Oddech Księżyca, czyli Chandra Bhedana to bardzo prosta, nie tak popularna jak inne, technika oddechu, której głównym celem jest uspokojenie i ostudzenie ciała oraz umysłu. Wykonywanie tego ćwiczenia to najlepsza i bardzo skuteczna metoda sposób oddychania prowadząca do ochłodzenia i uspokojenia odprężenia ciała i wyciszenia myśli.
„Chandra” w sanskrycie oznacza Księżyc, „Bhedana” oznacza przejście. Całość oznacza więc „Przejście Księżyca” i odnosi się do sposobu, w jaki powietrze przechodzi przez jeden z kanałów energetycznych w ciele – Ida Nadi (kanał energii lunarnej).
Ida wiąże się ze spokojem, relaksem, energią żeńską, introwersją.
W Chandra Bhedana Pranayama wdech odbywa się przez lewą dziurkę, a wydech przez prawą.
Na ogół tego nie zauważamy, ale lewą dziurką wpuszczamy nieco chłodniejsze powietrze, a prawą cieplejsze.
To dlatego lewa jest dziurką Księżyca, będącego symbolem chłodu, a prawa to dziurka Słońca, kojarzonego przede wszystkim z ciepłem.
Ponieważ Księżyc jest symbolem chłodu, wykonując tą pranajamę, odczuwamy chłód w naszym ciele. To najlepszy i bardzo skuteczny sposób oddychania prowadzący do ochłodzenia ciała i uspokojenia myśli.
Chandra Bhedana jest przeciwstawną, a zarazem komplementarną techniką do Surya Bhedana Pranayama, czyli Oddechu Słońca.
Wykonując Oddech Księżyca, przywracamy równowagę lewej stronie ciała, praktykując Surya Bhedanę – równoważymy prawą stronę. W praktyce jogi chodzi o ciągłe utrzymywanie balansu.
Regulacja przepływu energii w kanałach słonecznym i księżycowym pozwala na podniesienie energii w całym ciele, sprawia, że nasza energia życiowa pozostaje w harmonii, a to pozwala nam cieszyć się zdrowiem i szczęściem.
Oddech Księżyca można wykonywać wszędzie, gdzie mamy dogodne warunki, na siedząco na podłodze lub krześle. Praktyka zabiera od kilku do kilkunastu minut. Po tym czasie powinieneś poczuć się odprężony i wyciszony. Warto traktować ćwiczenia pranajamy jako trening koncentracji. Spróbuj utrzymywać uwagę i bądź świadomy każdego wdechu i wydechu.
Ze względu na swoje właściwości uspokajające, odprężające i wyciszające warto praktykować Oddech Księżyca wieczorem, przed pójściem spać.
Pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu. Jest to też technika idealna dla kobiet w okresie ciąży oraz podczas menstruacji.
Nie wykonuj Chandra Bendha Pranayama, jeśli masz niskie ciśnienie krwi, cierpisz na astmę lub masz problemy z oddychaniem. Raczej unikaj praktyki w zimie, lepszą porą są wiosna i lato.
Nie ćwicz Oddechu Księżyca i Oddechu Słońca w tym samym dniu, zwykle jedna ze stron wymaga pracy i przywrócenia do równowagi.
Chcesz wyciszyć się przed snem, po całym dniu? Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i podejmij wyzwanie „Wieczory z Jogą”. Te 2 tygodnie, które spędzisz z nami na macie, będą niezwykle przyjemne, relaksujące i regenerujące.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.