Portal Yogi

Kundalini joga – dlaczego koniecznie musisz spróbować tego stylu jogi?

Kundalini joga jest dla każdego, kto chce poznać siebie i rozwinąć swoje możliwości. Nie trzeba być zaawansowanym joginem, czy joginką.

Jest ciepły, choć szary grudniowy dzień. Jadę na rowerze w kierunku Frederiksberg, dzielnicy Kopenhagi, żeby wziąć udział w sesji kundalini jogi prowadzonej przez Agnieszkę – od lat mieszkającej w stolicy Danii instruktorki jogi.

Parkuję rower przed przeszklonym wejściem do studia. Widzę, że zajęcia już się zaczęły i wszyscy siedzą na matach. Rozwijam swoją z tyłu sali, żeby nie przeszkadzać. Agnieszka wybiera muzykę: raz romantyczny pop, raz coś elektronicznego, a raz przyjemne dźwięki pochodzące z przyrody.

joga kundalini

Pierwsze zajęcia kundalini jogi

Ćwiczenia i pozycje, które wykonujemy, różnią się znacznie od tych, jakie znam z ashtanga jogi. Zamykamy oczy, poruszamy się w rytm muzyki, wsłuchujemy się w muzykę, w swoje własne ciało.

„Rytmiczne potrząsanie ramionami oraz całym ciałem sprawia, że pozbywamy się stresu oraz strachu” – mówi Agnieszka, zachęcając nas do tego, abyśmy wstali i uwolnili swoje wewnętrzne dziecko.

Na koniec pijemy ziołową herbatę i odpoczywamy w pozycji shavasana.

To była moja pierwsza sesja kundalini jogi. Po zajęciach, kiedy już wszyscy wyszli, mam okazję porozmawiać z Agnieszką. Na temat kundalini joga, a także tego, jak bardzo popularna jest joga w Danii.

Internetowe Studio PortalYogi

Dlaczego wybrałaś właśnie kundalini jogę?

Kundalini joga pojawiła się w moim życiu po raz pierwszy kiedy, po kilku latach praktyki ashtanga jogi, poczułam, że czegoś mi brakuje.

Chciałam czegoś więcej niż praktykowania pozycji jogi. Wtedy nie wiedziałam jeszcze czego mi brakowało.

Kilka lat później przeszłam dość duży dramat w moim życiu i lekarze przepisali mi silne środki uspokajające. Po ich zażyciu, od razu poczułam, że nie jestem sobą i nie w taki sposób chce wyjść z traumy. Za namową kolegi poszukałam zajęć on-line na amerykańskim portalu jogi (podobnego do Studio PortalYogi) i uczestniczyłam w zajęciach kundalini jogi z nauczycielką on-line.

Po paru tygodniach postanowiłam przejść kurs instruktorski i zaczęłam sama uczyć kundalini jogi. Choć zdarzyło się to kilka lat temu, dotąd praktykuję kundalini jogę codziennie.

joga kundalini

Skąd wzięła się kundalini joga?

Kundalini joga była utrzymywana w sekrecie i tylko dla wybrańców, dlatego jest troszeczkę kontrowersyjna. Ale jest to niesamowita praktyka, która naprawdę działa i przynosi bardzo szybkie rezultaty.

Yogi Bhajan, który jest też moim nauczycielem, w latach siedemdziesiątych za namową swojego nauczyciela postanowił nauczyć tej metody ludzi z zachodu. Przeniósł się do USA i tam zaczął nauczać kundalini jogi.

Na początku w latach siedemdziesiątych, głównie hipisi, dzieci kwiaty zainteresowani byli tą metodą.

joga kundalini

Teraz już kundalini joga jest bardzo popularna i ćwiczą ją też znane osoby jak na przykład Demi Moore, Madonna, David Duchovny czy w Polsce moja ulubiona Agnieszka Maciąg.

Jak wygląda praktyka kundalini jogi?

W kundalini jodze praktykujemy asany, ćwiczenia oddechowe, mantry i medytacje.

Praktyka ta jest często praktykowana przy akompaniamencie bardzo nastrojowej muzyki i mantr.

Jakie widzisz zalety tego stylu, których brakuje Ci w innych stylach jogi?

Kundalini joga dla mnie to świadomość nie tylko mojego oddechu czy ciała, ale też świadomość samej siebie.

Podczas praktyki, czuję, że jest to czas, kiedy spędzam tylko ze sobą i poznaje siebie, akceptując się w pełni taka, jaka jestem.

Nadal kocham vinyase jogę i inne style, ale kundalini  pomogła mi odnaleźć i zaakceptować siebie.

Dla kogo jest kundalini joga? Dla jakiego typu osobowości lub stylu życia kundalini joga będzie najlepszym wyborem?

Kundalini joga jest dla każdego, kto chce poznać siebie i rozwinąć swoje możliwości.

Nie trzeba być zaawansowanym joginem, czy joginką. Nie trzeba być rozciągniętym ani super silnym, ale wystarczy otwarcie się na siebie i na praktykę z własnym ja.

Z doświadczenia widzę, że nie ma jakiejś jednej osobowości ludzi, którzy praktykują kundalini.

Jest to praktyka dynamiczna, ale również medytacyjna.

Niektórzy praktykują tylko kundalini jogę, a inni łączą ją z ich ulubioną praktyką, jak ashtanga, vinyasa czy yin joga.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PortalYogi (@portalyogi_pl)

Wielu z nas, także mi, kundalini joga wydaje się zbyt mistyczna, niemal jak religia. Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Czy się mylimy?

Kundalini joga jest inna, bo praktykujemy ją inaczej niż hatha jogę – ale ma te same cele, czyli połączenie ciała, umysłu, oddechu i świadomości.

Nie dziwie się ludziom, którzy pierwszy raz klikając w google na słowo kundalini joga, dziwią się na białe ubrania i turbany na głowie.

Sama przyznaję, że za pierwszym razem byłam zdziwiona i przestraszyłam się troszkę. Teraz wiem, że nie ma to nic wspólnego z religią – tak jak zresztą żaden inny styl jogi nie ma nic z nią wspólnego.

Biały kolor reprezentuje wszystkie kolory i ubierając się na biało, mamy dużo silniejszą prezencję i pole magnetyczne (dlatego polecam Wam ubrać się na biało, kiedy czeka was ważna rozmowa  w pracy lub w życiu prywatnym).

Przykrycie głowy też nie ma żadnego znaczenia religijnego, związane jest z energią, którą chcemy zachować w sobie i czuć się w pełni skupieni i świadomi każdego momentu.

Nauczyciele kundalini jogi ubierają się na biało, aby jeszcze bardziej przekazać siebie swoim studentom. Nakładają czasem coś na głowę, aby być w pełni skupionymi nad studentami i zachować energię, pranę, która jest niesamowicie stymulowana podczas praktyki kundalini jogi.

Czy joga w Danii jest bardziej popularna niż w Polsce?

Joga jest coraz bardziej popularna na całym świecie i wierzę, że to tylko początek.

W Danii coraz więcej osób praktykuje jogę i są to często osoby, które na co dzień mają zwyczajną, biurową pracę. Kiedyś joga było tylko dla hipisów, teraz wręcz przeciwnie.

joga kundalini

Na jogę wpadają osoby z banku, korporacji, politycy i aktorzy jeszcze przed pracą, podczas lunchu lub zaraz po pracy, aby przygotować się na dzień, odstresować i odreagować oraz aby poczuć tę wewnętrzną siłę i kreatywność.

W ostatnich latach coraz więcej mężczyzn interesuje się jogą i staje się to modne we wszystkich środowiskach i generacjach wiekowych. W Danii ludzie dbają o swoje zdrowie i odpoczynek, dlatego tak, joga jest tu bardziej popularna.

Kundalini joga jest nazywana jogą świadomości, ponieważ podczas praktyki stajemy się świadomi nie tylko ciała i oddechu, ale też poznajemy siebie od środka.

Agnieszka przygotowała krótkie wideo demonstrujące jedno ćwiczenie – oddech ognia, które jest próbką tego stylu jogi:

Agnieszka na co dzień pracuje w Kopenhadze, ale możecie ją również spotkać w Polsce, gdzie często przyjeżdża poprowadzić warsztaty związane z jogą. Znajdziecie ją również na jej blogu oraz Facebooku.

Kundalni jogę z Agnieszką Berą znajdziesz również w Studio PortalYogi.


Dlaczego warto wybrać Studio PortalYogi?

Moje zapewniania Ci nie wystarczą? Sprawdź, za co cenią nas praktykujący z nami jogini!

🏡 DOSTĘPNOŚĆ

Studio działa online, na każdym urządzeniu mobilnym. Zgłębiasz tajniki jogi w wybranym przez siebie stylu i poziomie zaawansowania. Nie ogranicza Cię ani miejsce, ani czas, ani Twoje doświadczenie.

⭐️ PROFESJONALNYCH NAUCZYCIELI

Gwarantujemy bezpieczną praktyki – wszystkie sesje opracowane są przez wyselekcjonowanych, certyfikowanych nauczycieli jogi. Praktyka jogi w domu zachowuje poziom jogowego studia i stanowi jego świetne uzupełnienie.

📅 WYZWANIA

W Studio dostępnych jest ponad 50 wyzwań jogowych (trwające od 4 do 30 dni), które poprowadzą Cię przez praktykę krok po kroku. Budują nawyk, pozwalają osiągać rezultaty i pogłębiają praktykę jogi.

Jednym z nich jest wyzwanie jogi kundalini z Agnieszką: „Zmień swoje życie z jogą„:

 

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor