Fazy Księżyca to zmieniające się świetlne formy Księżyca widzianego z Ziemi. Wynikają z konstelacji (związku) między Księżycem a Słońcem. Zwyczajowo dzieli się je na cztery ćwiartki lub kwadry, każda trwająca około tygodnia. Jedno okrążenie Księżyca wokół Ziemi do momentu, gdy zajmie on tę samą pozycję w stosunku do Słońca, trwa około 29,5 dnia (29 dni, 12 godzin i 43 minuty). Jest nazywane miesiącem synodycznym.
We wczesnej historii fazy Księżyca ukształtowały cykliczne doświadczenia człowieka i dały impuls do liczenia i usystematyzowania tych doświadczeń. Pierwsze kalendarze były prawdopodobnie kalendarzami księżycowymi z cyklem 29,53 dnia (co odpowiada synodycznemu cyklowi Księżyca). Dwanaście księżyców (miesięcy – do tej pory w wielu językach słowiańskich Księżyc to właśnie „miesiąc”) przebiegających przez zodiak ma zatem 354 dni. To jest długość roku księżycowego. Później, w historii różnych kultur, na pierwszy plan wysunął się cykl słoneczny. Ponieważ stworzył większą całość, która uwzględniała również doświadczenia człowieka związane z porami roku.
cW mitologii prawie wszystkich narodów Księżyc kojarzy się z boginiami. Jedną z bogiń Księżyca, ciemności oraz świata istot i zjawisk nadprzyrodzonych, była Hekate. Przez Greków zwana była „trójtwarzową Selene”, ponieważ trzy fazy Księżyca postrzegano jako jej twarze (wzrastanie, pełnia i zanikanie; nowiu nie uważano za twarz).
Wśród Celtów trzy twarze bogini Księżyca były reprezentowane przez Blodeuwedd, Morrigan i Ceridwen. W bardzo popularnym obecnie celtyckim symbolu pokazującym 3 fazy Księżyca jest także ukryte znaczenie. Mianowicie przedstawia on symbolicznie 3 fazy w życiu kobiety.
Księżyc rosnący – młoda dziewczyna, niewiasta; pełnia – kobieta w pełni swej mocy oraz Księżyc malejący – starucha, wiedźma, czyli ta, która ma wiedzę. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż cykl menstruacyjny swym czasem zbliżony jest do cyklu Księżyca. Co więcej, tak jak cykl kobiecy ma 2 istotne momenty, czyli miesiączkę i owulację, tak Księżyc ma pełnię i nów.
Najważniejszymi fazami Księżyca są nowie (koniunkcja Słońca), przybywający sierp, pełnia (opozycja Słońca) i zanikający sierp. Cykl Księżyca, czyli obieg Księżyca przez wszystkie znaki zodiaku, trwa 29,53 dnia. Zatem w każdym znaku Księżyc przebywa ok. 2–3 dni.
Słońce natomiast, aby obiec całe koło zodiaku, potrzebuje roku. Zatem w jednym znaku przebywa ok. 30 dni.
Zatem w momencie spotkania się Słońca i Księżyca w tym samym znaku mamy nów (astrologia nazywa to koniunkcją świateł). A gdy Słońce i Księżyc stoją dokładnie naprzeciw siebie, mówimy o pełni (astrolodzy nazywają to opozycją świateł).
Zatem jeśli w tym miesiącu ma urodziny Twoja koleżanka Wodniczka (Słońce znajduje się w Wodniku), to spodziewaj się nowiu w Wodniku, a pełni w opozycyjnym Lwie. Jeśli urodziny mają znajome Skorpiony, to nów będzie w Skorpionie (Słońce w Skorpionie), a pełnia w Byku.
Koniecznie pobierz nasz darmowy e-book „Praktyczny przewodnik po księżycu”. Znajdziesz w nim ciekawostki o cyklu księżyca, jodze i astrologii.
Wszystkim początkującym zalecam obserwację siebie w kontekście Księżyca. Szczególną uwagę polecam zwrócić na nastrój towarzyszący Ci w Księżycu w kolejnych znakach zodiaku. Zachcianki żywieniowe związane z fazami Księżyca oraz w wypadku kobiet powiązania cyklu menstruacyjnego z cyklem Księżyca. Już po kilku miesiącach zauważysz swój własny cykl księżycowy i będziesz w stanie samodzielnie ocenić, jak nadchodzący nów czy pełnia wpłyną na Twoje samopoczucie.
Coraz więcej osób stara się powrócić do życia w zgodzie z naturą i zaczyna interesować się wpływem faz Księżyca na człowieka i inne organizmy żywe. Bo skoro Księżyc jest w stanie wywołać przypływy i odpływy w ocenach, to czy nie jest w stanie poruszyć wody w roślinach czy ludziach? Rośnie również ilość zapytań, co robić w fazach Księżyca, czego nie robić w pełnię lub co właściwie pełnia oznacza.
Należy tutaj zauważyć, że każda pełnia i każdy nów są inne. Nie tylko ze względu na zmianę znaków, ale również zmianę położenia innych planet względem pełni i nowiu. Poza tym dobrze wiedzieć, że to, jak ktoś odbiera dany nów czy pełnię, ma niezwykle silny związek z jego horoskopem urodzeniowym i tym, jakie aspekty są do tego horoskopu w danym dniu tworzone.
Jednak postaram się przybliżyć kilka ogólnych i praktycznych informacji na temat faz Księżyca. Z powodzeniem można stosować je w nadchodzących cyklach Księżyca. Jak już wcześniej wyjaśniłam, fazy Księżyca są ściśle skorelowane z jego położeniem względem Słońca.
Księżyc i Słońce znajdują się w tym samym znaku, bardzo blisko siebie, czyli w koniunkcji.
Energia solarna łączy się z lunarną, czyli męska z żeńską. Stąd się właśnie wzięło, że to czas kreacji, zasiewania ziaren, wysyłania intencji czy snucia planów. Jeśli nów robi dobre aspekty do Twojego horoskopu, wówczas możesz czuć kopa energii i wtedy jest to również dobry czas na odważne i przebojowe działanie!
Księżyc rośnie, a my razem z nim, jak twierdzą niektórzy. Ogólnie przyjęło się, że w trakcie 1. kwadry nie należy ścinać włosów ani paznokci. Te bowiem szybko odrosną i nie będzie długiej radości z fryzjerskiego czy kosmetycznego efektu. Jeżeli jednak w Twoich planach jest powiększenie lub wydłużenie czegoś, to możesz odnieść nie lada sukces. I dotyczy to zarówno przedsięwzięć kosmetycznych, jak i ogrodniczych, czy postępów duchowych. Gromadź, rób zapasy, uzupełniaj braki i niedobory.
Zwieńczenie całego cyklu. Pełnia, innymi słowy całość. Znane są wyrażenia takie jak pełnia radości czy radość w pełni. Jednak, jak donoszą między innymi pracownicy ochrony zdrowia oraz policjanci, tym szczególnym dniom do pełni szczęścia daleko. Jako przykłady podawana jest większa ilość wypadków drogowych, pękanie w szwach szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz wybitnie duża ilość trudnych petentów, klientów oraz pacjentów.
Co więcej, sporo osób ma trudności ze snem. Naukowcy zrzucają winę na wybitnie jasne pełniowe noce. Lunatycy, którzy w nazwie swojej przypadłości mają Księżyc, również dokumentują zwiększone problemy.
Od strony astrologicznej pełnia to aspekt opozycji między bardzo ważnymi elementami horoskopu, czyli światłami. Wówczas Słońce i Księżyc stoją dokładnie naprzeciw siebie, tworząc nieharmonijny aspekt. Będąc w przeciwnych znakach, te ciała niebieskie rywalizują między sobą – można to porównać do przeciągania liny.
Pełnia owiana jest złą sławą, gdyż jej nieharmonijny aspekt wprowadza nerwowość, pośpiech oraz bliżej niewyjaśnione podenerwowanie. I nawet jeśli aspekt danej pełni omija Twój horoskop i nie tworzy do niego istotnych aspektów, to bardzo możliwe, że ktoś z Twoich bliskich czy współpracowników odbiera pełnię bardzo mocno. I nie spocznie, dopóki nie podzieli się swoim złym dniem z innymi.
To też tłumaczy, dlaczego dyżury czy służba w noc pełni są tak trudne. Kiedy ktoś pracuje z dużą ilością osób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie odbierać taką pełnię wybitnie mocno, co zapewne udzieli się wszystkim wokół.
Zatem jeśli nie musisz, to nie podejmuj istotnych decyzji. Chyba że jesteś osobą, która ma problemy z decyzyjnością, wówczas pełnia pomoże sfinalizować sprawę Twojego wahania.
W trakcie pełni zaleca się podsumowania, cieszenie się tym, co osiągnęło się w danym miesiącu oraz szeroko pojętą wdzięczność. Warto też się zastanowić, czy może czegoś do pełni szczęścia brakuje? Jak mogę się dopełnić i wypełnić? Jak może być jeszcze lepiej?
Księżyc maleje. Zatem jeśli chcesz coś zmniejszyć czy skrócić, to jest to genialny moment. Czas na sprzątanie, wyrzucanie, wypowiadanie niepotrzebnych abonamentów oraz ucinanie niesłużących kontaktów.
Próżny bieg Księżyca, zwany również jałowym – jest to moment, w którym Księżyc przed przejściem do kolejnego znaku nie tworzy żadnych aspektów. Taki stan Księżyca może trwać od kilku do nawet 48 godzin. Zwykle mawia się, że jest to genialny czas na odpoczynek i zwolnienie. Ze swojej strony polecam obserwacje siebie i wyciąganie własnych wniosków.
Każdy z nas zapewne zna swój znak zodiaku. Jest on wyznaczany na podstawie pozycji Słońca w momencie naszego urodzenia. Jeśli ktoś urodził się na przełomie 2 znaków, może mieć trudność w określeniu, gdzie jest jego Słońce, gdyż różne źródła podają inaczej. Jest to spowodowane tym, że owa gwiazda nie wraca co roku w dokładnie to samo miejsce, zatem możliwe są dniowe przesunięcia. Wówczas polecam wykreślenie horoskopu i sprawdzenie, gdzie Słońce przebywało.
I tak jak każdy ma jakiś solarny znak zodiaku, również każdy posiada lunarny znak zodiaku.
Nasz księżycowy znak zodiaku mówi o pozycji Księżyca w momencie naszego urodzenia. A w interpretacji astrologicznej będzie zdradzał, jaką emocjonalnością się cechujemy, jak podchodzimy do prywatności, jak się opiekujemy i co nam jest potrzebne, aby czuć się bezpiecznie.
Symbolizuje w nas między innymi archetyp matki, czyli reprezentuje on kobiecą zasadę w troskliwym, matczynym sensie. Księżyc, obok Słońca i ascendentu, jest jednym z trzech najważniejszych czynników interpretacyjnych w horoskopie. Jako ciało niebieskie, które nieustannie zmienia kształt, jest symbolem wzrostu i rozkładu.
Jest więc zrozumiałe, że małe dzieci przeżywają swoje cechy księżycowe o wiele bardziej bezpośrednio niż dorośli. Na początku życia najważniejsza jest zasada Księżyca. W późniejszym życiu pozycja Księżyca w horoskopie wskazuje na doświadczenia, które dana osoba miała w dzieciństwie. Towarzyszą one człowiekowi jako „wewnętrzne dziecko” przez całe życie.
Astromedycyna jest dziedziną astrologii badającą wpływ ciał niebieskich na organizm człowieka oraz powiązania horoskopu urodzeniowego z ciałem jego właściciela.
Żołądek jako organ przetwarzający pokarm, kobieca pierś jako symbol kobiecości z jej wrodzoną zdolnością odżywiania, a także macica jako narząd rozrodczy i ogólnie gonady (komórki jajowe) są bezpośrednio związane z zasadą Księżyca.
Związek faz księżyca z płynami ustrojowymi (limfą, mlekiem matki, nasieniem, wydzielinami), błonami śluzowymi i mózgiem wynika nie tylko z czystej analogii, ale także z jego bezpośredniego związku z płynami, co widać na przykład w przypływach i odpływach lub w zanikaniu i wzroście soków w królestwie roślin.
W niektórych źródłach lewe oko (prawe jako podobne do Słońca) i ogólnie lewa połowa ciała są uważane za podlegające Księżycowi. Ponadto Księżycowi przyporządkowany jest wegetatywny (autonomiczny) układ nerwowy, a mianowicie jako „organ realizacji nieświadomych zdarzeń”.
Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz w PortalYogi – Studio Jogi Online. Wybierz styl, na który akurat masz ochotę. Ciesz się 24-godzinnym dostępem do setek sesji i wyzwań z najlepszymi polskimi nauczycielami. Dołącz do Studio Jogi Online ze zniżką i zacznij praktykować w domu.
Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową. Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie „Harmonijne hormony”.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.