Anna Skwierzyńska

Recenzja książki „Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety” autorstwa Dagmary Gmitrzak

Jest to książka napisana przez kobietę dla kobiet. O miłości. Jednak nie tej z serialu czy Instagrama – ale o tej najtrudniejszej, bo miłości do siebie w praktyce.

Przewodnik po świecie wewnętrznym kobiety, jak nazywa go sama autorka, to nie tyle opowieść, ile zbiór drogowskazów na ścieżce najważniejszej życiowej relacji, czyli tej, którą prowadzimy na co dzień ze sobą. To książka o potrzebie zaopiekowania się sobą na różnych płaszczyznach i sposobach realizowania tej opieki w praktyce.

„Jak pokochać siebie” (Wydawnictwo Sensus) doczekało się po trzech latach w 2023 roku drugiego rozszerzonego wydania. To nie pierwsza książka w dorobku autorki. Dagmara Gmitrzak jest trenerką rozwoju osobistego, socjologiem, terapeutką holistyczną i dziennikarką. Napisała osiem książek, m.in. „Obudź swoją kreatywność” i „Trening jaguara”.

Nie będę ukrywać, że podchodzę dość sceptycznie do pozycji poradnikowych, które na kilkudziesięciu stronach mają przekazać mi sposób na diametralną zmianę życia i osiągnięcie szczęścia, sukcesu etc. Podeszłam więc do książki Dagmary Gmitrzak praktycznie: jeżeli dowiem się czegoś konstruktywnego i dzięki temu poprawię coś w moim życiu – świetnie! Jeżeli nie, cóż – z pewnością oprócz czasu, nie stracę nic szczególnie wartościowego w moim życiu.

jak pokochać siebie

Kobieco i praktycznie o miłości własnej

Pozycja Gmitrzak to książka napisana przez kobietę dla kobiet – o miłości – jednak nie tej z serialu czy Instagrama – ale o tej najtrudniejszej, bo miłości do siebie w praktyce. Zgodzę się z autorką, że jako kobiety często spychamy całkiem świadomie na drugi plan nasze własne uczucia, plany, preferencje, potrzeby i niekiedy również poglądy. Czasem więc potrzebne jest, żeby druga osoba powiedziała nam, że dbanie o siebie nie jest wcale złe. A wręcz przeciwnie, bo osobisty dobrostan pozwala osiągnąć większe zadowolenie ze swojego życia, co przekłada się na życie naszych bliskich. Szczęście i zdrowy egoizm to naczynia połączone.

Na początku książki autorka przedstawia swoje definicje „kochania siebie”. Z kolejnych piętnastu rozdziałów dowiemy się, w jaki sposób manifestować miłość własną poprzez działania. Znajdziemy więc m.in. tematy, takie jak: „Zadbać o swoje granice”, „Wybaczyć sobie i innym”, „Wolność emocjonalna w relacji”, „Uzdrowić swoją relację z wewnętrznym dzieckiem”, „Traktować swoje ciało jak świątynię” czy „Poznać swoją seksualność”. W bardzo ważnym moim zdaniem rozdziale „Szanować swoje kobiecie organy” – dużo poświęcono tematowi macicy, co jest zdecydowanie in plus.

przewodnik po świecie wewnętrznym kobiety

Czuć jednak pewien niedosyt informacji w temacie jajników, piersi i waginy, które potraktowano nieco po macoszemu i odebrano im w ten sposób siłę znaczenia. Dagmara Gmitrzak przedstawia również w rozdziale 10. dziewięć współczesnych archetypów kobiecości, których poznanie jest elementem holistycznej praktyki pokochania siebie. W książce znajdziemy też „przerywniki” w postaci wierszy autorki. Czy są potrzebne czy nie – należy samemu ocenić. Wszak gusta literackie są na tyle obiektywne, ile miłość do siebie.

Ćwiczenia z miłości własnej

Na końcu każdego rozdziału znajdziemy ćwiczenia. Nie są to zajęcia, do których potrzebujemy maty do jogi lub innego sprzętu. Najczęściej wymagają po prostu położenia się na podłodze lub łóżku i pozwolenia sobie na wejście w stan relaksu, medytacji i doświadczania siebie, swojego ciała, swoich uczuć i myśli w tu i teraz.

Pobierz nasz darmowy ebook z zestawem gotowych afirmacji, które pomogą Ci być tu i teraz:

To ćwiczenia pełne łagodności i wyrozumiałości – jednym słowem miłości, bo potrzeba jej dużo w drodze do spotkania naszej wewnętrznej dziewczynki. Tej zagubionej, samotnej, niepewnej siebie, która potrzebuje zapewnienia od naszego dorosłego „ja”, że ją kochamy i rozumiemy. Nasza wewnętrzna dziewczynka to w końcu część nas, którą możemy uzdrowić i odczuć realne zmiany w dorosłym życiu. To uzdrowienie, jak pisze autorka, jest niezbędne do prawdziwego pokochania siebie.

recenzja książki

Do dwóch wydań sztuka?

Nie od razu zbudowano Rzym – nie od razu też lekko, łatwo i przyjemnie nauczyć się kochać siebie. Co mi przeszkadzało? Jako, że czytałam drugie rozszerzone wydanie „Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety”, oczekiwałabym już chociażby z tego względu nieco wprawniejszej korekty. Zabrakło mi również konkretnego wskazywania badań, na które autorka powołuje się w książce. Owszem niektóre podaje, ale inne już pomija. Dlatego też zauważam pewien zgrzyt, gdy czytam „wiele badań wskazuje na…”. A wystarczy przypis z linkiem lub dokładną nazwą.

Muszę przyznać, że po lekturze „Jak pokochać siebie” mam mieszane uczucia, ale z tej mieszaniny z pewnością wyłania się dużo pozytywów. I choć trudno było mi wejść w zaproponowany przez autorkę poufały, a nawet intymny poziom narracji – nie przekonało mnie zwracanie się do czytelniczek słowami „kobieto” – to zastanawiam się na ile, to może coś mówić o moim podejściu do siebie jako kobiety.

Czytając tę książkę, zaczynam myśleć o sobie, ale jest mi daleko do niezdrowego
egocentryzmu. Na szczęście nie mam też odczucia, że to właśnie propaguje autorka. Zmiana w drodze do pokochania siebie nie jest jednorazowa. To proces, który trwa przez całe nasze życie. To właściwie pojedyncze, niekiedy drobne procesy, które składają się na całość. Jak klocki domina, które układamy każdego dnia od nowa.

I przyznam, że intencja autorki, aby książka była jak balsam dla serca i kochający przyjaciel – albo lepiej przyjaciółka – jest jak najbardziej na miejscu. Polecam.

Książkę można nabyć na stronie sensus.pl

Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online. Praktykuj, ucz się i doświadczaj w domu lub w podróży. Największe studio online w Polsce w Twoim komputerze lub telefonie. Znajdziesz u nas najlepszych nauczycieli w jednym miejscu. Korzystaj kiedy chcesz i gdzie ci wygodnie! Jesteśmy dla Ciebie 24/7.

Anna Skwierzyńska

Na co dzień project manager i copywriter w jednej ze szkół gotowania w Warszawie. W czasie wolnym czyta i eksploruje sny. Interesuje się psychologią i wpływem stresu na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor