “zużywają”. Dostarczenie białka pozwoli im na prawidłową regenerację.
Badania wykazują, iż spożycie po aktywności fizycznej węglowodanów razem z białkami, powoduje szybsze odnowienie się glikogenu mięśniowego, niż w przypadku spożycia samych węglowodanów. Posiłek powinien być spożyty do 2 godzin po ćwiczeniach.
Źródłem węglowodanów są przede wszystkim kasze, makarony, ryż czy pieczywo. Zazwyczaj zaleca się, aby wybierać produkty pełnoziarniste, które mają zdecydowanie większą zawartość błonnika. Błonnik z nich pochodzący działa jak swego rodzaju zmiotka dla naszych jelit, gdyż jest nierozpuszczalny. Oznacza to, że nie ulega trawieniu w jelitach, dzięki czemu poprawia ich ukrwienie i przyspiesza perystaltykę.
Dodatkowo produkty pełnoziarniste zawierają dużo więcej witamin oraz składników mineralnych, dlatego są tym, co warto jeść po jodze często.
Pamiętaj, że jeśli masz problemy trawienne, zbyt duża ilość błonnika może podrażniać ściany jelit, powodując zaburzenia trawienia. Warto wtedy postawić na dietę lekkostrawną i zrezygnować z produktów pełnoziarnistych.
Czy ze wszystkich? Niekoniecznie. Obserwuj swój organizm i sprawdzaj, co Ci służy, a co niekoniecznie i dostosuj dietę do potrzeb własnego organizmu. Jeśli nie radzisz sobie na własną rękę, nie wahaj skonsultować się z dietetykiem.
Źródłem białka mogą być zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Do produktów odzwierzęcych możemy zaliczyć mięso, ryby, jaja czy nabiał. Produktami będącymi źródłem białka roślinnego (zalecanego w jogicznej diecie wegetariańskiej) są przede wszystkim rośliny strączkowe np.: soczewica, ciecierzyca, groch, a także soja i produkty na niej bazujące np. tofu czy tempeh.
Więcej o właściwych wyborach żywieniowych posłuchasz w podcaście o świadomym odżywianiu z Justyną Świetlicką.
Oczywiście nie możemy pominąć warzyw i owoców. Stanowią one źródło witamin, składników mineralnych, błonnika rozpuszczalnego, a także węglowodanów prostych i złożonych. Witaminy i składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego przeprowadzania procesów metabolicznych w organizmie, a co za tym idzie, do jego regeneracji.
Dodatkowo błonnik rozpuszczalny zagęszcza treść pokarmową, stanowi pożywkę dla prawidłowej mikroflory jelit, korzystnie wpływa na obniżanie stężenia cholesterolu i tri-glicerydów we krwi, a także spowalnia wchłanianie glukozy. Każdy posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, powinien zawierać około 100 g tych produktów.
Jeśli nie masz pomysłu na to, jak skomponować posiłek, który będzie odpowiedni po ćwiczeniach jogi, poniżej wrzucamy przykładowe propozycje.
Składniki na 2 porcje:
Zmiksuj wszystkie składniki. Smaż na patelni bez tłuszczu (lub tylko posmarowanej pędzelkiem) do zarumienienia placków.
Składniki na 2 porcje:
Tofu przekrój wzdłuż na pół i pokrój na plasterki. Odciśnij wodę. Zamarynuj w mieszance sosu sojowego i syropu klonowego. Podsmaż na łyżce rozgrzanej oliwy z obu stron na złoty kolor.
Paprykę i marchewkę pokrój w cienkie paseczki. Posiekaj zieloną część dymki.
Makaron ryżowy zalej wrzątkiem i odstaw na 4 minuty.
Na łyżce oliwy podsmaż drobno posiekany czosnek, imbir i chilli. Dodaj 2 łyżki sosu sojowego i łyżkę syropu klonowego. Wrzuć pokrojone warzywa i smaż 3-5 minut na dużym ogniu.
Dodaj podsmażone tofu, kilka łyżek wody, sok z limonki oraz makaron ryżowy. Wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem, jeśli potrzebujesz.
Wyłóż na talerz i posyp posiekaną dymką.
Składniki na 2 porcje:
Bataty dokładnie umyj i nakłuj widelcem. Połóż na blachę i włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Piecz przez 1 h.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż cebulkę z papryką. Kiedy warzywa zmiękną dodaj pomidory, przyprawy oraz fasolę. Smaż, aż sos zgęstnieje.
Bataty wyjmij z piekarnika i połóż na talerz. Przekrój bataty na pół, ale nie do końca. Na środek wyłóż farsz i posyp kolendrą.
Przepisy na powyższe dania pochodzą z Katalogu przepisów Fitatu®.
Co to takiego? To najprostszy kalkulator kalorii i dieta! Aplikacja Fitatu® to swoisty asystent zdrowego stylu życia. Możesz w niej szybko i wygodnie zaplanować jadłospis dostosowany do Twojego dziennego zapotrzebowania kalorii oraz makroskładników. To wszystko bez konieczności samodzielnego liczenia – Fitatu® zrobi to za Ciebie. W bazie przepisów znajdziesz tysiące pysznych propozycji z podziałem na dania wegetariańskie, wysokobiałkowe i inne. Warto zwrócić również uwagę na funkcję Notatka, gdzie szybko odnotujesz swój nastrój, jakość snu czy nawet stan zdrowia.
Dzięki aplikacji Twoje podejście do zdrowego stylu życia, będzie jeszcze bardziej holistyczne. Jest to o tyle ważne, że nasze ciało jest systemem naczyń połączonych i nie da się oddzielić żywienia od aktywności fizycznej, czy samopoczucia od jakości diety. Fitatu® pomoże Ci zadbać o zdrowie kompleksowo i da możliwość monitorowania zależności między tym, co jesz, a tym, jak się czujesz Ty i Twoje ciało.
Pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i zacznij zacznij świadomie dbać o swoją dietę. Jeśli zależy Ci na dostępie do wszystkich funkcji i przepisów, dla czytelników bloga PortalYogi przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy: PORTALYOGI.
Wejdź na https://www.fitatu.com/app/order-and-payment i zgarnij 88% rabatu na roczny dostęp do Fitatu® Premium. Kod jest ważny do 31.03.2023 r.
Autor: Agnieszka Kłapkowska, Dietetyczka Fitatu
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.