Karolina Gaworska

Pełnia w Skorpionie – zawieszenie w emocjach

Już w piątek, 5 maja, będą miały miejsce pełnia w Skorpionie oraz zaćmienie. Nadchodząca pełnia będzie zatem dobrym czasem, aby pochylić się nad połączeniem ciała i dawno zapomnianych emocji. Czyli ruszając ciało, poruszymy emocje!

5 maja będą miały miejsce pełnia księżyca w znaku Skorpiona oraz zaćmienie, a wszystko to wydarzy się w towarzystwie Merkurego w retrogradacji. W związku z tym będziemy czuć bardzo dużo, jednak nie do końca zdołamy to wyartykułować. W dodatku, żeby podjąć jakieś ważne decyzje, nie będziemy mieć wszystkich danych.

Pełnia w ciele

Pełnia odbędzie się na osi Byka (Słońce) i Skorpiona (Księżyc). Byk jest znakiem ziemskim, który odbiera świat zmysłami, Skorpion natomiast to znak wodny i odpowiada za uczucia. Nadchodząca pełnia będzie zatem dobrym czasem, aby pochylić się nad połączeniem ciała i dawno zapomnianych emocji.

Niewyrażone emocje nigdy nie umierają, zostają zakopane żywcem, aby powrócić później w znacznie gorszej postaci

– internet twierdzi, że tak powiedział Zygmunt Freud.

Bez wgłębiania się w prawdziwość tego cytatu możemy się pochylić nad brakiem gracji naszego gatunku, albo przynajmniej jego większości. Wielu ludzi sprawia wrażenie, jakby nieśli niewidzialny ciężar, który zniekształca ich ruch i ciało. Z okazji pełni poruszającej w nas głębokie emocje warto pochylić się nad tym tematem i wykorzystać Słońce w Byku do pracy z ciałem. Bo skoro emocje oddziałują na ciało (np. płacz ze smutku, czerwone policzki ze wstydu), to może w drugą stronę też to zadziała. Czyli ruszając ciało, poruszymy emocje. Metod jest wiele – od Lowena, przez eurytmię, po udanie się na masaż z intencją. Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie.

Skorpion, czyli mieszkaniec podziemi

Władcą Skorpiona jest Pluton (Hades), a zatem do tego archetypu przypisane jest wszystko, co ukryte, silne emocje oraz każde tabu. Archetyp Skorpiona skłania nas do zmierzenia się ze śmiercią jako dopełnieniem życia. Nie tylko w sensie dosłownym, ale i przenośnym – rozumianą jako głęboką transformację. Umiera stare, aby się narodziło nowe. Następuje przepoczwarzenie.
Często boimy się poczuć trudne emocje, ale przecież to ich tłumienie jest o wiele bardziej niebezpieczne dla ciała i ducha.


Pełnia księżyca w znaku Skorpiona mówi nam: pamiętaj o śmierci.

Wbrew pozorom może to być niezwykle motywujące zdanie. Mianowicie oznacza nic innego jak: ŻYJ i CZUJ, że żyjesz. Blokując w sobie czucie tego, co nieprzyjemne, zamykamy się na czucie tego, co jest przyjemne. Ryzykując chwilowe poczucie dyskomfortu, zyskujemy wrażliwość na komfort. Rezygnując z obu odczuć, nie żyjemy, a egzystujemy.

Twoje życie toczy się teraz. Bądź szczęśliwa w tym momencie, bo ten moment to Twoje życie. I nie jest ono wieczne. Sprawy odkładane na jutro, na kiedyś mogą nigdy nie mieć okazji się zrealizować. Warto o tym pamiętać w trakcie pełni Księżyca w Skorpionie.
Jako że zaćmienie również sprawia, że nie mamy jasnych (nomen omen) informacji, to warto skupić się na tym, co czujemy. Czy przy danej osobie, w danym miejscu czujemy się bezpiecznie? Czy może nasze ciało cały czas jest w napięciu i gotowe do ucieczki?

Merkury w retrogradacji

I jeszcze tego tylko brakowało… Retrogradacja będzie mieć miejsce od 10 maja do 3 czerwca. Merkury wówczas przemierzy znak Byka. Chociaż Merkury jest najmniejszą planetą w naszym Układzie Słonecznym, mówi się, że jego wibracje i energie wpływają na jeden z najważniejszych, centralnych i skomplikowanych obszarów życia: interakcje społeczne i komunikację.
Ponieważ Merkury jest uważany w astrologii za patrona umysłu, komunikacji, a nawet postępu, w tym technicznego, Merkury w retrogradacji wpływa na te właśnie obszary. Zwłaszcza obecnie, gdy przebywa on w znaku Bliźniąt, czyli znaku najbardziej z komunikacją i wymianą (w tym informacji) związanym.

 

Merkury porusza się ruchem retrogradacyjnym, czyli pozornie wstecznym. Zatem kierującym energię planety do naszego wnętrza. Gdy porusza się normalnie, energia działa z wnętrza na zewnątrz. Wszystko zależy od indywidualnego horoskopu, ale tak ogólnie jest to droga do wnętrza w poszukiwaniu zrozumienia swoich emocji i w celu zaopiekowania się swoją komunikacją, metodami uczenia się, podejściem do sprzedaży itp. Wszystko, co wiąże się z archetypem Bliźniąt, powinno być w pełni wzięte pod uwagę.

Retrogradacja Merkurego, czyli co warto zrobić, gdy Merkury pomyka w tył (informacje ogólne)

1. Analizuj (siebie, innych, sytuacje, uczucia itp.).
2. Poprawiaj teksty (artykuły, prace magisterskie itp.).
3. Przemyśl ponownie pewne sprawy (jeśli pojawia się dawna miłość lub stary problem).
4. Przyjrzyj się przeszłości, przeanalizuj ją i wyciągnij wnioski.
5. Zajmij się tym, co było wiecznie odkładane na kiedy indziej. Teraz jest ten czas.
6. Odpowiedz na zaległe maile lub listy (tak, rachunki też się liczą).
7. Sprawdzaj fakty i źródła.
8. Miej przy sobie coś do czytania – Merkury lubi robić opóźnienia.
9. Dobrze zaplanuj, organizuj, miej plan A, B, C i D.
10.Napraw to, co od dawna leży popsute.

Najbliższa pełnia Księżyca w znaku Skorpiona przyniesie:

 • Silne, skrajne emocje.
 • Niechęć do zmian.
 • Frustrację.
 • Zagubienie.
 • Przytłoczenie.
 • Chaos emocjonalny i uczuciowy.

Jak zatem praktycznie wykorzystać ten czas pełni?

 • Pisz. Przelewaj swoje emocje i myśli na papier.
 • Zastanów się, w jakiej dziedzinie życia chcesz coś zmienić lub odczuwasz frustrację.
 • Pracuj z cieniem i emocjami (joga na pewno w tym pomoże!).

 • A co, jeśli ciało jest źródłem świętości, nie grzechu?
 • Obserwuj swoje emocje.
 • Staraj się nie podejmować znaczących decyzji, albowiem możesz nie dostrzec wszystkich istotnych czynników.
 • A co, jeśli doświadczenie przyjemności jest życiowym obowiązkiem każdego?
 • Pamiętaj, że z ciemności i chaosu wyłonił się świat.

Jak użyć energii pełni księżyca w Skorpionie do pracy z ciałem?

 • TRE
 • Uwaga skupiona na lędźwiowym odcinku kręgosłupa
 • Tantra
 • Eurytmia
 • Taniec intuicyjny
 • Metoda Lowena
 • Wizyta u fizjoterapeuty, najlepiej uroginekologicznego (gdyż tym układom w organizmie patronuje Skorpion)
 • Yoni Mapping
 • Ćwiczenie mięśni pochwy (naturalnie, jeśli pochwę posiadasz :))
 • Budowanie stabilności i wytrzymałości ciała.

Masz ochotę na praktykę jogi w zgodzie z fazami księżyca? Pełnia księżyca w znaku Skorpiona  to świetna okazja, by zaprzyjaźnić się z jogą. Mamy dla Ciebie Wyzwanie To the moon and back, które znajdziesz w Studio PortalYogi (platforma do praktyki jogi online). Wskakuj i zacznij rozwijać się poprzez praktykę jogi!

 

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową. Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor