Karolina Gaworska

Pełnia w Koziorożcu – bunt przeciwko autorytetom

Najbliższa pełnia w Koziorożcu będzie miała miejsce 13.07.2022 roku. Wówczas to Słońce w znaku Raka znajdzie się naprzeciw Księżyca w znaku Koziorożca.

Najbliższa pełnia w Koziorożcu będzie miała miejsce 13.07.2022 roku. Wówczas to Słońce w znaku Raka znajdzie się naprzeciw Księżyca w znaku Koziorożca.

Koziorożec – literacki ekstrakt

Trzeźwo stąpający po ziemi i prostolinijny bohater „Nocy i dni” Bogumił Niechcic nie szuka sensu swojej egzystencji, gdyż wie, że jest nim praca. Harówka jest dla niego wyznacznikiem człowieczeństwa, opiera na niej swoją wartość, a czasem nawet i wyższość. Jest to sedno natury obowiązkowego i zorganizowanego Koziorożca. Natomiast Robinson Kruzoe – postać wykreowana przez Daniela Defoe – pozwala nam dostrzec inne, równie swoiste dla tego znaku zodiaku cechy. Robinson, jak na wytrzymałego Koziorożca przystało, po wylądowaniu na bezludnej wyspie nie załamał się, ale zabrał się do pracy. Konsekwentnie, starannie i z uporem stawiał czoła codzienności na odludziu. Poza Koziorożcem jedynie Skorpion mógłby jeszcze dać sobie radę w takich warunkach.

Aby lepiej zrozumieć naturę Księżyca i jego faz, zerknij tutaj.

Saturn istotny w kontekście Koziorożca i aktualnej pełni

Pisząc o Koziorożcu, nie można nie wspomnieć o Saturnie jako symbolu jego energii. Owa planeta była bóstwem upływającego czasu. Przypomina o jego istnieniu i konsekwencjach złego nim gospodarowania. Przez astrologów bywa nazywana Wielkim Nauczycielem lub równie Dużym Nieszczęściem, głównie przez to, iż skutecznie przysłania radość z życia oraz zmusza do ciężkiej pracy. Jego pierścienie symbolizują ograniczenia, ale i wewnętrzną dyscyplinę oraz wytrwałość.

Saturn wraz ze Słońcem budują archetyp ojca. Dziecko może przyjąć ojcowskie poglądy za własne lub pokonać rodzica i stworzyć własny system. Koziorożec wie, że aby wcielić w życie idee, powstałe w fazie Strzelca, potrzebna jest wytężona praca.

Jednak zatraciwszy się w formalizmie i oschłości, staje się egzekutorem społecznych norm. A one tym samym symbolizują prawo, struktury państwowe, siły służące do utrzymania ładu, gotowe w imię wyższych celów złamać opór jednostki oraz każdą skostniałą cywilizację, która chyli się ku końcowi. Najwybitniejsze dzieci tej fazy staną się później rewolucjonistami burzącymi stworzony przez Koziorożca w pocie czoła świat.

I właśnie Saturn jest władcą pełni w Koziorożcu. Będzie on nas zachęcał do wchodzenia w utarte, znane nam schematy. Jednak to nie oznacza najbardziej optymalnego wykorzystania działania energii nadchodzącej pełni.

A co, jeśli można inaczej?

Pamiętasz jeszcze te czasy, gdy kupując jakiś program czy piosenkę, otrzymywałaś płytę CD? A teraz kupujesz muzykę, kursy, e-booki i nawet nie możesz ich dotknąć. A może nawet studiujesz zupełnie online albo pracujesz zdalnie. Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia. Nieprawdaż? Tracimy na namacalności, pewności i stabilności (żywioł ziemi), ale zyskujemy na ekspansji, wiedzy i przestrzeni (żywioł powietrza). To wszystko za sprawą epoki powietrza, w której się znajdujemy.

Czym jest epoka powietrza?

21.12.2020 roku planety Jowisz i Saturn zeszły się w I stopniu powietrznego znaku Wodnika. I to nie jest nic nadzwyczajnego, gdyż takie zejścia mają miejsce raz na 20 lat. Jednak, co ciekawe, przez ostatnie 200 lat zejścia te miały miejsce w znakach ziemskich (Byk, Panna, Koziorożec), a więc rozwój materializmu, wszystkiego, co namacalne, kapitalizmu oraz wyzyskiwanie Ziemi z jej zasobów.

Jedynym wyjątkiem było zejście się Saturna i Jowisza w roku 1981 w powietrznym znaku Wagi. Wówczas miała miejsce polska rewolucja pierwszej Solidarności, w czasie której górnicy strajkowali w imieniu pielęgniarek, a ks. Tischner nawoływał: „Jeden drugiego ciężary noście”.

Od zimy 2020 roku zejścia się Saturna i Jowisza będą miały miejsce w znakach powietrznych (Bliźnięta, Waga, Wodnik). Powietrze w astrologii symbolizuje ideę, abstrakcję, myślenie i komunikację. Zmiana nie nastąpi od razu, jednak będzie można zauważyć, że Ci, którzy są teraz idolami biznesu w starym stylu, managerami wielkich korporacji, stają się mało atrakcyjnymi dinozaurami. A ich miejsce zajmą w najlepszym wypadku uduchowieni nauczyciele pokazujący, co się robi z bogactwem i co się robi z duchem, a w innym – nawiedzeni i wpienieni obrońcy jedynej słusznej idei. Na szczęście to do nas będzie należała decyzja, których wybierzemy. Ale pamiętajmy: „Gwiazdy rządzą głupcem, mędrzec rządzi gwiazdami”.

Przesłanie tej pełni

I właśnie takie nowe, świeże spojrzenie będzie nam towarzyszyć jeszcze bardziej w czasie nadchodzącej pełni.

Co, jeśli możesz zrealizować swoje cele i marzenia w inny sposób, niż dotychczas w ogóle zakładałaś?

Niezwykle pomocny w szukaniu inspiracji i pomysłów będzie Uran – planeta rewolucji, która utworzy w czasie pełni trygon do Księżyca i sekstyl do Słońca.

„Aby dowiedzieć się, kim jesteś, musisz zapomnieć kim kazano Ci być” – Iwona Eriksson

Nadchodząca pełnia Księżyca będzie wprost idealna do zastanowienia się, co jest Twoją misją. Kim tak naprawdę jesteś? Kim chcesz być? I co chcesz w życiu robić? Oraz jaki schemat chcesz usunąć z Twojego życia?

Jeśli trudno jest Ci się połapać o co chodzi w fazach księżyca, zacznij tutaj: Przewodnik po fazach księżyca dla poczatkujących” lub pobierz fragment ebooka – klik w zdjęcie wyżej, aby nauczyć się podstaw.

Jeśli nie teraz, to kiedy?

Czy argument „zawsze tak było!” jest dla Ciebie przekonujący w kontekście realizacji Twoich marzeń i spełnienia. A co, jeśli okażesz się lepsza niż ogólnie znane i przyjęte autorytety w danej dziedzinie? Co Cię w tym przeraża? Co, jeśli to możliwe…

Zawsze jest świetny moment na zmianę i działanie. Jednak ta pełnia będzie wyjątkowa, gdyż planeta rewolucji i oryginalnych pomysłów, czyli Uran, będzie aspektem, Słońce – sekstylem, a Księżyc – również pozytywnym trygonem. Co spowoduje, że rewolucja obędzie się bez ofiar. Takie ustawienie planet pomoże nam przewartościować swoje życie w sposób ogromnie skuteczny i równocześnie mało bolesny. Bo właściwie: po co czekać?

Kardynalność

Kardynalny Krzyż w horoskopie obejmuje Barana, Raka, Wagę i Koziorożca. Jakość kardynalna oznacza początek, rozpoczynanie, konstruktywną, twórczą moc jako pierwszy etap inicjatywy, początkowy impuls. I to właśnie znaki kardynalne przewodzą w trakcie nadchodzącej pełni, zatem start może być jeszcze przyjemniejszy.

Zanim się dowiesz, co przyniesie Ci nadchodząca pełnia, wróć do tekstu o ostatnim nowiu. Czy zasiane wówczas „nasiona” były przez Ciebie pielęgnowane i miały okazję wzrosnąć?

Najbliższa pełnia w Koziorożcu przyniesie Ci:

 • Rozważania na temat kariery
 • Zastanowienie się nad sensem pracy
 • Nowatorskie pomysły
 • Myślenie poza schematami
 • Szukanie balansu między obowiązkami a zabawą oraz pracą i zdrowiem
 • Zmierzenie się z autorytetami
 • Chęć rozliczenia się z rodziną i rodzinnymi schematami
 • Walkę z tym, co nas kontroluje i manipuluje, oraz tym, co nakłada na nas nacisk.

Jak pożytecznie wykorzystać energię pełni w Koziorożcu?

 • Nie podejmuj, jeśli nie musisz, kluczowych decyzji.
 • Nie daj wrócić temu, co już odeszło, a teraz się znów do Ciebie dobija.
 • Zobacz, co blokuje Cię przed działaniem.
 • Czy czekasz na czyjeś pozwolenie na bycie szczęśliwą?
 • Dlaczego uważasz, że nie jesteś dostatecznie dobra?
 • Czyjej opinii boisz się najbardziej?
 • Zastanów się, co jest Twoją misją.
 • Przeanalizuj swoje życie; jakie dary dajesz światu?
 • Czy czekasz na czyjeś pozwolenie na bycie szczęśliwą? A jeśli tak, to na czyje?

Jak wykorzystać energię pełni w koziorożcu do pracy z ciałem?

 • Testuj swoją wytrzymałość.
 • Zadbaj o kręgosłup (najbardziej koziorożcowy z elementów ciała) oraz stawy.
 • Rozciągaj się – konsekwentnie i wytrwale.
 • Uziemiaj się.
 • Zorientuj się, czym jest i jakie korzyści gwarantuje morsowanie.
 • Jeśli chcesz dopracować jakąś asanę do perfekcji, to jest to genialny moment.
 • Wybierz się w góry. Nie tylko narty czy wspinanie, ale nawet krótkie spacery na niewielkie wzgórza są w tym czasie pożądane.

Chcesz dowiedzieć się, jak fazy księżyca PRAKTYCZNIE wpływają na nasze samopoczucie? Jaką praktykę jogi wybrać w nowiu, a jaką w pełni? Tego wszystkiego dowiesz się w wyzwaniu “To the moon and back”! Powiemy Ci, jak dobierać praktyki jogi oraz medytacji w zależności od cyklu natury.

joga księżycowa

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową. Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor