Portal Yogi

Pomocy! Nie mam ochoty na jogę!

Jeśli na myśl o wejściu na matę masz milion wymówek, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sprawdź sześć naszych wskazówek jak zmotywować się do praktyki.

Stajesz na macie i … no właśnie – nic?

Zawsze czekałaś na swój moment z jogą, a teraz na myśl o praktyce masz milion wymówek? Też tam byłam. Wiele razy. Pojawiają się pytania – Po co to robię? Dlaczego wciąż nie potrafię zrobić tego mostka? Czy jestem w tym wystarczająco dobra? Jak zmotywować się do praktyki?

motywacja do ćwiczeń, wskazówki jak zmotywować się do praktyki 

Te okresy zmniejszonej motywacji i chęci do praktykowania nazywam “kryzysem jogowym”, który jest naturalną częścią w procesie rozwoju, zarówno na macie jak i poza nią.

Nasz umysł jest zaprogramowany do chronienia nas przed zmianami, więc gdy i my na skutek regularnej praktyki zaczynamy się zmieniać, ze strony mózgu pojawiają się te wszystkie pytania, które pewnie znasz. Proces kwestionowania naszej jogicznej przygody musi się pojawić, aby poddać refleksji nasze dotychczasowe działania i spojrzeć na jogę w naszym życiu z szerszej perspektywy.

Jak zmotywować się do praktyki?

Wiem, że ten okres może być trudny, dlatego podzielę się z tobą moimi wskazówkami.

jak zmotywować się do praktyki 

1. Nie bądź dla siebie surowa.

Zamiast być na siebie zła z powodu twojego braku motywacji, spróbuj podejść do niego z ciekawością.

Dlaczego pojawił się właśnie teraz?

2. Praktykuj codziennie.

Aby podtrzymać swój nawyk praktyki postanów, że wciąż będziesz wchodziła na matę na 5-10min. Jeżeli po tym czasie dalsza praktyka nie będzie dla ciebie atrakcyjna, zejdź z maty i wróć jutro.

Nie wiesz jaki rodzaj jogi wybrać? Odpowiedz na 4 pytania w poniższym quizie, by otrzymać spersonalizowany program jogi lub medytacji dla Twoich potrzeb.

3. Spróbuj czegoś nowego.

Nic tak nie stymuluje mózgu jak nowości – również te jogowe. Spróbuj innego rodzaju jogi lub popraktykuj z innym nauczycielem. Może zakochasz się w joga nidra lub yin jodze? Sprawdź to!

4. Zainspiruj się!

W Internecie znajdziesz mnóstwo treści z jogowego świata. Poszukaj inspirujących sekwencji, zdjęć. Znajdź ciekawe profile joginów i joginek, które zachęcą
cię do wejścia na matę.

5. Zamień asany na medytację lub pranayamę.

Pamiętaj, że joga nie dzieje się na powierzchni maty! Zaproś ją bardziej do swojego życia. Zamiast praktykować fizycznie, spróbuj zajrzeć w siebie i przekonaj się, jak głęboko może sięgać praktyka jogi.

W rozpoczęciu przygody z medytacją pomoże Ci nasze wyzwanie „Medytacja dla początkujących”, które znajdziesz w PortalYogi – Studio Jogi Online.

6. Porozmawiaj z kimś.

Nic nie przynosi takiej ulgi i oczyszczenia jak szczera rozmowa. Powiedz o swoich uczuciach i przemyśleniach komuś zaufanemu, najlepiej nauczycielowi. Zaskoczy cię, że on także miał tak jak Ty. Może będzie miał dla ciebie cenne wskazówki i porady jak on poradził sobie ze swoim regresem na macie.

No i oczywiście pamiętaj, że to tylko etap przejściowy, który zwiastuje zmiany zarówno w twojej praktyce, jak i w tobie.

Uśmiechnij się i rozwijaj matę!

Autorką wpisu jest Marta Nigiel.

W regularnej praktyce zdecydowanie pomoże Ci dołączenie do PortalYogi – Studio Jogi Online, gdzie znajdziesz ogromny wybór praktyk, sesje medytacji oraz pilates. Zobacz wszystkie nasze zajęcia, które dostępne są dla Ciebie 24/7.

Korzystaj kiedy chcesz i gdzie ci wygodnie!

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor