Joga w życiu codziennym bywa trudna. Czasem zdarza się, że okoliczności – choroba, kontuzja, natłok pracy i zadań – zmuszają nas do chwilowej rozłąki z matą i zaprzestania systematycznej praktyki. Mimo to, joga może być obecna w Twoim codziennym życiu nie tylko poprzez praktykę asan, ale także dzięki wprowadzeniu w życie takich elementów jak: odpowiednie nastawienie, oddech, medytacja, uważność.
Karen Fabian radzi, co możemy zrobić, aby pozostać w kontakcie z naszą praktyką jogi, gdy nie możemy stanąć na macie.
To nie wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych pozycji, ale ciągłe poszukiwanie i samodoskonalenie się, tak pod względem fizycznym, jak i mentalnym i duchowym.
Celem jogi jest głębsze poznanie siebie, rozwój umysłu i dążenie do realnej przemiany.
Wszystkie techniki czy metody jogi mają prowadzić do pełnego wielostronnego rozwoju człowieka, do zintegrowania jego osobowości.
Asany same w sobie są tylko jednym z ośmiu stopni jogi i w hierarchii znajdują się na trzecim miejscu (po jamie i niyamie).
Pozostałe stopnie skupiają się na uniwersalnych zasadach moralnych, na sprawach codziennych dotyczących relacji z innymi, higieny osobistej, odżywiania, samodyscypliny oraz na aspekcie duchowym, kształtowaniu charakteru, koncentracji, medytacji i egzystencjalnych poszukiwaniach.
Dlatego też, w tym głębszym, całościowym, sensie, jogę można praktykować cały czas, poza matą, w każdej chwili świadomego przeżywania.
Jedna z moich uczennic przyszła na sesję po długiej przerwie od jogi – była w tym czasie zajęta pracą i podróżami.
Na początku naszych zajęć, ubolewała nad swoją długą przerwą w praktyce, ale kiedy nasza wspólna praktyka dobiegła końca, podeszła do mnie i powiedziała: „Wiesz, zdałam sobie sprawę, że nawet jeśli przez jakiś czas nie byłam na macie, to nadal czułam jogę w moim ciele przez cały ten czas.”
Myślałam o tym, co możemy zrobić, aby pozostać w kontakcie z naszą praktyką jogi. Poznaj 10 prostych sposobów, które możesz wykorzystać, gdy – z różnych względów – nie możesz akurat stanąć na macie, gdy musisz zrobić krótszą lub dłuższą, czasem niezamierzoną, przerwę w regularnej praktyce.
Każda pozycja, jaką przyjmujesz w jodze zaczyna się od Twojej podstawy.
Kiedy stoisz, ugruntuj się i ustaw się tak, abyś naprawdę czuł swoje stopy oraz kontakt z ziemią.
Wyprostuj plecy, otwórz klatkę piersiową, zwróć uwagę na swoją postawę. Przełoży się ona na Twoją pewność siebie i na decyzje, jakie podejmujesz. Gdy poruszasz się przez cały dzień, spróbuj poruszać się z odpowiednią uwagą i intencją.
Ciągły pośpiech i nadmiar obowiązków sprawiają, że nie mamy czasu spokojnie pomyśleć.
Rzucamy się z jednego zadania w drugie, w głowie mamy listę rzeczy do zrobienia, kołowrotek myśli.
Powoduje to zagubienie celu działania i bezproduktywne zużywanie energii. Spróbuj zatrzymać się na chwilę.
Przeżywanie życia w niepokoju i stresie zwiększa ciśnienie krwi, tętno i zaburza naturalny rytm oddechu.
Zamiast tego, w ciągu dnia spróbuj zatrzymać się i wziąć kilka głębokich oddechów, aby złapać ze sobą i ze swoim ciałem ponowny kontakt.
Kiedy jesteśmy zdenerwowani uaktywnia się nasza lewa półkula mózgu. Naprzemienne oddychanie raz jednym, raz drugim nozdrzem równoważy pracę obu półkul mózgowych, a także pobudza kreatywność.
Taką formę medytacji możesz uprawiać w aucie, w komunikacji miejskiej czy przy biurku w pracy. Pozwoli Ci się odprężyć, pozbierać i ułożyć myśli, złapać dystans i odpowiednią perspektywę. W jodze oddech to oznaka życia, witalności, energii.
Bądź prawdziwy i autentyczny w kontaktach z ludźmi, których spotykasz na swojej drodze.
Odnosi się to do rozmów z przyjaciółmi, z członkami rodziny, do relacji biznesowych, czy nawet treści, jakie umieszczasz w mediach społecznościowych.
Jasno wyrażaj swoje potrzeby, oczekiwania, opinie, dbając przy tym, aby nie ranić uczuć innych.To prawdziwe wyzwanie, ale Bycie spójnym względem tego co myślisz, czujesz i przekazujesz, pozwoli Ci zachować życiową równowagę. Unikaj kłamstwa, oszczerstw oraz plotkowania.
Jesteśmy codziennie bombardowani tak wieloma informacjami, propozycjami i wizjami życia, że możemy sami zwątpić we własne plany i obraną życiową drogę.
Dlatego postaraj się usłyszeć naucz się słuchać samego siebie. Tak jak podczas praktyki asan obserwujesz swoje ciało i odczytujesz sygnały, które Ci wysyła, tak w życiu codziennym zauważaj swoje potrzeby i emocje.
Co jest ważne dla Ciebie, co chcesz w swoim życiu zrealizować, co odczuwasz w danej sytuacji? I nie poddawaj tego w wątpliwość, tylko działaj! Im lepiej się znasz, tym łatwiej będzie Ci ustawić priorytety.
Jeśli potrzebujesz odpoczynku i regeneracji, daj je sobie. Dbaj o siebie i traktuj się z należytym szacunkiem i uwagą również poza matą. Przekonasz się, że zwiększy się wydajność twojej pracy, zmniejszy się poziom stresu i poprawią się twoje relacje z otoczeniem.
Wybaczanie innym zaczyna się od przebaczenia sobie.
Odpuść negatywne emocje, które do siebie czujesz. Nikt nie jest idealny. Spróbuj traktować siebie z czułością i wyrozumiałością.
W jodze chodzi przecież również o poznanie swoich ograniczeń i przyjęcie ich. Kiedy zaakceptujesz swoje niedoskonałości, łatwiej przyjdzie Ci akceptacja słabości innych. urazy, niechęć, zazdrość i złość.
A gdy tylko czujesz, jak te uczucia zaczynają w tobie powstawać, połącz się ze swoim sercem, aby jak najszybciej je zneutralizować i się od nich uwolnić. Zrób to dla własnego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Twój stosunek do innych ludzi także może być elementem praktyki jogi.
Pozytywne nastawienie, empatia, chęć pomocy powinny przyświecać joginowi w pierwszej kolejności. Staraj się być tolerancyjny wobec swoich znajomych, współpracowników. Nie osądzaj i nie bądź stronniczy. Szanuj cudze opinie, próbuj zrozumieć ich odmienne zdanie i punkt widzenia.
Niech zasada niekrzywdzenia towarzyszy Ci każdego dnia w relacjach z innymi. Odpuść negatywne emocje, żale, ukryte urazy, złość i zazdrość.
Ćwicz się w odwadze.
Na macie próbujesz przełamać swoje obawy i wątpliwości, odkrywasz potencjał, którego wcześniej w sobie nie widziałeś, uczysz się nowych pozycji, przesuwasz swoje własne granice.
W codziennej rzeczywistości bądź tak samo otwarty na świat. Przyjmuj nowe pomysły, otwórz się na innych, na nieznane doświadczenia i traktuj je jako możliwość samorozwoju. Niech Twój umysł będzie równie elastyczny co ciało.
Pożądane spojrzenie każdego, kto praktykuje jogę, powinno być miękkie i skupione – znane jako „drishti”.
Poza matą możesz korzystać z tej praktyki skupiania wzroku spojrzenia.
Pamiętaj, że tam, gdzie kierujesz swoją uwagę, podąża Twoja energia, dlatego patrz świadomie. Cokolwiek robisz bądź skoncentrowany i uważny. Obserwuj, co dzieje się dookoła, patrz na detale.
Zacznij dostrzegać drobiazgi i ciesz się nimi. Uważne spojrzenie pozwoli Ci każdego dnia odnaleźć radość i przyjemność w najmniejszych rzeczach, które do tej pory mogły uciekać Twojej uwadze.
Praca z afirmacjami i tworzenie świadomych intencji może pogłębić Twoją praktykę jogi.
Wypowiedz lub zapisz myśl na temat siebie, tego, czego pragniesz. Niech będzie Twoim drogowskazem i nada kierunek temu, co robisz.
Pomoże Ci to w bardziej świadomym działaniu i podejmowaniu decyzji. W życiu codziennym często funkcjonujemy na autopilocie. Świadome intencje sprzyjają koncentrowaniu uwagi i budowaniu samoświadomości. Sprawiają, że zaczynamy funkcjonować mniej przypadkowo i odruchowo.
Świetnym sposobem na ukierunkowanie swoich dążeń są afirmacje. Pobierz darmowy a-book AFIRMACJE NA PORANKI. Znajdziesz w nim inspirujące afirmacje do codziennej praktyki jogi.
Twoja praktyka jogi to także sposób na uczczenie siebie, swojej wyjątkowości, niezwykłości i niepowtarzalności i swojej autentyczności.
Poświęć trochę czasu każdego dnia, aby docenić swoje dary i talenty, które masz do zaoferowania światu. Na koniec każdego dnia przypomnij sobie, czego dokonałeś. A gdy budzisz się rano, przywitaj dzień z wdzięcznością.
I nagradzaj się za dobrze wykonaną pracę, zasługujesz na to! Bądź wdzięczny za to, co przynosi życie, za wszystkie pozytywne rzeczy, które się wydarzyły. Ale również za te, które być może nie potoczyły się po Twojej myśli.
Joga to nie tylko asany, to Twoje podejście do życia, to jak traktujesz siebie i innych.
Spróbuj poświęcić nawet pięć minut dziennie na medytację. Użyj mantry, pomyśl życzenie i podłącz się do swoich marzeń. Nie masz pięciu minut? Weź chociaż kilka głębokich oddechów. To też joga – w życiu codziennym masz wiele więcej takich chwil, niż godziny na pełną praktykę.
Jeżeli podczas praktyki jogi jesteś w kontakcie ze swoimi uczuciami i emocjami – zauważasz ich istnienie, pozwalasz sobie na ich przeżycie, a ostatecznie akceptujesz je i wybaczasz sobie, podobnie traktuj siebie poza matą.
Uwolnisz się od dużego ciężaru i dasz sobie przestrzeń, tak potrzebną do prawdziwego życia.
Obecnie panujące, wręcz szalone tempo życia nie sprzyja temu, aby zwolnić wtedy, kiedy tego faktycznie potrzebujemy. Jesteśmy ciągle zajęci i często traktujemy naszą „zajętość” jako powód do dumy!
Pamiętaj jednak o sobie, wyczuj moment, kiedy potrzebujesz przerwy, snu, chwili relaksu i regeneracji. Podaruj sobie (jakościowo dobry) czas dla siebie. Przekonasz się, że zwiększy się wydajność twojej pracy, zmniejszy się poziom stresu i poprawią się twoje relacje z otoczeniem.
Dołącz do Studia PortalYogi i weź udział w Wyzwaniu: Zmień swój dzień z jogą. Joga w życiu codziennym zagości w Twoim życiu o wiele łatwiej.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.