Malika Tomkiel

Intuicja – jak jej słuchać, by budować szczęśliwe życie?

Słowo „intuicja” pochodzi od łacińskiego wyrazu intuitio, co oznacza „wejrzenie”. Warto zatrzymać się, aby posłuchać koleżanki – Intuicji. Wpuścić ją do codziennych czynności, zaprosić do salonu, kuchni, pracy i na matę do jogi.

Przed Tobą ona: Pani intuicja

W większości przypadków chodzi wyprostowana doskonale wiedząc czego chce i jak to osiągnąć. Czasem jednak skula się w kącie popłakując cicho i woła bezsilne „nie wiem” do kota. Oto ona, na imię jej Intuicja i jest z Tobą każdego dnia – wystarczy tylko, że okażesz jej zaufanie i wypijesz wspólnie herbatę. Bądź dwie.

Jak słuchać intuicji

Słowo „intuicja” pochodzi od łacińskiego wyrazu intuitio, co w bezpośrednim przekładzie oznacza „wejrzenie”. Współczesna natura człowieka często nie przewiduje jednak spoczynku w swoim repertuarze. Idziemy, często bezrefleksyjnie przemierzając kolejne, życiowe mile, by dopiero na końcu swojej drogi zorientować się, że już na początku drogowskaz nie pokazywał dobrego kierunku. Warto jednak zatrzymać się i posłuchać koleżanki – Intuicji.

Wpuśćmy ją do codziennych czynności, zaprośmy do salonu, kuchni, pracy i na matę do jogi (np. w PortalYogi – Studio Jogi Online).

Słuchanie siebie na macie

W praktyce jogi intuicja to nic innego jak słuchanie siebie i swojego ciała. Wydaje mi się, że kult słów „mocniej” i „lepiej” już dawno został odłożony na strych na poczet „zrozumienia” i „łagodności”. Nie ma nic złego w nauce nowych asan i ich dopracowywaniu – wręcz przeciwnie, w jodze chodzi również o to, by doskonalić swoje umiejętności (najlepiej pod okiem nauczyciela), ale róbmy to zaczynając od swojego własnego poziomu.

Intuicja wie. Intuicja podpowiada. Ilość możliwości, styli jogi jest naprawdę nieograniczona, więc posłuchaj siebie: wybierasz dziś łagodną yin yogę czy może potrzeba Ci dynamicznej vinyasy?

Ucząc jogi często słyszę od swoich Uczniów i Uczennic o podświadomej chęci zmodyfikowania danej asany. „Chcę zrobić to inaczej, dziś nie czuję się jak tydzień temu, zmodyfikuję to, poprzedzę skrętem…” – dopowiadają i dla mnie odpowiedź na to jest jedna: Ok, słuchaj siebie. Skoro masz przeczucie, że właśnie to jest dobre dla Twojego ciała i masz w sobie zdolność zsynchronizowania tego z emocjami – zrób to.

rozwój intuicji

Słuchanie swojej głowy

Często bywa również tak, że Intuicja siedzi i myśli, a może raczej „odczuwa”. Z psychologicznego punktu widzenia, intuicja to nachodzące nas przekonanie, którego nie możemy w pełni uzasadnić. Po prostu tak jest. Czujemy, że powinniśmy zrobić to i to, w taki, a nie inny, konkretnie sposób.

Człowiek mający wzgląd w siebie na subtelnym poziomie jest w stanie wyłapać ten moment, gdy zaczyna się pojawiać. Nazwijmy to ziarenkiem, które nosimy w sobie, a intuicja pozwala nam na odpowiednie pielęgnowanie go i podlewanie. Nie zadajemy zbędnych pytań. Roślina potrzebuje wody, słońca i odpowiedniego podłoża by wzrastać. A Ty? Czego potrzebujesz?

Odpowiedz na 4 pytania w poniższym quizie, by otrzymać spersonalizowany program jogi lub medytacji dla Twoich potrzeb.

Usiądź więc. Na macie bądź przy stolę i napij się ziół z dawno zapomnianą Panią Intuicją. Często mówi naprawdę mądre rzeczy. Dajmy jej tylko dojść do głosu w momencie, gdy dookoła z nas pędzi zbyt wiele samochodów.

Jeżeli ten temat jest Ci bliski i chcesz wsłuchać się w siebie na macie, dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online, gdzie znajdziesz ogromny wybór praktyk sesje medytacji oraz Pilates. Zobacz wszystkie nasze zajęcia, które dostępne są dla Ciebie 24/7.

Korzystaj kiedy chcesz i gdzie ci wygodnie!

Malika Tomkiel

Autorka w magazynach Slow, EPEA, Zwierciadło, noizz.pl, Vege, Freshmag, Kraft

Wieloletnia dziennikarka, redaktorka książek, magazynów oraz osoba pracująca szerzej z
autorami, komunikacją marek oraz słowem pisanym. Prelegentka TED, autorka warsztatów „Duszopisarstwa”, czyli tworzenia z sercem i sensem. Delikatność słów, próbę zrozumienia własnego ciała i umysłu przekłada na matę do jogi, której uczy mieszkając na Podlasiu oraz uczestnicząc w buddyjskich odosobnieniach medytacyjnych.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor