Olga Kuriata

(Naj)trudniejsze asany cz. 4: Przygotowanie do Svarga Dvijasana

Jeśli miałabym wybrać najpiękniejszą nazwę pozycji w jodze, to Ptak w raju (Svarga Dvijasana) byłby w pierwszej piątce. Skąd taka właśnie nazwa tej pozycji? Sprawdź, jak ją wykonać!

Jeśli miałabym wybrać najpiękniejszą nazwę pozycji w jodze, to Rajski Ptak (Svarga Dvijasana) byłby w pierwszej piątce. Skąd taka właśnie nazwa tej pozycji? Interpretacje są różne. Jedna z nich mówi o tym, że jest to nazwa tropikalnego kwiatu, który ma asymetryczny kształt i przepiękne kolory.

Jego wygląd przypomina fruwającego ptaka. Natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę etymologię nazwy tej asany, to Svarga oznacza „raj” lub „niebo” a Dvija oznacza „dwa razy narodzony”. To właśnie ptaki uznaje się więc za istoty, które rodzą się dwa razy. Pierwszy raz jako jajko a drugi jako ptak.

Moim zdaniem jest to jedna z tych pozycji, gdzie równie ważny jest sposób wejścia do asany, jak i sama pozycja.

Wejście to metafora pierwszych narodzin. Dlatego, żeby prawidłowo wykonać pierwszą część, potrzebny jest solidny fundament, płynność ruchu i doskonała równowaga.

Natomiast sama asana jest postrzegana jako drugie narodziny. Ponieważ na tym etapie rozwijasz się i rozkwitasz. Z tak pięknym przesłaniem przyjrzyjmy się, które części ciała trzeba przygotować, żeby Svarga Dvijasana była Twoją ulubioną pozycją.

Czego potrzebujesz?

Otwartych bioder, elastycznych ramion, silnych ud, rozciągniętych tyłów nóg, idealnej równowagi i doskonałej koncentracji.

Od czego zacząć svarga dvijasana?

Dynamiczne Powitania Słońca to nieodłączna część każdej praktyki. Dlatego wykonaj kilka razy Surya Namaskar A i B.

Krok 1 – Trikonasana – otwieramy biodra, rozciągamy nogi i budujemy silny fundament

Rozpocznij w Tadasanie. Na wdechu wykonaj prawą nogą krok do tyłu. Ustaw stopy trochę mniej niż na szerokość ramion.

Skieruj prawą stopę w prawo, a lewą ustaw nieznacznie do środka. Jeśli teraz połączyłabyś stopy, to pięta prawej stopy znalazłaby się dokładnie na środku lewej.

Nie pozwól, żeby biodra skręciły się za stopą, ciągnij lewe biodro do tyłu. Pozycje trójkąta zacznij z wydechem, zrób skłon i chwyć prawą dłonią prawy palec u stopy.

trikonasana

Wejdź do pozycji z rozluźnionym kolanem. Jeżeli możesz — wyprostuj kolano, jeśli nie jesteś w stanie — zostaw zgięte. Pracuj teraz nad otwarciem klatki piersiowej.

Zabierz lewy bark do tyłu i otwórz klatkę. Postaraj się nie zapadać, sięgaj lewą dłonią wysoko do góry i spójrz na nią.

Wydłużaj oba boki ciała. Pozostań w tej pozycji na 5 oddechów. Wykonaj tę samą pozycję na drugą stronę.

Krok 2 – Baddha Parsvakonasana – otwieramy klatkę, rozciągamy ramiona, otwieramy biodra i rozciągamy nogi

svarga dvijasana
Rozpocznij w Tadasanie. Na wdechu wykonaj prawą nogą krok do tyłu.

Ustaw stopy na szerokość ramion. Prawa stopa skierowana w prawo a lewą ustaw palcami do środka. Nie pozwól, żeby biodra skręciły się za stopą, ciągnij lewe biodro do tyłu. Z wydechem zegnij prawe kolano i połóż prawą dłoń blisko z prawej strony stopy. Upewnij się, że zgięte kolano jest w jednej linii z kostką. Zewnętrzna krawędź tylnej nogi jest dociśnięta do podłoża. Obniż biodra.

Otwieraj klatkę i przenieś lewą dłoń za głowę. Drishti dłoń. Pozostań w tej pozycji 3 oddechy, następnie prawą rękę włóż pod prawe udo a lewą sięgnij do tyłu za plecami. Połącz dłonie. Jeśli nie możesz połączyć dłoni, wykorzystaj pasek do pomocy.

Otwieraj intensywnie klatkę piersiową, rotując lewy bark do tyłu, spójrz w górę. Pozostań kolejne 3 oddechy i zmień stronę.

Krok 3 – Utthita Hasta Padangusthasana – ćwiczymy równowagę i koncentrację, rozciągamy nogi i otwieramy biodra

Joga na silne i mocne ciało

Rozpocznij ze złączonymi nogami. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Prawą ręką chwyć duży palec prawej stopy a lewą dłoń połóż na biodro.

Wdech unieś nogę do góry ze zgiętym kolanem, utrzymaj proste plecy. Z wydechem przenieś nogę na prawą stronę i zacznij prostować kolano. W tej pozycji najważniejsze jest, żebyś utrzymała plecy proste. Jeżeli nie możesz wyprostować kolana, pozostaw je zgięte lub z pomocą paska je wyprostuj.

Rotuj prawe udo na zewnątrz i ciągnij nogę wysoko do góry. Spójrz na ziemię w lewą stronę. Odpychaj podłoże nogą postawną. Pozostań w tej pozycji na 5 oddechów i zmień stronę.

Podejmij próbę – Svarga Dvijasana

svarga dvijasana
Ustaw równolegle stopy nieco szerzej, niż biodra. Obniż biodra i prawą rękę włóż pod prawe udo a lewą sięgnij do tyłu za plecami.

Połącz dłonie. Znasz już to wiązanie z pozycji Baddha Parsvakonasana. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę i powoli przybliż prawą stopę do lewej. Jeszcze cały czas stopa dotyka podłoża. Utrzymaj mocno napięty brzuch. Zacznij prostować lewe kolano i unosić się do góry. Wyprostuj plecy, patrz przed siebie. Jeżeli możesz, wyprostuj prawe kolano. Pamiętaj, że na każdym etapie możesz pozostać.

Buduj Svarga Dvijasana od podstaw

Skoncentruj się na równowadze ponieważ to o nią właśnie chodzi w tej pozycji. Równowaga to stan umysłu — to akceptacja siebie.

Pozycje równoważne zaczynają wychodzić, kiedy przestaniesz walczyć sama z sobą. Jeśli więc upadniesz — nie przejmuj się, po prostu powtórz asanę. Jeżeli na macie przestaniesz się frustrować, to pewnego dnia, kiedy potkniesz się w życiu, powiesz sobie: “Hej, przecież nie raz już upadałam. Wystarczy wstać i znowu robić swoje”.

I właśnie o to chodzi w jodze. Namaste!

Pod poniższymi linkami znajdziesz filmy pokazujące jak wykonać te najtrudniejsze asany:

(Naj)trudniejsze asany cz. 1: Przygotowanie do szpagatu
(Naj)trudniejsze asany cz. 2: Przygotowanie do Titibasana
(Naj)trudniejsze asany cz. 3: Przygotowanie do Padmasana
(Naj)trudniejsze asany cz. 4: Przygotowanie do Svarga Dvijasana
(Naj)trudniejsze asany cz. 5: Przygotowanie do Parivrtta Surya Yantrasana
(Na)jtrudniejsze asany cz. 6 – Przygotowanie do Salamba Sirsasana
(Naj)trudniejsze asany cz. 7 – Vashistasana B


Dołącz do PortalYogi – Studia Jogi Online i weź udział w wyzwaniu: „Vinyasa – odkryj swoją siłę!”. Otwórz się na pełną energii i dynamiki praktykę oraz zbuduj odporność, siłę i mobilność, z którymi pewnie stawisz czoła nawet największym wyzwaniom.

Olga Kuriata

Właścicielka Olala Studio jogi i pilates w Szczecinie

Choć studia ukończyła jako magister ekonomii, to jednak jej życiowa pasja (taniec) stała się sposobem na życie. Kiedy skończyła 15 lat zaczęła sama prowadzić zajęcia u swojej mamy w studio tańca. Od tamtej pory zaczęła zarabiać na siebie ucząc ruchu innych. W 2001 roku buty taneczne zamieniła na sportowe i zdała kurs na instruktora rekreacji ruchowej. Pewnego dnia trafiła na jogę i postanowiłamzdjąć buty sportowe i ćwiczyć na boso:-)

Jest dyplomowanym nauczycielem jogi posiadającym międzynarodowy dyplom Yoga Alliance Ryt 500 oraz E-Ryt 200. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzieli się z młodymi instruktorami na szkoleniach stacjonarnych w całej Polsce. Jest szkoleniowcem na kursach nauczycielskich Yoga Alliance Ryt 200,  gdzie uczy kursantów przedmiotu Vinyasa Yoga Sequencing. Stworzyła własne autorskie szkolenia instruktorskie Air Pilates i Air Joga oraz Vinyasa Yoga Sequencing. Więcej znajdziesz tutaj. 

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor