W tym poradniku napisanym nie z punktu widzenia lekarza, ale równie cennej, o ile nie bardziej, bo empirycznej perspektywie, znajdziemy dużo cennych informacji i porad, jak pokonać ból związany z endometriozą oraz, w jaki sposób dopasować swoją codzienność do zmian i wyzwań, jakie niesie ze sobą choroba.
O endometriozie w przeszłości słyszałam niewiele. Moje pierwsze skojarzenia związane były z chorobą, która wywołuje duży ból i obejmuje dolegliwości w obszarze kobiecych narządów. Co jest przyczyną endometriozy, niestety nadal dokładnie nie wiadomo. W tej sytuacji zatem pozostaje do dyspozycji właściwie jedna droga, jeżeli dotknie nas ta choroba. A mianowicie – akceptacja stanu rzeczy i modyfikacja życia oraz dopasowanie codziennych aktywności, w tym diety, sposobów spędzania wolnego czasu, pracy etc. tak, by nauczyć się, żyć z bólem.
Patrycja Furs jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Od lat choruje na endometriozę. O jej zmaganiach możemy przeczytać na blogu „EndoDziewczyna”. Książka to kompendium wiedzy nie tylko dla kobiet, które chorują, ale także dla ich bliskich oraz tych z nas, które obawiają się, że objawy, z którymi zmagają się na co dzień mogą sygnalizować endometriozę.
Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza to „Endometrioza – wiedza i siła pacjentki”. W tym rozdziale znajdziemy definicję endometriozy oraz kluczowych pojęć ważnych dla pacjentek, objawy, przyczyny powstawania, czynniki ryzyka, diagnozowanie, fakty i mity na temat choroby. A także bardzo cenne przygotowanie do rozmowy z lekarzem, a także informacje o laparoskopii (zabieg usuwa blizny i torbiele, które powstają na skutek endometriozy).
W drugiej części książki pt. „Życie z endometriozą – znajdź balans i siłę w filarach stylu życia” autorka opisuje podstawy stylu życia w endometriozie. Dużo uwagi poświęca zdrowiu psychicznemu, depresji, emocjach, wstydzie czy mindfullness. W rozdziale tym znajdziemy również wiadomości na temat zalet aktywności fizycznej oraz informacje, którą warto wybrać. Patrycja Furs podkreśla istotną rolę w leczeniu i łagodzeniu objawów endometriozy poprzez wypracowanie równowagi w poszczególnych obszarach życia.
Jeden z takich pomocnych elementów to praktyka jogi, która jest rekomendowana w przypadku endometriozy. Pomaga nie tylko odnaleźć balans, ale też łagodzić ból poprzez techniki oddechowe i relaksację.
Autorka wymienia też inne korzyści z ćwiczenia jogi w endometriozie:
Autorka dzieli się ponadto stylami jogi, które sama praktykuje, a są nimi Yin joga, joga Nitra i Hata joga. Co ciekawe, w niektórych krajach takich jak w Niemczech można uczestniczyć w kursach Endo jogi specjalnie opracowanych dla kobiet z endometriozą. Być może takie zajęcia jogi online będą też dostępne niedługo w Polsce.
Yin jogę znajdziesz w PortalYogi – Studio Jogi Online m.in. w wyzwaniu „Relaks i odpuszczenie – wieczory z jogą”:
Ostatnia część „Przewodnika” zatytułowana jest „Endometrioza w trudach życia”. Ma ona pomagać i wspierać w budowaniu harmonii w codzienności poprzez dobre nawyki żywieniowe i zmianę tych „mniej”dobrych inwestycje w zdrowie, slow life. Mimo, że nie jestem dotknięta endometriozą, bardzo zaciekawił mnie rozdział o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą choroba w sferze zawodowej oraz sposobach, jak sobie z nimi radzić. To bardzo ważne treści.
Zakończeniem książki jest dodatek w postaci dziennika objawów endometriozy, w którym znajdziemy różne karty organizacyjne, gdzie można zapisywać przebyte w ciągu danego roku badania, przyjmowane leki i suplementy, odżywianie, listę zakupów etc. Znajdzie się tam miejsce również na szczegółowy opis samopoczucia w czasie menstruacji. Autorka załącza również wykres, na którym można opisywać średnią wartość bólu w każdym cyklu oraz długość trwania miesiączki.
Na uwagę zasługuje duży research – i tutaj duży plus dla autorki, która załączyła bogatą bibliografię. To nie tylko dowód autentyczności badań, na jakie się powołuje, ale z mojej perspektywy również zachęta dla czytelniczek do subiektywnej oceny źródeł.
Książka skupia się na przedstawieniu szeregu elementów stylu życia, które sprzyjają leczeniu endometriozy i pomagają w łagodzeniu objawów. Autorka zachęca i wspiera w uczeniu się, aby cieszyć się innymi aspektami swojego życia nie tylko np. marzeniami o niespełnionym rodzicielstwie, na które nierzadko endometrioza ma znaczący wpływ, ale też tymi, które dają radość i spełnienie. Realistyczne balansowanie między marzeniami a akceptacją rzeczywistości pozwala zachować zdrowie psychiczne i odnaleźć harmonię nawet w obliczu trudności związanych z chorobą.
Patrycja Furs wspomina o live balans, który odnosi się do utrzymania harmonii między zdrowiem fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Zgadzam się̨ z autorką, że choroba to znak dla organizmu, że trzeba zwolnić. Endometrioza oznacza również, że kobieta nią dotknięta powinna dążyć do zachowania równowagi w trzech ww. obszarach, aby poprawić jakość swojego życia i zminimalizować wpływ choroby na samopoczucie. Lepiej robić coś z poczuciem celu, niż biernie poddawać się chorobie. Co jest ważne i pomocne, to wielopłaszczyznowa zmiana. Która dotyczyć będzie nie tylko dbania o zdrowie zarówno fizyczne i psychiczne, ale też odpowiednią dietę i ruch dopasowany do indywidualnych możliwości.
W kompleksowym podejściu do leczenia endometriozy autorka zwraca uwagę na zarządzenie stresem. Dużo uwagi poświęca psychoterapii jako skutecznemu narzędziu do walki nie tylko z bólem, jaki powoduje choroba, ale też wstydem, niezrozumieniem otoczenia czy żałobą po stracie „dawnego życia”. Równowaga życiowa to pojęcie, które przebija się w holistycznym podejściu, jakie prezentuje Patrycja Furs.
Przyjmuje się, że 2 miliony Polek choruje na endometriozę. Do tylu z nich pragnie dotrzeć autorka z wiedzą i pozytywnym przekazem. Oczywiście w idealnym świecie można by wymazać tą liczbę, bo każda nawet jedna cierpiąca na endometriozę kobieta, to o jedną za dużo. W oczekiwaniu na przełom w medycynie, a przecież nie jeden taki się już zdarzył, pozostaje aktywne działanie oparte na wiedzy i pozytywne podejście, które prezentuje autorka. Tylko tyle i – zdecydowanie aż tyle.
Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online. Praktykuj, ucz się i doświadczaj w domu lub w podróży. Największe studio online w Polsce w Twoim komputerze lub telefonie. Znajdziesz u nas najlepszych nauczycieli w jednym miejscu. Korzystaj kiedy chcesz i gdzie ci wygodnie! Jesteśmy dla Ciebie 24/7.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.