Karolina Gaworska

Nów Księżyca w Raku – w morzu emocji i informacji

29.06.2022 o godzinie 4:52 będzie miał miejsce nów w znaku Raka, czyli w tym znaku przebywać będzie zarówno Słońce (witalność, ego), jak i Księżyc (emocje, prywatność).

Można nawet by rzec: w chaosie emocji i informacji. Ale po kolei. 29.06.2022 o godzinie 4:52 będzie miał miejsce nów w znaku Raka, czyli w tym znaku przebywać będzie zarówno Słońce (witalność, ego), jak i Księżyc (emocje, prywatność).

Z tych 2 ciał niebieskich Księżyc w Raku czuje się zdecydowanie lepiej i może działać z całą swoją mocą. Dzieje się tak dlatego, że cechy, jakie reprezentuje Księżyc w horoskopie (m.in. opiekuńczość, emocjonalność, odruchy), są tożsame z jakościami, jakie prezentuje Rak (czyli m.in. wrażliwość, troskę, opiekę).

W astrologii te 2 archetypy – Księżyca i Raka – są ze sobą połączone, i mawia się, że Księżyc włada znakiem Raka. Słońce natomiast, chcące błyszczeć i oświetlać wszystko swoim blaskiem, nie czuje się komfortowo w tym wodnym znaku. Zatem możliwe, że w czasie tego nowiu to emocje wezmą górę.

Idzie Rak, nieborak… Niekoniecznie

Rak to czwarty znak zodiaku, przypisany żywiołowi wody oraz jakości kardynalnej. Archetyp ten charakteryzuje mentalna otwartość i opiekuńczość, symbolizuje macierzyństwo. Archetyp Raka jest otwarty na przesłania płynące z głębi duszy. Jego świat to świat obrazów i marzeń. Nie jest to łatwe do ujęcia w słowa i nie jest łatwo nadać temu kształt. Tak jak woda, która jest żywiołem tego znaku.

Troska o innych i bycie pod opieką to także ważne kwestie w życiu ludzi, którzy mają silnie zaznaczony archetyp tego znaku w swoim horoskopie. Raki chcą dawać swoim bliskim opiekuńcze ciepło, a jednocześnie same będą szukać bezpieczeństwa. Kontakt z dziećmi jest dla nich łatwy, ponieważ potrafią dotrzeć do emocji dziecka i wczuć się w jego byt. Może być to również oznaką tego, że osoby hojnie obdarzone tym archetypem nie chcą dorosnąć.

W rzeczywistości archetyp Raka jest bardzo skoncentrowany na przeszłościkonserwatywny w swoim stylu życia. Dla niego przeszłość i wspomnienia są ciągle obecne – zawsze włącza je do bieżących wydarzeń.

Księżyc w nowiu w raku

Z pozostałymi dwoma znakami wodnymi – Skorpionem i Rybami – Raka łączy bezpośredni dostęp do świata emocji i wrażliwości. Jednakże, podczas gdy Rak symbolizuje morze, z którego pochodzi całe życie, Skorpion przypomina bagno albo nieruchome jezioro, z którego błotnistych głębin wyrasta lotos, a Ryby spokojnie płynącą rzekę. Ze swoim znakiem opozycji – Koziorożcem – Rak dzieli stosunek do społeczeństwa: w Raku najmniejsza jednostka, a mianowicie rodzina, jest decydująca, w Koziorożcu jest to społeczeństwo lub państwo jako zasada strukturyzująca.

Przeczytaj artykuł: Nów w Bliźniętach – 50 twarzy Bliźniąt.

Księżyc w nowiu w raku

Sztuka flirtowania

Zarówno planeta komunikacji, Merkury, jak i planeta miłości, Wenus znajdują się w znaku rozgadanych powietrznych Bliźniąt. Zatem jest to idealna okazja, by wrócić do dawnej, dziś już niestety zapomnianej sztuki flirtu. Jeśli masz ochotę potrenować dowcipną zabawę słowem, to okolice tego nowiu będą do tego bardzo dobre.

Jak woda i ogień, czyli działania w afekcie

W trakcie nowiu warto uważać na przesadę, projektowanie swoich emocji na innych oraz na zachowania podyktowane wzburzonymi emocjami. Przyczyną takowych zachowań może być kwadratura Jowisza (planety, która ze swojej natury wszystko powiększa) do nowiu. Oliwy do ognia dolewa Mars, bóg wojny przebywający obecnie w znaku Barana, gdzie może w 100% realizować swoją bitność, rywalizacyjność i gotowość do ataku.

Księżyc w nowiu w raku

Przebudzenie dzikiej i pierwotnej mocy kobiecości

W trakcie nadchodzącego nowiu do połączenia Księżyca i Słońca dojdzie 3 niezwykle ważny element, mianowicie Lilith. Jest to punkt w horoskopie, który nosi imię mitologicznej postaci pojawiającej się już w mitach Mezopotamii oraz w Starym Testamencie. Ze względu na swoją butność i waleczność w boju o równouprawnienie Lilith stała się patronką żydowskich sufrażystek szerzących emancypację i walczących ze skostniałym w tym środowisku patriarchatem.

W Starym Testamencie uważana jest za pierwszą żonę Adama. Nie została stworzona z jego żebra, ale jako równorzędna partnerka z tej samej ziemi. Rywalizacja między nią a Ewą od samego początku została wywołana głównie przez kwestię seksualności. Zarówno Adam, jak i Lilith nalegali, aby być na górze w związku oraz w seksie, a ponieważ żadne z nich się nie wycofało ani nie odpuściło, Lilith opuściła raj. Swoją drogą, co to za raj, który się opuszcza lub z którego się ucieka (zostawiam do bardzo głębokich przemyśleń).

Władczyni mocy

Bóg posłał anioły, aby namówiły ją do powrotu do Adama i raju. Nie dała się przekonać i ostatecznie została władczynią nocy. Jednak nie do końca wiadomo, czy do Edenu nie powróciła, gdyż na wielu średniowiecznych rycinach i płaskorzeźbach wąż kuszący Ewę ma głowę i tors kobiety. Artyści prawdopodobnie nawiązywali tu właśnie do Lilith.

Źródła o Lilith są bardzo niewielkie. W Biblii jest tylko raz wspomniana, kiedy opisano Boski sąd nad spustoszeniem ziemi (Iz 34,14):

„Tam spotykają dzikie psy, dzikie bestie i kozie demony. Tak, tam Lilith odpoczywa i odnajduje miejsce spoczynku dla siebie”.

Więc chodzi o wygnane stworzenia, a Lilith jest przecież również jedną z wyrzuconych istot. W kulturze żydowskiej ta pierwsza kobieta była posądzana o śmierć niemowląt oraz nawiedzanie śpiących samotnie, głównie mężczyzn, doprowadzając ich do nocnych polucji.

Jeśli trudno jest Ci się połapać o co chodzi w fazach księżyca, zacznij tutaj: Przewodnik po fazach księżyca dla poczatkujących” lub pobierz fragment ebooka – klik w zdjęcie wyżej, aby nauczyć się podstaw.

Lilith w horoskopie

W astrologii Lilith kojarzy się z ukrytą, tajemniczą stroną kobiecości, z jej niezależnością i buntem, dumą i siłą. Ponieważ kobiecość była demonizowana i tłumiona w naszej kulturze przez tysiące lat, Lilith często ma w sobie coś przerażającego. Zasadniczo jednak jest okrutna tylko tak długo, jak długo jest wygnana z ludzkiej świadomości. Ostatecznie rozwój mocy Lilith służy życiu w pełni – zarówno mężczyznom, jak i kobietom.

Często doświadczane są ból i niezrozumienie w związku z Lilith. Można by rzec, że są warunkiem wstępnym rozwoju potencjału. Lilith uosabia obecność archaicznej formy kobiecej siły, która przewyższa jakikolwiek patriarchalny dyskurs władzy i dominacji, ignorowana i oddana afirmującym życie siłom życia.

Lilith w horoskopie pokazuje, gdzie mniej czujemy Księżyc, czyli gdzie jesteśmy bardziej narażeni na nowe wpływy, gdzie oddalamy się od poczucia bezpieczeństwa (lub zabezpieczenia znanego).

Pod względem astrologicznego odpowiednika Księżyca – tam, gdzie jest apogeum Lilith – stajemy się bardziej niezależni od otoczenia. W ten sposób Lilith daje nam szansę na stanie się autonomicznymi i odnalezienie własnej tożsamości.

Przeczytaj artykuł: Pełnia księżyca w Strzelcu.

Nieoczekiwanie źródła mocy

Z drugiej strony Lilith ujawnia również, gdzie leżą w nas nieoczekiwane źródła mocy. Dzięki nim uczymy się, jak przetrwać niepokojące sytuacje i stać się silnymi. U kobiet wybitna Lilith często prowadzi do zdystansowania się od społecznie oczekiwanej roli troskliwej żony i matki, a zamiast tego otwiera więcej wolności i niezależności. U mężczyzn Lilith niesie również zwiększone pragnienie autonomii, często związane z pierwszym udowodnieniem czegoś „w świecie zewnętrznym”, zanim „człowiek” może się zaangażować w uczucia (i związaną z nimi zależność).

Ponieważ Lilith symbolizuje to, gdzie mentalnie i emocjonalnie dystansujemy się od świata zwykłej, ziemskiej egzystencji, jest także rodzajem:

„bramy między tym światem a zaświatami”.

Wiąże się zatem z tematami takimi jak szamanizm i magia. Nie jest to jednak sama magia, a raczej rodzaj „połączenia z tamtym światem”: bogów, demonów i duchów lub z ich ukrytymi prawami.

Księżyc w nowiu w raku

A gdybyś była całkowicie wolna od „muszę”, „powinnam”, „kobiecie wypada”? To kim byś była?

Poniżej kilka zdań pomocniczych. Najlepiej dokończ zdania pisemnie i bez zastanowienia. Nie oceniaj się, nie cenzuruj, pisz pierwsze, co przyjdzie Ci do głowy.

 1. Kobiety są…
 2. Kobietom nie wypada…

Kobieta…

 1. …, która ma (Twój wiek), już powinna…
 2. … w związku jest…
 3. … singielka jest…
 4. … szanuje się, gdy…
 5. … może być szczęśliwa tylko wówczas, gdy…
 6. … zamężna jest…
 7. Kobieta niezamężna jest…

Co społeczeństwo myśli o kobietach, które żyją na własnych zasadach i tak, jak chcą?

Bycie kobietą jest…

Najgorsze w byciu kobietą jest…

To, co napisałaś, to Twoje o kobietach przekonania, które chowały się w Twojej podświadomości. Ale w związku z tym, że je napisałaś i uczyniłaś świadomymi, możesz je zmienić.

Zatem część 2.

Napisz 20 nowych przekonań o tym, jak chcesz postrzegać kobiecość w swoim świecie.

Przeczytaj artykuł „Nów księżyca w Bliźniętach – Bądź towarzyski.”

Najbliższy nów w Raku przyniesie Ci:

 • Chaos emocjonalny i informacyjny
 • Kłótliwość
 • Zmianę w podejściu do związków i kobiecości
 • Poważanie stereotypów i schematów dotyczących kobiecości
 • Skupienie na emocjach i odczuciach
 • Silne emocje
 • Wspomnienia
 • Chęć wyrzucenia z siebie emocji.

Jak zatem praktycznie wykorzystać obecną sytuację na niebie?

 • Wypłacz się i poczuj wypierane emocje.
 • W ogóle skup się na tym, co czujesz.
 • Zastanów się, czego chcesz od związków i relacji oraz dlaczego? Czy aby wszystkie te przekonania są Twoje? I czy wszystkie Cię wspierają? Tak samo postąp z kobiecością.
 • Odsuń się od osób toksycznych (nawet gdy łączą Was więzy krwi).
 • Kim jest dla Ciebie kobieta wolna?
 • Przyjrzyj się swoim przekonaniom, szczególnie tym dotyczącym kobiecości. Może pora na zmiany?

Jak użyć energii nowiu w pracy z ciałem?

 • Matczyny Rak i rządzący nimi cykliczny Księżyc władają klatką piersiową, żebrami oraz kręgosłupem w odcinku piersiowym. Tym rejonom ciała warto zatem poświęcić szczególną uwagę.
 • Wszelkie metody uwalniania emocji przez ciało są również świetnym pomysłem.
 • Warto zadbać o rozciąganie, a także wyciszenie umysłu.

Chcesz dowiedzieć się, jak fazy księżyca PRAKTYCZNIE wpływają na nasze samopoczucie? Jaką praktykę jogi wybrać w nowiu, a jaką w pełni? Tego wszystkiego dowiesz się w wyzwaniu “To the moon and back”! Powiemy Ci, jak dobierać praktyki jogi oraz medytacji w zależności od cyklu natury.

joga księżycowa

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową. Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor