Portal Yogi

Obserwacja Oddechu, Czyli Przygotowanie Do Pranayamy

Oddychanie jest życiodajną funkcją naszego organizmu, z której nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy. Sprawdź, jak ważny oddech jest w jodze.

Czy zastanawiałeś się, co tak naprawdę decyduje o Twoim życiu? Bez jedzenia jesteś w stanie przetrwać kilka tygodni, bez picia kilka dni, a bez powietrza? Zaledwie parę minut. Oddychanie jest życiodajną funkcją naszego organizmu, z której nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy.

Oddychamy nieświadomie, czyli automatycznie – podczas pracy, snu czy odpoczynku. Oddech zaczynamy zauważać dopiero wtedy, gdy widocznie coś się w nim zmieniło. A wraz z wiekiem dostrzegamy go, kiedy jego przyspieszenie lub zatrzymanie uniemożliwia nam wykonanie prostych czynności. Tylko czy warto czekać na moment, w którym uświadomimy sobie, że coś jest nie tak?

Oddech wpływa na jakość naszego życia

Nawet wtedy, kiedy pozornie nic się z nim nie dzieje. Zauważ jak oddech połączony jest z naszym umysłem. Bardzo łatwo można zaobserwować zmiany w procesie oddychania towarzyszące różnym sytuacjom życiowym. Jego rytm zmienia się pod wpływem myśli, nastrojów i uczuć. Jest to najlepszy dowód na to, jak ściśle oddech związany jest z reakcjami ciała i psychiki, że pomiędzy oddechem a psychiką zachodzi ścisły związek. Co za tym idzie, panując nad oddechem można zmienić reakcję układu nerwowego. Kiedy jesteś zestresowany oddychasz płytko i szybko. Natomiast w stanie szczęścia i zadowolenia, oddech zazwyczaj wydłuża się i jest znacznie wolniejszy. Jednak, kiedy nasze życie wypełnione jest w większości sytuacjami stresującymi, to nawet te momenty wyciszenia i radości nie są w stanie ustabilizować oddechu, choć wydaje nam się że odpoczywamy i jesteśmy zrelaksowani.

obserwacja oddechu

Wyjątkowość oddychania polega na tym, że możemy nad nim świadomie panować

Kiedy oddychamy nieświadomie, pozbawiamy się szansy na poprawienie naszej koncentracji, twórczego myślenia i radości życia. Prawidłowy oddech działa kojąco na nasz układ nerwowy, co leży u podstaw systemu hatha jogi. Układ nerwowy wpływa na procesy metaboliczne w naszym ciele oraz na prace układu krążenia. Czy potraficie już wyciągnąć z tego wnioski? Oddech ma więc wpływ na naszą fizjologię, a także jest mostem łączącym umysł i ciało.

Praca z oddechem w jodze

W jodze zadaniem świadomej pracy z oddechem jest wypracowanie powolnych, głębokich, swobodnie wykonywanych oddechów. Dalszą pracą w ramach ćwiczeń oddechowych jest dbałość o właściwe parametry oddechu: siłę, rytm, czas trwania i głębokość.

obserwacja oddechu

Obserwacja oddechu – ćwiczenie

Warto zacząć pracę ze świadomym oddechem od jego obserwacji, która nazywana jest pierwszym etapem oddechu ujjayi. Obserwację oddechu najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, która w większym stopniu pozwala adeptowi na swobodny przepływ powietrza niż pozycja siedząca.

  • Połóż się na macie i zacznij obserwować swój oddech.
  • Skup się na nim i staraj się poczuć, jak powietrze wchodzi przez nozdrza w głąb jamy nosowej, dalej do jamy nosowo-gardłowej, tchawicy, oskrzeli, aż wreszcie do płuc.
  • Następnie obserwuj i wyczuwaj proces wydechu.
  • Oddychaj cały czas przez nos. Wykonaj 5–6 takich oddechów. Ważne jest by ciało pozostawało rozluźnione.
  • Jeżeli czujesz napięcie w którejś części ciała, zacznij kierować tam swoją uwagę i oddech.

Obserwacja oddechu jest przygotowaniem do pranayamy, czwartego aspektu ashtanga yogi.


Potrzebujesz wsparcia w nauce jogi i medytacji? Spróbuj uczyć się w swoim domu, pod okiem najlepszych nauczycieli. W nauce medytacji pomoże Ci program Don’t hate – meditate, czyli odkryj moc medytacji z PortalYogi. Aby spróbować, dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online. Otrzymasz dostęp do setek sesji medytacji oraz jogi i Pilates w jednym miejscu. Znajdziesz kursy, wyzwania, plany praktyki. Wszystko, co pomoże Ci samodzielnie zacząć i rozwijać praktykę. Zacznij już teraz, wystarczy kilka minut dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty.

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor