Portal Yogi

Joga w pracy: 5 korzyści dla pracowników i firmy

Pracownicy, którzy regularnie praktykują jogę, są bardziej zrelaksowani, mniej narażeni na choroby i mają większą motywację do pracy. Joga w pracy pomaga nie tylko zredukować bóle pleców i szyi, ale również zmniejsza stres, poprawia jakość snu i funkcjonowanie całego organizmu.

Joga w pracy niesie korzyści, które doceni każdy pracodawca. Praktyka jogi poprawia wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników. Co z kolei przyczynia się do zwiększenia zadowolenia z pracy i lepszego funkcjonowania całej firmy. Dodatkowo osoby praktykujące jogę wyróżniają się większą wydajnością, produktywnością oraz dużo rzadszymi zwolnieniami z pracy ze względu na chorobę. Co z kolei przekłada się na mniejsze koszty dla firmy.

Badania naukowe potwierdzają, że praktykowanie jogi przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Pracownicy zazwyczaj spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej przed komputerem, cierpią wówczas na bóle pleców, szyi i innych wiele problemów zdrowotnych, które negatywnie wpływają na ich wydajność i zadowolenie z pracy.

Praktykowanie jogi pomoże nie tylko zredukować bólu pleców i szyi, ale również przyczyni się do zmniejszenia stresu, poprawi jakość snu i funkcjonowanie całego organizmu.

Pracownicy, którzy regularnie praktykują jogę, są bardziej zrelaksowani, mniej narażeni na choroby i mają większą motywację do pracy.

Dostęp do lekcji jogi dla pracowników może przynieść wiele korzyści dla firmy, w tym zwiększenie wydajności, zadowolenia i zaangażowania pracowników oraz zmniejszenie kosztów związanych z nieobecnościami chorobowymi.

Joga w pracy – korzyści dla pracowników

1. Redukcja stresu.

Joga dzięki skupieniu się na oddechu i praktykowaniu różnych pozycji, przyczynia się do zmniejszenia poziomu kortyzolu – hormonu stresu.

Zwiększenie poziomu kortyzolu – hormonu stresu, może prowadzić do stanów lękowych, drażliwości, zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu trawiennego.

Joga dzięki skupieniu się na oddechu i praktykowaniu różnych pozycji, przyczynia się do zmniejszenia poziomu kortyzolu, poprzez aktywowanie układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za wyciszenie organizmu i regulację funkcji ciała.

Regularne praktykowanie jogi pomaga w zbudowaniu narzędzi do radzenia sobie ze stresem i lękiem w codziennym życiu, co może być szczególnie przydatne w miejscu pracy, gdzie napięcie i presja są powszechne.

2. Poprawa koncentracji i produktywności.

Regularne praktykowanie jogi pomaga w poprawie koncentracji, co z kolei przyczynia się do zwiększenia produktywności w miejscu pracy.

3. Poprawa jakości snu.

Praktykowanie jogi poprawia jakość snu poprzez redukcję poziomu kortyzolu i zwiększenie poziomu hormonów szczęścia. Lepszy sen przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego.

4. Zwiększenie elastyczności i siły.

Praktykowanie jogi zwiększa elastyczność i siłę ciała, co z kolei zapobiega kontuzjom i zmniejsza ból związany z siedzącym trybem pracy.

W miejscu pracy, wiele pracowników spędza większość dnia siedząc, co może prowadzić do osłabienia mięśni i sztywności. Praktykowanie jogi może pomóc w przeciwdziałaniu tym skutkom poprzez wzmacnianie mięśni i poprawę ich elastyczności. Szczególnie ważne są mięśnie pleców i brzucha, które pomagają w utrzymaniu dobrej postawy i zapobieganiu bólom kręgosłupa.

5. Budowanie społeczności.

Praktykowanie jogi przez pracowników może pomóc w:

 • budowaniu relacji między pracownikami,
 • poprawie atmosfery pracy,
 • redukcji absencji,
 • chorób związanych z pracą.

To wszystko z kolei może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania pracowników w pracę. Czyli do ogólnej wydajności i efektywności pracy.

Joga w pracy – korzyści udowodnione naukowo

W ostatnich latach wykonano wiele badań mających na celu przybliżenie benefitów wynikających z praktyki jogi. Badania opublikowane w Journal of Occupational Health Psychology, oraz badania przeprowadzonym przez Journal of Alternative and Complementary Medicine jednogłośnie potwierdzają:

Praktykowanie jogi przez pracowników pomaga zmniejszyć poziom stresu i zwiększyć zadowolenie z pracy. Pomagają także w redukcji bólu pleców i szyi, które są częstymi problemami zdrowotnymi związanymi z długotrwałym siedzeniem przed komputerem.

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z wprowadzenia jogi dla pracowników. Szcześliwie coraz więcej firm podejmuje działania w celu zapewnienia swoim pracownikom dostępu do tej formy aktywności fizycznej i psychicznej.

Firmy, które doceniły korzyści jogi w pracy

 1. Google – oferuje swoim pracownikom zajęcia jogi w ramach programu wellness.
 2. Nike – ma własny ośrodek jogi, w którym zatrudnieni są nauczyciele jogi.
 3. Apple – ma specjalne studio jogi dla swoich pracowników w swojej siedzibie.
 4. Patagonia – oferuje swoim pracownikom darmowe zajęcia jogi, wspinaczki i surfowania.
 5. Google – zapewnia swoim pracownikom dostęp do zajęć jogi, pilatesu, tai chi i innych form aktywności fizycznej.
 6. PwC – oferuje regularne zajęcia jogi dla swoich pracowników w ramach programu „Healthy Mind, Healthy Body”.
 7. Santander – organizuje regularne zajęcia jogi dla swoich pracowników, a także zapewnia dostęp do platformy online z sesjami jogi.

Studio PortalYogi to platforma, która jest dostępna przez całą dobę, co pozwala użytkownikom dostosować swoje zajęcia do indywidualnego planu dnia. Dodatkowo jest bardzo intuicyjna i łatwa w użyciu. Z uwagi na to, że można korzystać z niej w dowolnym miejscu i czasie, jest idealna dla pracowników, którzy chcą wprowadzić jogę do swojego dnia.

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor