Wiesz już, że jogę można ćwiczyć wygodnie w domu dzięki zajęciom studia jogi online. A czy wiesz, jak praktykować asany, siedząc na krześle?! Krzesło może być nie tylko pomocne dla początkujących w utrzymaniu równowagi, ale może także służyć jako rekwizyt do ćwiczeń.
Praktykowanie jogi na krześle to sposób na uczynienie jej bardziej dostępną dla osób o różnych umiejętnościach i poziomach zaawansowania. Dobra wiadomość jest taka, że joga na krześle pozwala doświadczyć korzyści płynących z praktykowania pozycji jogi, które zwykle wykonujesz, ale z krzesłem jako wsparciem. Jest szczególnie polecana jako jeden ze stylów jogi dla seniorów. Praktyka z krzesłem idealnie nadaje się także do pracy (zobacz 10 pozycji, które możesz wykonać przy biurku w pracy).
Praktykowanie jogi na krześle można wykonywać wygodnie, bo ćwicząc w domowym zaciszu, korzystając z zajęć w studio jogi online – z pomocą wykwalifikowanego instruktora. Joga na krześle obejmuje siedzenie na krześle podczas rozciągania i utrzymywania pozycji lub stanie oraz używanie krzesła dla zachowania równowagi. Jogę na krześle mogą wykonywać osoby o niskiej mobilności lub ograniczonej sprawności fizycznej. Także bardziej zaawansowani praktycy ćwicząc asany na krześle, rozciągną sztywne mięśnie, utrzymają gibkość stawów i poprawią przepływ krwi.
Joga na krześle może być przydatna dla osób starszych, które mają trudności z równowagą lub chcą poprawić swoją siłę, minimalizując jednocześnie ryzyko upadków. Pamiętaj, że krzesło nie powinno mieć kółek, a twoje stopy powinny sięgać podłogi, gdy siedzisz. Jeśli stopy nie sięgają podłogi, możesz podłożyć pod nie klocki lub złożoną matę do jogi, aby zapewnić stabilne podparcie.
Odkryj uzdrawiającą moc jogi i ciesz się praktyką niezależnie od wieku:
Ćwiczenia jogi na krześle dla seniorów:
Na wdechu wygnij kręgosłup i przesuń ramiona w dół i do tyłu, opierając łopatki na plecach. (pozycja Krowy). Na wydechu zaokrąglij kręgosłup i opuść brodę do klatki piersiowej, wciskając barki i wysuwając głowę do przodu (pozycja Kota). Kontynuuj zmiany między Krową na wdechach i Kotem na wydechach przez pięć oddechów.
Na wdechu unieś ręce w stronę sufitu. Utrzymuj wyprostowane plecy z rozluźnionymi ramionami i klatką piersiową osadzoną naturalnie nad biodrami.
Wysuń ręce do przodu i spleć palce. Obróć dłonie na zewnątrz i wyciągnij ręce przed siebie.
Podnieś ręce nad głowę z dłońmi skierowanymi w stronę sufitu. Tułów i dłonie utrzymuj w linii prostej. Patrz przed siebie i oddychaj normalnie. Rozluźnij całą górną część ciała, ale trzymaj ją prosto i pewnie. Aby wyjść z pozycji, obróć dłoń do wewnątrz i połóż na udach.
Skrzyżuj prawe udo nad lewym udem. Jeśli możesz, owiń prawą stopę dookoła lewej łydki. Skrzyżuj lewe ramię nad prawym w łokciu. Zegnij łokcie i zbliż dłonie do dotyku. Podnieś łokcie, jednocześnie odsuwając ramiona od uszu. Pozostań w pozycji od trzech do pięciu oddechów. Powtórz po drugiej stronie.
Oprzyj prawą kostkę na lewym udzie, utrzymując kolano w jednej linii z kostką na tyle, na ile odczuwasz komfort. Pozostań w pozycji przez trzy do pięciu oddechów. Możesz pochylić się lekko do przodu, aby zintensyfikować rozciąganie. Powtórz z lewą nogą.
Usiądź bokiem na krześle. Obróć tułów w lewo, trzymając się oparcia krzesła, aby skręcić kręgosłup. Wydłużaj kręgosłup przy każdym wdechu i skręcaj przy każdym wydechu przez pięć oddechów. Przesuń nogi na prawą stronę krzesła i powtórz skręt w prawą stronę.
Na wydechu pochyl się do przodu, tak aby klatka piersiowa opierała się na udach, jeśli to możliwe. Jeśli ciało pozwala – niech ręce dosięgną podłogi. Możesz też oprzeć jena podłodze. Niech głowa zwisa ciężko. Podczas wdechu unieś ręce nad głowę. Powtórz ten ruch kilka razy pomiędzy pozycją uniesionych ramion a skłonem do przodu, poruszając się wraz z oddechem.
Usiądź na krześle prawą nogą, a lewą odchyl do tyłu. Połóż lewą stopę na podłodze równolegle do siedziska krzesła i wyprostuj lewą nogę tak, abyś stał, ale był oparty na krześle. Trzymaj tułów zwrócony w stronę prawej nogi, unosząc ręce do sufitu na wdechu. Wytrzymaj trzy oddechy.
Na wydechu otwórz ramiona, prawe wysuwając się do przodu, a lewe cofając. Odciągnij lewe biodro do tyłu i obróć tułów w lewo, tak aby zrównał się z przodem krzesła. Spójrz ponad opuszkami palców prawej ręki i przytrzymaj pozycję przez trzy oddechy.
Zakończ ćwiczenia jogi na krześle pozycją spoczynkową, skupiając się na głębokim oddychaniu i relaksie. Usiądź z zamkniętymi oczami i rękami złożonymi na kolanach. Ta siedząca asana pomoże twojemu ciału wchłonąć wszystkie dobre efekty pozycji, które wykonałeś.
Joga na krześle jest skutecznym i dostępnym ćwiczeniem dla każdego. Korzyści, jakie ze sobą niesienie to:
Zdolność do zginania, skręcania, rozciągania i swobodnego poruszania się jest ważna nie tylko podczas uprawiania jogi. Łagodne wyzwania, którym poddamy swoje ciało, pomogą zwiększyć zakres ruchu i poprawić mobilność w każdym wieku.
Używanie mięśni do wykonywania pozycji jogi buduje siłę. Większa siła może prowadzić do lepszej równowagi, co z kolei zmniejsza ryzyko upadków. Może również poprawić zdolność organizmu do wytrzymania kontuzji. Większa masa mięśniowa pozwala szybciej spalić kalorie, może zwiększyć gęstość kości i sprawić, że codzienne czynności będą łatwiejsze.
Praktykować możesz nawet bez wychodzenia z domu, w PortalYogi – Studio Jogi Online:
Uprawianie jogi oznacza płynne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej. Poprawia to propriocepcję (umiejętność dokładnego wyczucia położenia ciała w przestrzeni) co poprawia koordynację.
Uważność jest nieodłączną częścią jogi. Skupienie się na ruchu, oddechu i reakcji ciała na ćwiczenia tworzy rodzaj medytacji, która sprzyja relaksacji, zmniejsza stres i poprawia jasność umysłu. Podobnie jak inne formy ćwiczeń, joga na siedząco może również pomóc poprawić nastrój, wzmocnić pewność siebie oraz złagodzić lęk i depresję.
Jedną z zalet ćwiczeń jest zmniejszenie bólu, ponieważ wysiłek fizyczny pobudza organizm do wydzielania naturalnych środków przeciwbólowych – endorfin.
Regularne ćwiczenia często wiążą się z lepszym snem, a joga na krześle nie jest wyjątkiem. Uważne wykonywane asan pozwala nie tylko na lepszy kontakt z ciałem, ale też na budowane bardziej pozytywnego spojrzenia na życie, co z kolei zmniejsza stres i bóle głowy oraz poprawia sen.
Joga zaczyna się od oddechu. Dotyczy to każdego stylu, w tym jogi na krześle. Ćwiczenia oddechowe w jodze to pranajama. Nauka prawidłowego oddechu w jodze na krześle to pierwszy krok do osiągnięcia rezultatów.
Oddychaj głęboko przez nozdrza, rozszerzając brzuch i klatkę piersiową. Następnie wykonaj wydech w odwrotny sposób, w krótkich odstępach czasu. Zanim obojczyk będzie mógł opaść, powietrze z płuc musi zostać usunięte. Następnie żebra i brzuch to kolejne miejsca, w których należy wykonać wydech.
Technika oddychania, która pomaga obniżyć temperaturę ciała. Trzymaj ręce na kolanach (łącząc czubki palca wskazującego i kciuka) lub w pozycji Anjali mudra (łącząc obie dłonie w Namaste). Otwórz usta, zwiń język po bokach, tworząc kształt rurki i wdychaj głęboko przez tę rurkę. Zamknij usta i powoli wydychaj powietrze przez nozdrza. To jeden cykl. Powtórz powyższe kroki 4 razy.
Nazywany także „oddechem oceanu” ze względu na dźwięk wydawany przez wdychane powietrze, gdy dotyka ono zaciśniętego gardła. Wdychaj głęboko i powoli obydwoma nozdrzami, jednocześnie zaciskając gardło. Teraz zamknij kciukiem prawe nozdrze i zrób wydech lewym, wydając dźwięk „haaa”.
To inaczej naprzemienne oddychanie przez nozdrza , można je wykonywać z wstrzymywaniem oddechu lub bez niego. Trzymaj prawą dłoń w mudrze Nasagra, a lewą rękę w mudrze Jnana na lewym kolanie. Złóż palec środkowy i wskazujący, a następnie umieść je na lewym nosie razem z palcem serdecznym i małym. Prawe nozdrze zamknij prawym kciukiem, a lewe otwórz.
Wdech powinien pochodzić stamtąd. Lewe nozdrze zamknij małym i serdecznym palcem, prawe nozdrze powinno być wolne od kciuka i służyć do wydechu. Wdychaj przez prawe nozdrze. Teraz zamknij prawe nozdrze, otwórz lewe i zrób wydech. To kończy 1 rundę. Powtarzaj 4 razy. Oddech powinien być płynny, nieograniczony i równy, w kontrolowany sposób.
Polega na celowym odwróceniu normalnego procesu oddychania. Oddychaj głęboko przez nozdrza, rozszerzając klatkę piersiową. Teraz zrób wydech, energicznie napinając mięśnie brzucha i miednicy. Ponownie wykonaj bierny wdech. Nie przemęczaj się.
Kontynuuj aktywne wydechy i pasywny wdech przez 30 szybkich oddechów i weź pełny wdech. Teraz zrób powolny wydech i zrelaksuj się. To kończy jedną sesję. Powtórz powyższe kroki przez kolejne 2 sesje. Osoby ćwiczące Kapalbhati po raz pierwszy mogą wykonać do 3 rund po 20 szybkich oddechów każda. Z czasem możesz zwiększać liczbę i rundy Kapalbhati.
Możesz połączyć praktykę oddechu z afirmacją. Przed rozpoczęciem sesji oddechowej – przywołaj pozytywnie wzmacniającą afirmację, by wejść z dobrym nastawieniem do praktyki. Pomysły na Afirmacje znajdziesz w naszym darmowym ebooku:
Kiedy zaczniesz praktykować jogę na krześle, stopniowo będziesz odczuwać spokój i relaks przepływający przez twoje ciało. Z biegiem czasu zauważysz, jak napięte mięśnie i stawy, zaczynają się rozluźniać, a codzienne czynności, które do tej pory sprawiały trudność, będą dużo łatwiejsze do wykonania. Używając krzesła do pozycji siedzących lub pozycji balansujących, możesz skorzystać z wielu korzyści, jakie zapewnia joga, takich jak zwiększone krążenie, dobre samopoczucie i zmniejszenie ciśnienia krwi czy większe uspokojenie w stresujących sytuacjach.
Spróbuj sam i przekonaj się, jak niewiele potrzeba, żeby zacząć praktykę jogi w domu. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i otrzymaj dostęp do setek sesji jogi, medytacji i Pilatesu dostępnych 24/7. Znajdziesz tam m.in. ponad 20 sesji jogi w pracy:
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.