Karolina Gaworska

Pełnia w Raku – Ostatnia pełnia w tym roku

Ostatnia pełnia w tym roku przyniesie potrzebę analizy uczuć i chęć podsumowań. Sprawdź, czego jeszcze możesz się spodziewać podczas nadchodzącej pełni w Raku.

Już 27.12 Słońce w znaku pracowitego Koziorożca stanie dokładnie naprzeciw Księżyca we wrażliwym Raku i razem stworzą pełnie.

Rakiem do tyłu

Mawia się, że archetypowo Raki mają oczy z tyłu głowy i ciągle rozpamiętują przeszłość. Co może mieć swoje zalety (jeśli potrafią się na błędach uczyć) albo wady (jeśli zbyt często zawieszają swoją uwagę na tym, co było). Jako że Rak jest znakiem wodnym, warto poddać analizie również swoje uczucia i przyczyny swoich emocji.

Jednak nie tylko on – zaznaczony w horoskopie pełni Rak – będzie nas skłaniał do powrotu do przeszłości, ale również obecnie retrogradujący Merkury, który chętnie przynosi wspomnienia oraz daje czas na nadrobienie zaległości i wyciągnięcie wniosków z tego, co było.

Co więcej, Słońce w lubiącym piąć się po górach (i szczeblach kariery) Koziorożcu będzie zachęcać nas do planowania i wyznaczania sobie celów na nowy rok. Słońce w czasie pełni będzie w sekstylu (harmonijny aspekt) do patrona ograniczeń i dyscypliny, czyli Saturna. Zatem warto się pochylić nad tym, jakich nawyków potrzebuję oraz jaką osobą chcę się stać, aby osiągnąć swoje cele na nowy rok.

pełnia księżyca w raku

Podsumowanie roku 2023

Tu kilka pomocniczych pytań, które mogą ułatwić wykorzystanie energii pełni do podsumowania roku 2023:

 • Jak czułam się w minionym roku?
 • Jakie myśli o sobie, życiu, świecie, związkach i pieniądzach, towarzyszyły mi w tym roku?
 • Gdzie byłabyś, gdybyś zrealizowała postanowienia z poprzednich lat?
  Gdzie byś była, gdybyś mimo lęku i może czasem trudu zrealizowała wszystkie swoje ambicje?
 • Co by się stało najgorszego, a co najlepszego, gdybyś zaczęła być w pełni sobą i realizowała siebie?
 • Za co jestem wdzięczna? (wypisz 36 rzeczy)
 • Jak chcę się czuć w nowym roku?
 • Co chciałabym zrealizować w nowym roku?
 • Jakie przekonania o sobie, świecie, związkach, pieniądzach muszę przyjąć, aby z łatwością zrealizować to, co sobie postanowiłam? (i jeśli chcesz to zadanie zrobić skutecznie, wpisz przynajmniej 30 nowych przekonań).
 • Jakie działania podejmiesz dziś, aby to zmaterializować?

Jeżeli już odpowiesz sobie na te pytania, wypełnij również quiz, który pomoże Ci znaleźć metodę pracy z ciałem dla siebie. Odpowiedz na 4 pytania, by otrzymać spersonalizowany program jogi lub medytacji dla Twoich potrzeb.

Rodzina, czyli korzenie

Rak w astrologii patronuje punktowi IC (Imum Coeli). Jako najniższy punkt w horoskopie Imum Coeli symbolizuje obszar, w którym dana osoba jest całkowicie ze sobą. To miejsce największej intymności, ale i największej wrażliwości. Oto korzenie osobowości w sensie dosłownym (rodzina) i przenośnym (dusza), a także archetypowe wzorce emocjonalne.

Oznacza przeszłość, w przeciwieństwie do Medium Coeli, które raczej symbolizuje przyszłość czy samorealizację. Znak zodiaku na Imum Coeli dostarcza informacji o tym, jaka naprawdę jest dana osoba w głębi duszy, jaki charakter mają jego najskrytsze uczucia i potrzeby.

W większości systemów domów Imum Coeli zaczyna się od czwartego domu, który jest przypisany do znaku Raka i jego władcy, Księżyca, i symbolizuje rodzinę, z której pochodzimy oraz nasz dom jako przestrzeń.

Mawia się, że nie ma wielkich drzew bez silnych korzeni. Jednak jeśli korzenie toczy choroba, nie pozwolą się one drzewu rozwijać. Do takich refleksji również może skłaniać nas nadchodząca pełnia w raku. Archetyp Raka opowiada o poczuciu bezpieczeństwa w związku z przynależnością i asymilacją. Ale czy przynależność kosztem siebie jest tego warta?

pełnia w raku

Sekstyl Saturna do Słońca przypomina o odpowiedzialności i obowiązkach. Jednak w każdej relacji można wziąć jedynie swoje 50%, a drugie należy pozostawić innej osobie. Z obowiązkami poza wzajemnością idą prawa i przywileje. Co więcej, to, że ktoś twierdzi, że coś jest obowiązkiem, to jeszcze żadna przesłanka, że tak faktycznie jest.

Naturalnie każda sytuacja jest inna, a temat delikatny, ale istotny, dlatego pełnia zachęca, aby się nad nim pochylić.

Przyjrzyj się swoim tradycjom

W trakcie nadchodzącej pełni byłoby dobrze przyjrzeć się z tej okazji swoim tradycjom oraz temu, co zostało wyniesione przez nas z domu rodzinnego. Może warto udać się w ostatnią podróż do wspomnień z dzieciństwa oraz wczesnej młodości i zweryfikować, czy to, co wówczas uznaliśmy za prawdę objawioną, nadal jest aktualne. To też dobry czas na uświadomienie sobie, że teraz samemu można dać sobie to wszystko, czego wówczas nam brakowało.

Koniecznie pobierz nasz darmowy e-book „Praktyczny przewodnik po księżycu”. Znajdziesz w nim ciekawostki o cyklu księżyca, jodze i astrologii.

A może powtarzamy jakiś schemat, bo wszyscy w rodzinie tak robili, a my nie chcemy być inni. Ale czy faktycznie kochająca nas rodzina chce takiej lojalności?

Warto również zaznaczyć, że może to dotyczyć rodu w szerszym kontekście np. całej Polski lub ogólnie nawet Słowian.

Merkury w retrogradacji w dalszym ciągu

I na dodatek w koniunkcji z bogiem wojny Marsem i w kwadracie do Neptuna. Reasumując: zastanów się, czy w ogóle wiesz, o co się kłócisz? A jeżeli Twoje otoczenie nie wie, ale bardzo chce wszcząć zwadę, zbywaj ich krótkim: ,,Macie racje”. Ogłuszony oponent będzie zbyt zajęty analizą zaistniałej sytuacji, aby kontynuować.

Innymi słowy, Merkury i Mars w ognistym Strzelcu chcą coś zrobić z roznoszącą ich energią. Jednak Merkury ani w Strzelcu, ani w retrogradacji, nie działa sprawnie, a co za tym idzie, istnieje duża możliwość powiedzenia czegoś za dużo, lub po prostu głupio. Co więcej, retrogradujący Merkury i Mars będą pod wpływem kwadratury (nieharmonijny aspekt) do Neptuna patrona marzeń, ale i złudzeń, co może powodować trudności z uchwyceniem sedna problemu. Sprzyja to zdecydowanie bardziej wewnętrznym rozważaniom.

pełnia w raku

Najbliższa pełnia w Raku przyniesie Ci:

 • Kłótliwość.
 • Potrzebę analizy uczuć.
 • Chęć podsumowań.

Jak w sposób pożyteczny wykorzystać energię tej pełni w Raku?

 • Dbaj o poczucie bezpieczeństwa i o swoje emocje. Bo emocje nie mogą być argumentem czy usprawiedliwieniem dla krzywdzenia innych.
 • Bądź dla siebie dobrym rodzicem – takim, jakiego zawsze chciałaś mieć.
 • Komunikuj się niewerbalnie, np. pisz.
 • Jak chcesz się CZUĆ w nowym roku?
 • Podsumuj 2023 i zastanów się nad celami na 2024.
 • Nadrób zaległości, np. odpowiedz na zaległe maile.
 • Zadzwoń do osoby, z którą dawno nie miałaś kontaktu.
 • Posprzątaj w dokumentach.

Jak użyć energii pełni w Raku do pracy z ciałem?


Pełnia w raku jest świetną okazją, by zaprzyjaźnić się z jogą. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i zmieniaj swoje życie dzięki jodze. W wyzwaniu 4-dniowe oczyszczanie z jogą znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz do osiągnięcia wewnętrznej i zewnętrznej równowagi. 4 dni, 4 sesje jogi, 4 oczyszczające rytuały ajurwedyjskie i 4 pytania na Nowy Rok. Zadbasz o: oddech, ciało i emocje.

To nie wszystko – razem z tym wyzwaniem otrzymasz setki innych programów, planów praktyki, sesji jogi, medytacji oraz Pilates. Wszystko dostępne 24/7 na wygodnej platformie.

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową. Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor