Wygięcia do tyłu, zwane purva pratana shiti, są fascynujące i atrakcyjne, a nade wszystko bardzo korzystne dla naszego zdrowia, ale należy być ostrożnym i wiedzieć, jak je do swojej praktyki wprowadzać.
Przede wszystkim należy to robić łagodnie i z szacunkiem dla swojego ciała, zaczynając choćby od znanej Wam bardzo dobrze Urdhva Mukha Svanasany, czyli Psa z Głową w Górę.
Wygięcia do tyłu są bezpieczne i mogą przynieść nam wiele korzyści, pod warunkiem, że zachowamy rozsądek i przygotujemy się odpowiednio, zanim włączymy je do codziennej praktyki.
Praktykuj kiedy chcesz, gdzie chcesz, nawet offline, korzystając z naszego e-booka. 7 jogowych flow czeka na Ciebie
Jeżeli będziemy wykonywać wygięcia w tył nieprawidłowo, mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.
Najlepiej zaczynać od najłatwiejszych wygięć, takich jak Sfinks, pozycja Świerszcza, czy uproszczona Kobra, i stopniowo, wraz ze wzmocnieniem mięśni, przechodzić do coraz trudniejszych pozycji.
Nigdy nie powinniśmy forsować ciała i dopuszczać do bólu – pozycja ma być komfortowa, tylko wtedy jest w pełni bezpieczna. Jeśli odczuwasz dyskomfort, spróbuj wykonać łatwiejszy wariant danej asany.
Wygięcia do tyłu otwierają okolicę mostka, klatkę piersiową, rozciągają mięśnie brzucha oraz same w sobie już wzmacniają mięśnie grzbietu i kręgosłupa, uelastyczniają je i rozciągają.
Jednak do bardziej zaawansowanych wygięć potrzebna jest już pewna gibkość i siła. Zanim więc jednak na dobre zaczniesz praktykować wygięcia do tyłu, najpierw powinieneś zaprzyjaźnić się z asanami, które pomogą Ci wzmocnić siłę mięśni w obszarze kręgosłupa.
Bowiem poza elastycznością kręgosłupa, w wygięciach do tyłu istotne są również silne mięśnie. W przeciwnym razie elastyczność spowoduje słabość i ból, za który możesz słono zapłacić. Stabilizują one ciało i chronią przed przeprostem kręgosłupa czy nadwyrężeniem odcinka lędźwiowego. Do prawidłowego wykonania wygięć konieczna jest zarówno praca mięśni grzbietu, jak i brzucha oraz miednicy.
Pozycją, która z pewnością pozwala określić siłę mięśni kręgosłupa oraz pomaga wzmocnić ten obszar jest Chaturanga Dandasana.
Oczywiście asana ta nie jest zaliczana do wygięć w tył, ale skutecznie przygotowuje do nich ciało. Jeżeli jesteś początkujący w praktyce, po wykonaniu Chaturanga Dandasany możesz przejść do następujących wygięć: Urdhva Mukha Svanasany (Pies z Głową w Górę) oraz Salabhasany (pozycja Świerszcza).
Dla początkujących zalecane są wygięcia z pozycji leżącej, ponieważ w tej pozycji łuk pleców tworzy się za pomocą zewnętrznych mięśni pleców.
To czyni wzmacnia kręgosłup silny oraz czyni go gotowym do bardziej zaawansowanych wygięć, takich jak:
Jak zatem krok po kroku wykonać Chaturanga Dandasanę?
Przy wykonywaniu Chaturanga Dandasany ważne jest ułożenie kości ogonowej tj. niewypychanie jej w kierunku sufitu.
Jeśli powyżej opisane wejście do pozycji jest dla Ciebie za trudne, wariantem łatwiejszym jest wejście do Chaturanga Dandasany z Adho Mukha Svanasany.
Poza wzmocnieniem rąk, Chaturanga Dandasana przygotowuje mięśnie pleców, aby podtrzymywały kręgosłup, co w konsekwencji prowadzi do lepszego i bezpieczniejszego wykonywania wygięć do tyłu.
Pozycja ta wzmacnia jednocześnie mięśnie brzucha. Mięśnie grzbietu wzmacniają również: Purvottanasna (Intensywne rozciąganie przodu ciała).
Innymi pozycjami przygotowującymi do wygięć w tył mogą być asany otwierające klatkę piersiową, na przykład:
Pomocne będą również wszystkie asany wzmacniające mięśnie dna miednicy oraz asany wzmacniające brzuch.
Aktywizacja mięśni głębokich, zwłaszcza mięśnia poprzecznego brzucha pozwoli odciążyć odcinek lędźwiowy. Włącz do swojej praktyki pozycje takie jak:
A zatem, zanim zaczniesz szaleństwa z wygięciami do tyłu, nie zapomnij o wzmocnieniu mięśni głębokich tułowia, które pozwolą Ci wejść w te asany z większą łatwością oraz zapewnią Ci stabilność, komfort i bezpieczeństwo trwania w pozycji!
Praktyka jogi to pierwsza pomoc w przeciwdziałaniu bólom kręgosłupa. Jeśli szukasz odpowiednich sesji jogi na kręgosłup i mobilizacji do praktyki, spróbuj wyzwania: „MOC ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA – 14 dni dla Ciebie” z Gosią Kobus–Kwiatkowską.
MOC ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA znajdziesz w PortalYogi – Studio Jogi Online
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.