Karolina Gaworska

Pełnia Księżyca w Koziorożcu – druga w tym roku

Najbliższa pełnia w Koziorożcu przyniesie Ci potrzebę zrzucenia balastu i kontaktu z innymi ludźmi. W nadchodzącym czasie stawiaj sobie pytania oraz szczerze na nie odpowiadaj.

21.07.2024 będzie miała miejsce druga w tym roku pełnia w Koziorożcu w tym roku. Czyżby 10. znak zodiaku, dawał nam drugą szansę do zrozumienia jego archetypu oraz do odrobienia jego lekcji? Być może 🙂

Koniecznie pobierz nasz darmowy e-book „Praktyczny przewodnik po księżycu”. Znajdziesz w nim ciekawostki o cyklu księżyca, jodze i astrologii.

Co musimy wiedzieć?

Archetyp Koziorożca w astrologii jest związany z ambicją, odpowiedzialnością, dyscypliną i dążeniem do osiągnięcia celów. Koziorożec jest znakiem ziemskim, rządzonym przez planetę Saturn, która symbolizuje struktury, ograniczenia i czas. Archetypowo Koziorożce są często postrzegane jako pracowite, wytrwałe i zdeterminowane. Mają naturalne predyspozycje do planowania i realizowania długoterminowych projektów oraz dążenia do sukcesu zawodowego i społecznego.

Koziorożec to także archetyp mądrości zdobywanej poprzez doświadczenia życiowe i pokonywanie trudności. Ceni sobie tradycję, hierarchię i porządek, co często prowadzi do zajmowania stanowisk przywódczych i podejmowania decyzji z dużym poczuciem odpowiedzialności. Symbolizuje również wytrwałość w dążeniu do celów, niezależnie od przeszkód, oraz zdolność do przekształcania ambicji w rzeczywistość poprzez ciężką pracę i determinację.

pełnia w koziorożcu

Jednak nie można zapomnieć, że pełnia to opozycja, czyli do pełnego jej zrozumienia, należy pochylić się również nad znakiem, w którym położone jest Słońce w tym wypadku mowa o rodzinnym i wrażliwym Raku.

Archetyp Raka w astrologii jest związany z emocjami, opieką, intuicją i domem. Rak jest znakiem wodnym, rządzonym przez Księżyc, co nadaje mu cechy związane z emocjonalną głębią, wrażliwością i zmiennością. Archetypowo Raki są często postrzegane jako troskliwe, empatyczne i lojalne. Mają silne instynkty opiekuńcze i dążą do tworzenia bezpiecznego i harmonijnego środowiska dla siebie i swoich bliskich.

Rak to także archetyp matki, co podkreśla jego skłonność do ochrony, opieki i dbania o innych. Ceni sobie bliskie więzi rodzinne i domowe, przywiązując dużą wagę do tradycji i historii rodzinnej. Rak ma silne powiązania z przeszłością i pamięcią, co wpływa na jego nostalgiczne podejście do życia. Intuicja i emocje odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji przez Raka, co sprawia, że jest on znak wyjątkowo empatyczny i rozumiejący potrzeby innych.

Naprzeciw siebie

Pełnia to ten wyjątkowy moment w miesiącu, gdy naprzeciw siebie stoi Słońce oraz Księżyc. Znaki opozycyjne w astrologii łączy ta sama jakość (w wypadku nadchodzącej pełni kardynalna – rozpoczynająca) oraz przystające / lubiące się (w tym wypadku ziemia i woda). Te znaki łączą również z pozoru zupełnie przeciwstawne tematy, które po głębszej analizie, mają ze sobą bardzo wiele wspólnego.

W astrologii oś Rak-Koziorożec łączy tematy związane z domem i karierą, emocjami i ambicją, opieką i odpowiedzialnością. Oś ta reprezentuje równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Rak symbolizuje dom, rodzinę, prywatność i opiekę, podczas gdy Koziorożec odnosi się do kariery, publicznego wizerunku i ambicji. Oś ta pokazuje, jak ważne jest znalezienie równowagi między obowiązkami domowymi i zawodowymi.

Można też zejść głębiej w interpretacji i zastanowić się, jakie niewspierające przekonania albo wzory zachowań wynieśliśmy z domu rodzinnego, które uniemożliwiają nam kreowanie życia zawodowego takim, jakie chcemy. Za sprawą nadchodzącej pełni możemy mieć ochotę i łatwość w podważaniu różnych rodzinnych schematów. Możliwa konfrontacja z rodziną. Zarówno swoją, jak i pochodzenia.

Nowe granice nadchodzą

Rak jest archetypem opiekuńczym, dbającym o bliskich, natomiast Koziorożec reprezentuje odpowiedzialność i dyscyplinę w dążeniu do celów. Łączy to potrzebę troski o innych z koniecznością podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Może to spowodować, że w okolicach pełni ockniemy się i zrozumiemy, że bierzemy na siebie zbyt dużą odpowiedzialność, bądź zupełnie nie swoje obowiązki.

Trudno iść do świata i realizować swój potencjał, niosąc ze sobą odpowiedzialność za osoby, które mogą ją nosić samodzielnie. Może ową odpowiedzialność należy podzielić przez wszystkie zainteresowane osoby? Ale pytanie, czy jestem gotowa ją oddać? A jak zrobią źle? Albo czy dalej będę taka ważna? Zostawiam do luźnych pełniowych przemyśleń.

pełnia księżyca w koziorożcu

Rak jest związany z tradycją, historią i korzeniami, podczas gdy Koziorożec dąży do przyszłych osiągnięć i realizacji ambicji. To połączenie podkreśla znaczenie przeszłości w kształtowaniu przyszłości.

Kolejnym tematem do pełniowych przemyśleń będzie wpływ przeszłości na przyszłość i odwrotnie. Oczywistym jest, że nasze przeszłe doświadczenia nas kształtują, jednak mało kiedy zastanawiamy się jak to, co z danym wydarzeniem zrobimy może nam pomóc pogodzić się z tym, co miało miejsce.

Rak pragnie bezpieczeństwa emocjonalnego i fizycznego, natomiast Koziorożec dąży do sukcesu i statusu. Oś ta reprezentuje balans między potrzebą stabilności a dążeniem do osiągnięć. A co jeśli wzięcie 100% odpowiedzialności daje 100% bezpieczeństwa? Co, jeśli sprawując kontrolę nad finansami, rozwojem kariery i kształtując ją według swoich preferencji, uzyskują poczucie bezpieczeństwa? Co, jeśli kluczem jest działanie i sprawczość?

pełnia księżyca

Najbliższa pełnia w koziorożcu przyniesie nam:

 • Potrzebę zrzucenia balastu.
 • Chęć rozliczenia się z rodziną.
 • Gdzie i za jaką cenę warto przynależeć, a gdzie nie?
 • Walkę z tym, co nas kontroluje i manipuluje oraz tym nakłada na nas nacisk.
 • Wyodrębnienie się i zaznaczenie siebie oraz swojego zdania.
 • Niekontrolowane wybuchy emocji (bądźmy dla siebie wyrozumiali).
 • Rozważania na temat kariery i finansów.
 • Zastanowienie się nad sensem pracy.
 • Potrzebę kontaktu z innymi ludźmi.

Jak wykorzystać w sposób pożyteczny energię tej pełni?

 • Obserwuj siebie i innych.
 • Stawiaj sobie pytania oraz szczerze na nie odpowiadaj (np. Dlaczego tak się czuję? Co czuję?).
 • Zastanów się, czy cena za przynależność jest tego warta?
 • Kto jest dla mnie rodziną?
 • Wypłacz się, wykrzycz się, wytańcz się.
 • Zobacz, co blokuje Cię przed działaniem?
 • Czy czekasz na czyjeś pozwolenie np. na bycie szczęśliwym?
 • Pomyśl, gdzie brakuje w Twoim życiu równowagi i struktury?
 • Co to znaczy, że kogoś się kocha?
 • Robisz to (odpowiedź z poprzedniego pytania) dla siebie?
 • Czego potrzebujesz, aby być wolna?
 • Jakiej struktury potrzebujesz, aby być w pełni wolna?

Jeżeli już odpowiesz sobie na te pytania, wypełnij również quiz, który pomoże Ci znaleźć metodę pracy z ciałem dla siebie. Odpowiedz na 4 pytania, by otrzymać spersonalizowany program jogi lub medytacji dla Twoich potrzeb.

Jak użyć tej energii do pracy z ciałem?


Jeżeli masz ochotę na praktykę jogi w zgodzie z fazami księżyca, to pełnia w koziorożcu jest świetną okazją, by zaprzyjaźnić się z jogą. Mamy dla Ciebie Wyzwanie To the moon and back, które znajdziesz w PortalYogi – Studio Jogi Online. Wskakuj na matę i zacznij rozwijać się poprzez praktykę jogi!

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową. Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor