Portal Yogi

Jak Zostać Certyfikowanym Nauczycielem Jogi…

joga miesnie
W kontekście najbardziej popularnej w Polsce metody, czyli jogi Iyengara, certyfikowany nauczyciel to taki, który musi spełniać kilka kryteriów. Do kursu instruktorskiego jest zakwalifikowany dopiero, kiedy jego praktyka trwa nie krócej niż 3 lata. Po tym okresie może podjąć jedną z dwóch ścieżek szkoleniowych:
tradycyjną – polegającą na terminowaniu u nauczyciela lub też bardziej nowoczesną – w formie treningu nauczycielskiego na jednym z organizowanych w Polsce kursów (głównie w trybie weekendowym). Zarówno terminowanie jak i trening trwają tyle samo – w sumie min. 3 lata. Po tych 3 latach kursu przystępuje najpierw do egzaminu Introductory I, następnie Introductory II. Po spełnieniu wymogów formalnych związanych z przystąpieniem do stowarzyszenia jogi Iyengara (w Polsce jest to PSJI), może tytułować się jej nauczycielem.
Powyższe stopnie Introductory (wstępny) I i II to dopiero początek drogi. Następnymi są Intermiediate i Advanced. Te z kolei są podzielone na następnych kilka poziomów. Można spytać po co ta cała skomplikowana procedura egzaminów i przyznawania certyfikatów? W zasadzie to tak, jakby spytać po co nauczyciele kończą studia wyższe… Otóż system certyfikacyjny w metodzie Iyengara służy wyszkoleniu kompetentnych nauczycieli w duchu tejże metody. Tworzenie klarownych kryteriów dla uprawnień związanych z danym stopniem – system certyfikacyjny to hierarchia, w której z każdym kolejnym stopniem nauczyciele mają coraz większe możliwości, ale też spoczywa na nich coraz większa odpowiedzialność. Na przykład nauczyciele z bardzo wysokim stopniem (Intermiediate Senior) mogą prowadzić klasy medyczne i ciążowe.

Co oznacza to dla nas, uczniów uczęszczających na zajęciach?

Z reguły pewność, że jesteśmy w rękach kogoś, kto nie zrobi nam krzywdy. Pewność, że nauczyciel ma wystarczającą wiedzę, aby nas na zajęciach dobrze poprowadzić. Nauczyciele tej metody w trakcie kursów przygotowujących do egzaminu zgłębiają anatomię człowieka, terapeutyczny wymiar jogi, zrozumienie asan (nie tylko ich wykonywanie!) oraz nauczanie.
Metoda Iyengara to pełne spektrum pod względem dynamiki, głębokości pracy z ciałem, oddechem i umysłem. Jego wkład w rozwój nauczania asan i pranajamy jest trudny do przecenienia. Po pierwsze, Iyengar usystematyzował i sklasyfikował pozycje jogi. Stworzył bardzo spójny system. Dużą innowacją było wprowadzenie do praktyki przyrządów (koców, pasków, drewnianych kostek), co umożliwiło dostosowanie praktyki tej metody do osób o ograniczeniach fizycznych, osób w różnym wieku i o różnych predyspozycjach. Korzystania z tych dobrodziejstw uczą się adepci jogi na kursach przygotowawczych. Dzięki temu mają w swoich rękach potężne narzędzie do pracy z ludźmi zdrowymi, ale też osobami borykającymi się z różnorodnymi schorzeniami. Co istotne sam twórca tej metody – Iyengar, jako obecnie 95-latek, ma się całkiem nieźle i wciąż modyfikuje swoje dokonania, ulepsza, przekazuje wiedzę swoim najbliższym uczniom, którzy niosą ją dalej w świat.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor