Portal Yogi

Najgorszy na zajęciach jogi?

Zajęcia jogi to nie zawody w lepszym rozciągnięciu, nie wyścig o bardziej efektowne zdjęcie na Instagramie, ani nie konkurs na najpiękniejsze śpiewanie mantr. To praktyka dla ciała, umysłu i duszy.

Zajęcia jogi to nie zawody w lepszym rozciągnięciu, nie wyścig o bardziej efektowne zdjęcie na Instagramie ani nie konkurs na najpiękniejsze śpiewanie mantr. Joga to nie tylko asany, każdy nauczyciel Ci to powie, w jodze nie chodzi tylko o stanie na głowie – to też usłyszysz. Ale co, kiedy nasze oczekiwania nie przystają do tego, co spotyka nas w szkole jogi a ambicja nie pozwala nam odpuścić?

Gdy miejsce zupełnie nie przystaje do naszych wyobrażeń.

Przeczytałeś o licznych zaletach praktykowania jogi, zapisałeś się na zajęcia, chodziłeś wcześniej trochę na siłownię, jeździsz czasem na rowerze – poradzisz sobie świetnie, w końcu joga jest taka prosta i relaksująca.

Tak pisali, tego się spodziewasz.
Pierwsze zaskoczenie może przyjść tuż za drzwiami szkoły. Na ścianie wiszą zdjęcia starszego pana siedzącego w dziwnym zapleceniu nóg (może to Iyengar? Jois?), wyczuwasz zapach kadzideł lub świec, z sali obok dobiega do ciebie dźwięk śpiewanych mantr, w następstwie tego nogi szykują się już do ucieczki.

Czujesz, że zupełnie do tego miejsca nie pasujesz. Przecież chciałeś tylko łagodnie rozruszać kręgosłup zmęczony 8-godzinnym siedzeniem w biurze.

Może jest zupełnie odwrotnie? Może przekraczasz próg szkoły z nadzieją na poczucie klimatu prawdziwych Indii, a zastajesz surowe, białe ściany. Może wnętrze bardziej przypomina klub fitness niż hinduską świątynię, której się spodziewałeś. Jak masz osiągnąć samadhi w tak „zwykłym” miejscu? Przecież nie wyczuwasz tu dobrej prany…

Gdy ciało nie spełnia oczekiwań…

Wprawdzie w pracy głównie siedzisz, ale przecież ruszasz się od czasu do czasu, korzystasz czasem z opłacanego przez firmę karnetu sportowego, nie masz się czego obawiać.

Na zaskoczenie nie przyjdzie długo czekać, koleżanka z maty obok robi zgrabniejszy mostek, kolega przed Tobą ani drgnie w wojowniku, a Tobie trzęsie się każdy mięsień, a w skłonie ledwo dosięgasz do kolan, gdy ktoś inny układa całe dłonie na podłodze. Ktoś wygina ciało z gracją pantery, a Ty… no cóż…

Yoga Dance Flow

Pytasz siebie, co jest z tobą nie tak. A może jest inaczej? Może nauczyciel mówi o łagodnym rozciągnięciu, a Ty bez trudu wykonujesz od razu szpagat. Przecież ponad rok uczyłeś się go na zajęciach z pole dance czy stretchingu, szkoda by było przecież tej umiejętności nie wykorzystać…

Gdy zamykamy się w swoich wyobrażeniach

To, że zdecydowałeś się po raz pierwszy na jogę jest pewnie następstwem tego, czego się o niej wcześniej dowiedziałeś, tego co przeczytałeś bądź usłyszałeś od znajomych. Może chciałeś się zrelaksować, może zainspirowały cię zdjęcia joginek z Instagrama, może chciałeś znaleźć równowagę w swoim życiu, może po prostu chciałeś poćwiczyć, rozruszać ciało, a może dałeś się skusić po namowie koleżanki. Albo próbujesz podjąć turbo wyzwanie i zrobić szpagat.

Bez względu na to, co cię przywiodło na salę, nie zamykaj się jedynie w swoich wyobrażeniach o jodze. Joga oferuje nam wiele, weź z niej to, czego ci trzeba i otwórz się na jej możliwości.

Może ten starszy pan ze zdjęcia okaże się dla ciebie wielką inspiracją, może dźwięk mantr zacznie cię koić, a nie przerażać. A może przeciwnie – poczujesz, że skupiając się jedynie na duchowym aspekcie, zapomniałeś o dbaniu o swoje ciało i zechcesz mocniej pracować w asanach, może włączysz w swoją codzienność dodatkową aktywność?

Jeśli nie wiesz jak zacząć, zrób nasz quiz, który pomoże Ci dobrać idealną ścieżkę dla Ciebie. 4 pytania pomogą Ci szybko znaleźć praktykę dopasowaną do Twoich potrzeb.

 

Nie oczekuj, że już po pierwszych zajęciach wykonasz trudną asanę bądź osiągniesz stan głębokiego relaksu. Daj sobie czas, uwzględnij swoje możliwości i potrzeby, znajdź szkołę, w której czujesz się najbardziej swobodnie, nie zmuszaj się do czegoś, na co nie jesteś gotowy. W szkole jogi nie ma oślich ławek, nie ma ocen, nie ma prymusów.

Możesz więc sobie odpuścić, możesz podziękować sobie i swojemu ciału, jesteś uczniem w szkole jogi – jesteś wspaniałym uczniem.

Autorką tekstu jest Paula Cybowska.

W PortalYogi – Studio Jogi Online znajdziesz program 6 sesji Yoga Dance Flow – odkryj swój żywioł. Jest jak forma autoterapii. Synergistyczna uzdrawiająca moc jogi i tańca pozwoli Ci obudzić dziecięcy fun, radość i mięśnie, które dawno zapomniały, że istnieją. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i pracuj nad balansem. Odkryj swój żywioł!

P.S. Oprócz tego programu w Studio Jogi Online znajdziesz setki wyzwań, planów praktyki, sesji jogi, medytacji i Pilates.

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor