Portal Yogi

Joga latem

Joga i lato idealnie do siebie pasują! W słoneczne letnie dni, możesz przenieść swoją praktykę na zewnątrz i cieszyć się joga w pięknych okolicznościach przyrody, nie rezygnując z niej nawet na wakacjach!

Dlaczego joga i lato idealnie do siebie pasują? 20 czerwca to pierwszy dzień lata, 21 czerwca natomiast został mianowany Międzynarodowym Dniem Jogi. Fantastycznie prawda? Spędź lato z jogą, pokażę Tobie w jaki sposób można to zrobić.

Ćwicz rano, wieczorem, na łonie natury, wspomagaj ćwiczenia zdrową dietą.

Joga na wakacjach – rano

Najprzyjemniej o tej porze roku jest praktykować wcześnie rano. Dlatego godzina 6.00 jest idealnym czasem na przebudzenie, zaparzenie herbaty i udanie się na taras, do ogrodu a nawet do pobliskiego parku. Tam rozłóż mate i wykonaj w Tadasanie, pozycji góry, kilka wdechów. Zrób kilka powitań słońca, dodaj parę skrętów, skłonów, siadów i rusz przywitać dzień z większą dawką energii, spokoju i harmonii.

Przyroda

W tym okresie przyroda jest niesamowita, dlatego pięknie jest z nią obcować. Chodzenie boso po trawie to bardzo przyjemne uczucie. Sprawdź!

Przede wszystkim w trakcie przerwy wakacyjnej możesz skorzystać z bezpłatnych zajęć weekendowych w parkach, które prowadzą wtedy szkoły jogi. Dlatego jest to wspaniała możliwość rozpoczęcia swej przygody z jogą. Zachęcam serdecznie jednak do tego, by praktykować częściej niż raz w tygodniu. Zauważysz, że Twoje ciało poczuje się lepiej.

Spróbuj – asany na lato

Przygotowałam dla Ciebie pięć pozycji, które możesz wpleść w swoją indywidualną praktykę. Potraktuj je jako swój „pakiet letni”.

Pies z głową w górze

jogaleszno-kopia

Połóż się na macie na brzuchu, dłonie ułóż na wysokość talii. Palce od dłoni rozstawione, wtopione w matę. Unieś głowę, klatkę piersiową, brzuch, kolana nad matę, wyprostuj ręce w łokciach. Ciężar ciała niech będzie tylko na dłoniach i stopach. Klatka piersiowa otwarta, ramiona w dół daleko od uszu. Możesz odchylić głowę do tyłu. Z wydechem powoli zejdź na dół kolanami, brzuchem, klatką piersiową, głowę ułóż do boku na macie. Ręce wzdłuż tułowia, dłonie otwarte do sufitu. Rozluźnij całe ciało. Poczuj się dobrze.

Pies z głową w dole z prawą/lewą nogą w górze-pies na trzech nogach

jogaleszno

Wykonaj klęk podparty, ułuż dłonie na szerokość ramion, kolana na szerokość bioder. Palce od dłoni rozstawione, wtopione w matę. Unieś biodra w górę prostując nogi w kolanach. Unieś z wdechem prawą nogę prostą w kolanie w górę. Stopa w górze niech będzie aktywna. Pięta w górę, palce zadarte. Poczuj jak rozciągasz tył nogi. Zachowaj biodra na jednym poziomie. Utrzymaj 5 oddechów, stopa na matę i unieś lewą nogę.

Wojownik II czyli MOC

13493359_1345922912090796_1078279312_o

Stań w rozkroku, lewa stopa 90 stopni do boku, prawa 60, ugnij lewą nogę w kolanie, ręce równolegle do maty, kręgosłup pionowo w górę, popatrz za lewą dłonią. Ułóż lewą rękę przed kolanem, mocno lewe ramię załóż przed kolano i zawiń przedramię na plecy pod kolanem, prawa ręka sięga na plecy, spróbuj złączyć dłonie, możesz użyć paska do jogi. Popatrz w górę. Utrzymaj 5 oddechów. Zamień strony.

Skłon w siadzie

roxiyogajogaleszno

Usiądź w rozkroku, prawą rękę unieś w górę, lewą połóż na plecy, możesz spróbować zawinąć dłoń za prawe udo. Popatrz w górę. Pozostań w pozycji 5 oddechów, zamień strony.

 

Stanie na głowie

joga

Możesz spróbować wykonać w kącie lub przy ścianie/drzewie. Wykonaj klęk podparty. Połóż przedramiona na macie, złącz dłonie w koszyczek ułóż głowę pomiędzy dłońmi, czubek głowy na macie. Wyprostuj nogi w kolanach, biodra i pośladki w górę. Podejdź jak najbliżej stopami do głowy, kręgosłup pionowo w górę. Możesz tak pozostać, bądź spróbuj wybić się prawa i lewa nogą w gorę, jeśli masz oparcie. Gdy już praktykujesz od pewnego czasu i próbujesz stać na głowie bez oparcia pracuj mięśniami brzucha i spróbuj unieść nogi proste w kolanach powoli pionowo w górę. Spróbuj utrzymać pozycję przez 10 oddechów. Dodatkowo po tej pozycji warto wykonać pozycję świecy. Odpocznij;)

Wspaniale! Jeśli masz ochotę możesz traktować tych kilka asan jako swoje wakacyjne wyzwanie i regularnie poświęcać im trochę czasu oraz obserwować swoje postępy.

Owoce – idealnie na lato

Latem łatwiej jest nam także zdrowo się odżywiać. Dlatego mnogość warzyw i owoców z małych sklepików, a także duża ilość wody niech to będzie Twój plan na najbliższe miesiące. Chęć zdrowego odżywiania przychodzi już po kilku sesjach jogi. Gdy jemy mniejsze porcje a z większa częstotliwością, na zajęciach łatwiej nam jest wykonać wszelkie skręty, które dodatkowo tonizują narządy brzuszne.

joga i ajurweda

Joga na wakacjach – wieczorem

Wieczorna pora jest także idealna na praktykę jogi, szczególnie w lato. Godzina 20.00, gdy robi się chłodniej, ale słońce jeszcze nie zaszło, to piękny czas by podziękować za cały dzień, nauczyć się wdzięczności praktykując, skupić się do wewnątrz, na oddechu, zrelaksować po całym dniu.

Synergistyczna uzdrawiająca moc jogi i tańca to idealna mieszanka na wakacje. Te dwie odmienne formy ruchu łączą się w programie Yoga Dance Flow, który pozwoli Ci obudzić w sobie radość życia. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i odkryj swój żywioł!

P.S. Oprócz tego programu w Studio Jogi Online znajdziesz setki wyzwań, planów praktyki, sesji jogi, medytacji i Pilates.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor