Portal Yogi

Proste 10-minutowe ćwiczenie na równowagę i spokój

To proste, 10-minutowe ćwiczenie na równowagę i spokój, pomoże Ci przejść przez stresujący dzień.

To proste, 10-minutowe ćwiczenie na równowagę i spokój, pomoże Ci przejść przez stresujący dzień.

Pierwsza minuta: zacznij od świadomości

Usiądź wygodnie i skrzyżuj nogi. „Zeskanuj” swoje ciało i upewnij się, że nie jest ono oderwane od tego, o czym myślisz i jak się zachowujesz. Jak się czujesz dzisiaj, co wniosłeś dzisiaj ze sobą na matę?

Czy istnieją w Twoim ciele jakieś ściśnięte obszary, na które możesz przenieść swoją uwagę? Jaki jest Twój oddech?

ćwiczenie na równowagę i spokój

Bez wymuszania zmiany oddechu, przenieś świadomość w te obszary. Jaki jest Twój oddech- mocny i głęboki, a może płytki? Jak się mają Twoje myśli? Czy trapi Cię jakiś problem, nad którym chciałbyś popracować?

Przyjmij do wiadomości zaobserwowany stan Twojego ciała i umysłu i przejdź do kolejnego etapu ćwiczenia.

2-4 minuta: pozycja Motyla

Motyl jest łatwym przejściem z pozycji siedzącej, które nie zakłóci harmonii ciała.

Pozycja ta rozciąga delikatnie plecy i wpływa korzystnie na funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego. Znajdź wygodne ułożenie, złącz podeszwy stóp, kolana trzymaj jak najbliżej podłogi i wyciągnij dłonie do przodu, po podłodze.

Niech przez chwilę ta pozycja będzie aktywna- wydłużaj plecy i sięgaj rękami jeszcze bardziej do przodu. Po chwili rozluźnij całe ciało.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

4-6 minuta: oddychanie kontrolowane

Zablokuj lewe nozdrze. Jeśli praktykowałeś już kiedyś pranajamę, wiesz jak to zrobić.

Weź wdech prawym nozdrzem licząc do czterech, później zacznij wydychać powietrze w takim samym tempie.

ćwiczenie na uważność

Taką akcję powtórz zamykając prawe nozdrze. Następnie połóż ręce na kolanach i zacznij oddychać przez oba nozdrza. Możesz urozmaicić oddychanie – zatrzymaj po wdechu powietrze i policz do dziesięciu, następnie zrób wydech. Jeżeli czujesz się nieswojo z takim wariantem, pomiń go.

Praktyka oddychania ma za zadanie pobudzić Twoją energię w centrum, a wraz z nią poczucie wewnętrznej siły i mocy.

6-10 minuta: medytacja Shamatha

Usiądź wygodnie i upewnij się, ze Twój kręgosłup jest prosty i wyciągnięty. Jeśli czujesz taką potrzebę możesz usiąść plecami do ściany i oprzeć się o nią (pamiętając o akcji wyciągania kręgosłupa do góry, po ścianie).

Zacznij spokojnie oddychać- powinno być Ci znacznie łatwiej po uprzedniej krótkiej pranajamie. Jeśli Twoje myśli znowu zaczynają Cię atakować, przenieś uwagę na swój oddech. Zacznij liczyć oddechy. Jeśli coś Cię zdekoncentruje i zgubisz się w liczeniu, zacznij od początku.


Medytacja ta polega na utrzymywaniu uważności poprzez skupienie na jakimś obiekcie, prowadząc do uspokojenia umysłu. W tym przypadku skupienie się na oddechu jest korzystne, bo wynika z poprzedniego ćwiczenia.

Stosuj powyższe ćwiczenie rano i wieczorem oraz zawsze wtedy, gdy czujesz się wyprowadzony z równowagi lub czymś zaniepokojony.

Jeśli potrzebujesz prowadzenia, wypróbuj Studio PortalYogi – największe studio jogi online,  którym znajdziesz setki sesji prowadzonych krok po kroku: na stres, dla początkujących, na poranek, dla kręgosłupa.

Fantastycznym pomysłem na start jest wyzwanie Zmień swój dzień z jogą. To 20 dni praktyk 20 minutowych. Łatwy sposób na codzienną dawkę ruchu! Spróbuj!

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor