Portal Yogi

10 znaków, że jesteś uzależniony od jogi (i czy powinieneś się martwić?)

Co sprawia, że joga jest uzależniająca? Czy uzależnienie od jogi to coś, o co musisz się martwić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jeśli nie możesz się doczekać powrotu na matę jogi i nie możesz przestać o niej myśleć, być może zastanawiasz się, czy to uzależnienie i czy powinieneś się tym martwić. Nie stresuj się – joga jest dobra dla Ciebie!

Jeśli martwisz się, że uzależnienie od jogi przejmuje kontrolę nad Twoim życiem, czas najwyższy sprawdzić, jak bardzo jesteś uzależniony i jak niepokojące są Twoje „objawy”. Poniżej przyjrzymy się 12 oznakom uzależnienia od jogi. Zapnij pasy!

Oto 12 oznak, że możesz być uzależniony od jogi:

1. Robisz asany w każdej sytuacji.

Gdy praktykujesz jogę, nie dziw się, gdy zaczniesz stawać w pozycji drzewa w kuchni czy sprzątać podłogę w malasanie. Może nawet zechcesz zaprezentować kilka asan w pracy, licząc na to, że również dołączą.

Najlepsze jest to, że jogę możesz praktykować o każdej porze dnia, gdziekolwiek jesteś – choć raczej nie powinieneś pokazywać “jogowych sztuczek” na imprezie.

2. Wypowiadasz „namaste” częściej niż „cześć”.

Zdarza się, że łapiesz się na złożeniu dłoni i wymyka Ci się “namaste” na pożegnanie lub powitanie? Albo zastępujesz nim “pozdrawiam’ w swoich mailach? Tak wiemy coś o tym!

uzależniony od jogi

3. Mata do jogi stale mieszka w Twoim samochodzie.

Nie możesz przegapić żadnej możliwości na praktykę jogi, dlatego zawsze masz pod ręką matę. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz mieć dłuższą przerwę na lunch, dlatego trzymanie maty w samochodzie ma sens, prawda? W “ciężkich” przypadkach zaopatrujesz się w kilka mat i rozkładasz je w “strategicznych” miejscach.

To powszechne zjawisko, a jeśli przeniosłeś swoją matę jogi z szafy do bagażnika samochodu, szanse są takie, że jesteś uzależniony i zawsze szukasz okazji, by zaspokoić swoje uzależnienie. Ale ponieważ mówimy o jodze, nie ma się czym martwić.

4. Leginsy do jogi są Twoim głównym elementem garderoby.

Jest całkowicie akceptowalne posiadanie legginsów do jogi we wszystkich kolorach i wzorach. Powinieneś się zacząć martwić, jeśli to JEDYNY element Twojej garderoby.

uzależnienie od jogi

5. Joga wypełnia historię Twojej przeglądarki internetowej.

Niektórzy powiedzieliby, że są gorsze rzeczy, którymi można wypełnić historię przeglądania internetu… Fakt. Jeśli spędzasz dużo czasu na poszukiwaniu odzieży do jogi, mat i oczywiście różnych technik i pozycji, nie ma powodu do zmartwień. Upewnij się tylko, że nie zaniedbujesz innych obszarów życia, takich jak terminy w pracy czy odebranie dzieci ze szkoły.

Szczęśliwe życie polega na równowadze – zresztą nauczysz się tego z jogi.

6. Nigdy nie opuszczasz praktyki jogi.

Jeśli jesteś uzależniony od jogi, prawdopodobnie jesteś pierwszą osobą, która przychodzi na zajęcia i ostatnią, która je opuszcza. A jeśli nie możesz dotrzeć na zajęcia z jakiegoś powodu, prawdopodobnie znajdziesz czas, aby wykonać własny trening w domu. Na tą ewentualność masz wykupionych kilka subskrypcji z jogą online (choć my uważamy, że spokojnie wystarczyłby Ci PortalYogi).

7. Wyjazdy na obozy jogi są na Twojej liście marzeń wakacyjnych.

Pamiętasz te dni, kiedy Twoja lista podróży obejmowała miejsca na imprezy? Kiedy jesteś uzależniony od jogi, prawdopodobnie zacznie naturalnie ciągnąć Cię ku szukaniu wakacji i wyjazdów z jogą (pssst – sporo znajdziesz w naszym kalendarzu wydarzeń). I w porządku, rozwoju nigdy za wiele, tylko nie warto przesadzać z częstotliwością.

8. Twoje media społecznościowe wyglądają jak reklama jogi.

Twoje strony w mediach społecznościowych, takie jak Facebook i Instagram, mogą pokazać reszcie świata, kim naprawdę jesteś. Jeśli Twoje profile społecznościowe są pełne jogi, to pewny znak, że jesteś uzależniony.

Im więcej dzielisz się swoją pasją do jogi z otoczeniem, tym większa szansa, że będziesz mieć pozytywny i zdrowy wpływ na innych, więc nie zwalniaj tempa – szerz wiedzę. Wskakuj na nasz Instagram i FB, jeśli jeszcze tego nie robisz.

9. Gdy opuszczasz zajęcia jogi, czujesz się źle.

Pominięcie kilku zajęć jogi nie powinno faktycznie sprawić, że będziesz chory, ale niektórzy entuzjaści mówią, że nie czują się tak zrelaksowani jak zwykle, gdy pomijają kilka sesji. I to prowadzi do napięcia, bólu i dolegliwości. Sposobem na zawsze dobrze się czuć jest nigdy nie opuszczanie sesji. Jeśli tak myślisz, na pewno jesteś uzależniony od jogi. I nie ma nic złego w codziennym ruchu.

Jeśli masz ten objaw uzależnienia od jogi, nie ma się czym martwić. Po prostu ruszaj się, rozciągaj i poświęcaj czas na praktykę.

10. Odwołujesz wieczory w pubie na rzecz jogi.

Minęły czasy, gdy spędzałeś piątkowe wieczory na wizytach “na mieście”? Obecnie Twoje piątki kończą się relaksującą sesją jogi – i jesteś z tego zadowolony. Czy to brzmi znajomo?

uzależnienie od jogi

Jeśli przeszedłeś z bywalca knajpy na mieszkańca maty do jogi, nie martw się, to naprawdę dobre dla Ciebie. Zamiana kufelka piwa na godzinę na macie jogi jest dobra dla Twojego zdrowia, więc nie ma się czym martwić.

Dlaczego joga może być uzależniająca

Joga to przyjemna aktywność, w której możesz zadbać o kondycję i poznać podobnie myślących ludzi. Co sprawia, że joga jest uzależniająca? Tak naprawdę nie jesteś uzależniony od samej jogi.

To właśnie korzyści płynące z jogi i sposób, w jaki się dzięki niej czujesz, sprawiają, że stajesz się uzależniony.

Joga może być uzależniająca, ponieważ wzmacnia i relaksuje stawy, więzadła i mięśnie. Pozostawia Cię w dobrym samopoczuciu. Zwiększa elastyczność, redukuje stres i pomaga uspokoić umysł. Jak tu jej nie kochać, prawda?

Więc jesteś uzależniony od jogi?

Czy masz powyższe objawy uzależnienia od jogi? Jeśli tak, nie martw się. Nie ma wiele, co możesz zrobić, poza delektowaniem się tym.

Oczywiście wszystko jest dobre w umiarze. Więc zachowaj równowagę między jogą a codziennymi obowiązkami, a będziesz mógł prowadzić zdrowy uzależniony od jogi styl życia.

Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online. Praktykuj, ucz się i doświadczaj w domu lub w podróży. Największe studio online w Polsce w Twoim komputerze lub telefonie. Znajdziesz u nas najlepszych nauczycieli w jednym miejscu. Korzystaj kiedy chcesz i gdzie ci wygodnie! Jesteśmy dla Ciebie 24/7.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor